Rozdział 7 - Przypadki szczególne rejestracji stanu cywilnego. - Prawo o aktach stanu cywilnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.25.151

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1976 r.

Rozdział  VII.

Przypadki szczególne rejestracji stanu cywilnego.

1.
Fakt urodzenia, małżeństwa lub zgonu, który nastąpił za granicą i nie został zarejestrowany w zagranicznych księgach stanu cywilnego, może być zarejestrowany w księgach krajowych na zarządzenie organu nadzoru, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.
2.
Gdy wnioskodawca mieszka za granicą, właściwe do wydania zarządzenia jest Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie.
1.
W celu sporządzenia aktu stanu cywilnego za granicą obywatel polski może otrzymać zaświadczenie stwierdzające, że posiada zdolność prawną wymaganą według prawa polskiego dla dokonania czynności, stanowiącej podstawę do sporządzenia aktu.
2.
Zaświadczenie takie wydaje organ nadzoru właściwy ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce osoby zainteresowanej, w braku zaś takiego miejsca - polski urząd konsularny.
3.
Zaświadczenie o zdolności prawnej obywatela polskiego do zawarcia małżeństwa za granicą wydaje polski urząd konsularny również wówczas, gdy osoba zainteresowana wprawdzie zamieszkiwała w kraju, lecz opuściła go przed ukończeniem 16 roku życia.
1.
Do rejestracji stanu cywilnego obywateli polskich za granicą uprawnieni są wyznaczeni przez Ministra Spraw Zagranicznych pracownicy służby konsularnej, a w krajach, w których nie ma urzędów konsularnych - pracownicy służby dyplomatycznej.
2.
Jeżeli nie wyznaczono pracownika do prowadzenia rejestracji stanu cywilnego, kierownik urzędu konsularnego, a w krajach, w których nie ma urzędu konsularnego - kierownik urzędu dyplomatycznego, jest uprawniony do przyjmowania od obywateli polskich zamierzających zawrzeć małżeństwo oświadczeń, że wstępują w związek małżeński.
3.
Protokół stwierdzający złożenie takich oświadczeń z zapewnieniem osób zainteresowanych, że nie zachodzą okoliczności wyłączające zawarcie przez nie małżeństwa, podpisany przez małżonków, świadków i kierownika urzędu konsularnego (dyplomatycznego), stanowi podstawę do sporządzenia aktu małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
1.
W razie niemożności rejestracji w polskim urzędzie konsularnym (dyplomatycznym) urodzenia lub zgonu obywatela polskiego za granicą, gdy jednocześnie zachodzi niemożność lub trudność rejestracji tego faktu w obcym urzędzie stanu cywilnego, zgłoszenia można dokonać w urzędzie stanu cywilnego w kraju za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego (dyplomatycznego) lub pełnomocnika ustanowionego pełnomocnictwem szczególnym urzędowo poświadczonym.
2.
W przypadkach przewidzianych w ust. 1 zgłoszenie następuje: jeżeli chodzi o akt urodzenia - w urzędzie stanu cywilnego, w którego okręgu rodzice dziecka lub jedno z nich mieli ostatnie miejsce zamieszkania w kraju, jeżeli zaś chodzi o akt zgonu - w urzędzie stanu cywilnego, w którego okręgu zmarły miał ostatnie miejsce zamieszkania w kraju; w braku takiego miejsca zamieszkania właściwym w obu przypadkach jest Urząd Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
1.
Akt stanu cywilnego sporządzony za granicą nie w polskim urzędzie konsularnym (dyplomatycznym) może być z urzędu lub za zezwoleniem organu nadzoru na wniosek osoby zainteresowanej wpisany do ksiąg stanu cywilnego urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której akt dotyczy, a jeżeli osoba ta nie ma w kraju miejsca zamieszkania - do ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
2. 20
Wpisanie wzmianki dodatkowej lub dokonanie przypisku w akcie stanu cywilnego na podstawie orzeczenia sądu państwa obcego może nastąpić wówczas, jeżeli orzeczenie sądu państwa obcego zostanie uznane przez sąd wojewódzki, chyba że umowa międzynarodowa stanowi inaczej.
3.
Wpisanie wzmianki dodatkowej lub dokonanie przypisku na podstawie innego dokumentu pochodzącego od władzy obcej wymaga zezwolenia organu nadzoru.

Na podstawie aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą wpisuje się z urzędu wzmianki dodatkowe lub przypiski w akcie stanu cywilnego sporządzonym w księgach krajowych, jeżeli zagraniczny akt stanu cywilnego przesłano do kraju w wykonaniu umowy międzynarodowej przewidującej wzajemną wymianę aktów stanu cywilnego.

1.
W celu zarejestrowania urodzeń i zgonów, które nastąpiły na polskich statkach morskich i powietrznych, kapitanowie statków wpisują w formie protokołów do dzienników okrętowych (pokładowych) dane dotyczące tych aktów.
2.
Protokół powinien być podpisany przez dwóch świadków, którzy stwierdzają fakt urodzenia lub zgonu.
1.
W protokole dotyczącym urodzenia wymienia się nazwisko, imię i płeć dziecka, datę i określenie miejsca urodzenia, jak również imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania rodziców dziecka i ich zawód.
2.
W protokole dotyczącym zgonu wymienia się imię i nazwisko zmarłego, datę lub rok oraz miejsce jego urodzenia, miejsce zamieszkania i zawód, określenie miejsca zgonu, imiona i nazwiska rodziców oraz przyczynę zgonu.
1.
W celu wpisania treści protokołu do ksiąg stanu cywilnego kapitan statku przesyła odpis protokołu do najbliższego polskiego urzędu konsularnego albo do urzędu stanu cywilnego właściwego dla najbliższego portu polskiego.
2.
Urząd, który otrzyma protokół, przesyła go do urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której protokół dotyczy, w braku zaś takiego miejsca - do Urzędu Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
1.
Urodzenia i zgony na okrętach wojennych wpisuje się do dziennika okrętowego zdarzeń, uwzględniając w nim dane, wymienione w art. 66.
2.
Odpis dokonanego wpisu dowódca okrętu przesyła do najbliższego urzędu konsularnego albo do urzędu stanu cywilnego właściwego dla najbliższego portu polskiego. Przepis art. 67 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1.
Rejestracji urodzeń i zgonów, które nastąpiły na polskich wojskowych statkach powietrznych, dokonuje się na podstawie zgłoszeń składanych przez władze portu lotniczego, w którym statek ląduje.
2.
Urodzenia i zgony, które nastąpiły na polskich wojskowych statkach powietrznych poza granicami Państwa, wpisuje się do dziennika pokładowego zdarzeń. Przepisy art. 68 stosuje się odpowiednio.
1.
Akta zgonu żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i przydzielonych do jednostek wojskowych innych osób poległych lub zmarłych w związku z działaniami wojennymi sporządza urząd stanu cywilnego okręgu, w którym zmarły miał ostatnie miejsce zamieszkania, a w braku takiego miejsca - Urząd Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
2.
Akta zgonu żołnierzy i innych osób wymienionych w ust. 1 sporządza się na podstawie zgłoszeń dokonanych przez właściwe organy, które określi Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
20 Art. 63 ust. 2:

- zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o zmianie przepisów w sprawach cywilnych (Dz.U.62.10.46). z dniem 24 marca 1962 r.

- zmieniony przez art. IV pkt 8 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.64.43.297) z dniem 1 stycznia 1965 r.