Rozdział 8 - Wypisy z ksiąg stanu cywilnego. - Prawo o aktach stanu cywilnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.25.151

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1976 r.

Rozdział  VIII.

Wypisy z ksiąg stanu cywilnego.

1. 21
Odpis zupełny i odpis skrócony oraz wyciąg z aktu stanu cywilnego wydaje się na żądanie organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego. W uzasadnionych przypadkach można wydać odpis skrócony oraz wyciąg z aktu stanu cywilnego również na żądanie innych osób; wydanie na żądanie tych osób odpisu zupełnego wymaga zezwolenia organu nadzoru.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w razie żądania zaświadczenia o dokonanym w księgach stanu cywilnego wpisie lub zaświadczenia stwierdzającego, że wpisu w księgach nie ma albo też, że księgi stanu cywilnego zaginęły lub uległy zniszczeniu.
1.
W wyciągach umieszcza się tylko następujące dane:
1)
w wyciągu z aktu urodzenia - nazwisko i imię, miejsce i datę urodzenia oraz imiona rodziców osoby, której akt urodzenia dotyczy;
2)
w wyciągu z aktu małżeństwa - nazwiska i imiona małżonków, miejsce i datę zawarcia małżeństwa, datę wyroku orzekającego rozwód lub unieważnienie małżeństwa;
3)
w wyciągu z aktu zgonu - nazwisko i imię zmarłego, miejsce i datę zgonu, datę urodzenia lub rok urodzenia i stan cywilny zmarłego.
2.
Na wniosek osoby zainteresowanej wydaje się uproszczony wyciąg z aktu urodzenia z pominięciem imion rodziców.

W odpisach skróconych umieszcza się oprócz danych wymienionych w art. 72 ust. 1 następujące dane:

1)
w odpisie aktu urodzenia - nazwisko ojca, rodowe nazwisko matki oraz ich zawód;
2)
w odpisie aktu małżeństwa - miejsce, datę urodzenia i zawód małżonków oraz nazwisko i imię ojca, imię i rodowe nazwisko matki każdego z małżonków;
3)
w odpisie aktu zgonu - miejsce zamieszkania zmarłego, miejsce jego urodzenia, nazwisko i imię pozostałego małżonka lub wzmiankę o tym, że zmarły nie pozostawał w związku małżeńskim, oraz nazwiska i imiona rodziców zmarłego.

W wyciągach i odpisach skróconych podaje się treść aktu w postaci ostatecznej z uwzględnieniem wzmianek dodatkowych oraz z pominięciem słów, zdań lub ustępów skreślonych.

1.
Odpisy zupełne stanowią dosłowne powtórzenie treści akt wraz ze wszystkimi wzmiankami dodatkowymi; treść przypisków podaje się jedynie na wyraźne żądanie osoby zainteresowanej.
2.
Z akt stanu cywilnego sporządzonych przed dniem 1 stycznia 1946 r. mogą być wydawane odpisy według jednolitego wzoru ustalonego dla odpisów zupełnych.

Akta stanu cywilnego, ich odpisy i wyciągi sporządza się na drukach ścisłego zarachowania według wzoru jednolitego dla poszczególnych rodzajów akt.

Prawo przeglądania ksiąg stanu cywilnego przysługuje jedynie przedstawicielom organów państwowych na podstawie pisemnego upoważnienia. Organ nadzoru może zezwolić na przeglądanie ksiąg także przedstawicielom organizacji społecznych i instytucji naukowych.

21 Art. 71 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 września 1956 r. (Dz.U.56.41.189) zmieniającej nin. dekret z dniem 2 listopada 1956 r.
22 Art. 77 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 września 1956 r. (Dz.U.56.41.189) zmieniającej nin. dekret z dniem 2 listopada 1956 r.