Rozdział 4 - Akta urodzenia. - Prawo o aktach stanu cywilnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.25.151

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1976 r.

Rozdział  IV.

Akta urodzenia.

1.
Urodzenie dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni w urzędzie stanu cywilnego, w którego okręgu dziecko się urodziło.
2.
Jeżeli żadne z rodziców dziecka nie mieszka w okręgu urzędu stanu cywilnego, w którym dziecko się urodziło, zgłoszenia można dokonać w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce zamieszkania rodziców lub jednego z nich.

Jeżeli dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie powinno nastąpić w ciągu 3 dni. W tym przypadku należy sporządzić tylko akt urodzenia z adnotacją w rubryce "Uwagi", że dziecko urodziło się martwe; aktu zgonu nie sporządza się.

1.
Do zgłoszenia urodzenia dziecka obowiązani są w kolejności niżej ustalonej:
1)
ojciec;
2)
położna lub lekarz albo inna osoba obecna przy porodzie;
3)
matka, jeżeli jej stan zdrowia na to zezwala.
2.
Jeżeli urodzenie nastąpiło w szpitalu lub innym zakładzie, do zgłoszenia obowiązany jest kierownik szpitala lub zakładu albo osoba przez niego upoważniona.

W akcie urodzenia wymienia się:

1)
nazwisko, imię (imiona) i płeć dziecka;
2)
miejsce i datę urodzenia dziecka;
3) 6
nazwisko i nazwisko rodowe, imię, zawód, miejsce urodzenia, datę urodzenia lub rok urodzenia i miejsce zamieszkania każdego z rodziców w chwili urodzenia się dziecka;
4)
nazwisko, imię, zawód, wiek i miejsce zamieszkania zgłaszającego;
5)
dane dotyczące szpitala lub innego zakładu, jeżeli sporządzenie aktu następuje na podstawie zgłoszenia dokonanego w trybie art. 31 ust. 2.

Osoba zgłaszająca urodzenie dziecka, którego rodzice pozostają w związku małżeńskim, powinna złożyć odpis skrócony aktu małżeństwa lub w razie niemożności złożenia takiego odpisu - pisemne oświadczenie z wyszczególnieniem danych dotyczących zawarcia małżeństwa.

1. 7
Jeżeli według przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki, dane dotyczące osoby ojca będą wpisane tylko w razie uznania dziecka albo w razie ustalenia ojcostwa przez sąd.
2.
W braku takiego uznania lub ustalenia ojcostwa kierownik urzędu stanu cywilnego wpisze do aktu urodzenia dziecka jako imię ojca - imię wskazane przez przedstawiciela ustawowego dziecka, a w braku takiego wskazania - jedno z imion zwykle w kraju używanych oraz jako nazwisko ojca - nazwisko matki i uczyni o tym w akcie adnotację w rubryce "Uwagi".
1.
Jeżeli uznanie dziecka lub ustalenie ojcostwa przez sąd nastąpi po sporządzeniu aktu urodzenia, wpisuje się na marginesie aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o uznaniu dziecka lub ustaleniu ojcostwa oraz o wynikającej stąd w myśl przepisów kodeksu rodzinnego zmianie nazwiska dziecka.
2.
W razie unieważnienia uznania dziecka albo w razie zaprzeczenia ojcostwa kierownik urzędu stanu cywilnego na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu wpisuje do aktu urodzenia dane wymienione w art. 34 ust. 2 w formie wzmianki dodatkowej na marginesie aktu.
1.
Nie wolno wpisywać do aktu urodzenia imienia ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
2.
Kierownik urzędu stanu cywilnego odmówi wpisania do aktu urodzenia więcej niż dwóch imion.
1.
Jeżeli przy sporządzaniu aktu urodzenia nie nadano imienia dziecku, każde z rodziców może w ciągu miesiąca od sporządzenia aktu podać imię dziecka kierownikowi urzędu stanu cywilnego; kierownik urzędu stanu cywilnego uczyni wzmiankę dodatkową na marginesie aktu o nadaniu imienia dziecku.
2.
W razie niepodania imienia w terminie przewidzianym w ust. 1 kierownik urzędu stanu cywilnego wezwie rodziców dziecka do złożenia oświadczenia co do imienia w ciągu dwóch tygodni. Jeżeli po upływie tego terminu rodzice nie zgłoszą imienia dziecka, kierownik urzędu stanu cywilnego wpisze do aktu urodzenia jedno z imion zwykle w kraju używanych, czyniąc o tym wzmiankę dodatkową na marginesie aktu.

1.
Jeżeli rodzice zawierają małżeństwo po urodzeniu dziecka, wpisuje się na marginesie aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o zawarciu małżeństwa oraz o wynikającej stąd według przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zmianie nazwiska dziecka.
2.
Wpisania wzmianki określonej w ust. 1 dokonywa się na wniosek osoby zainteresowanej po wykazaniu dokumentem publicznym, że dziecko pochodzi od małżonków. Jeżeli w chwili zgłoszenia wniosku ojcostwo męża matki nie jest jeszcze ustalone, wniosek o wpisanie wzmianki może być zgłoszony jednocześnie z uznaniem dziecka przez męża matki.
3.
Wniosek o wpisanie wzmianki określonej w ust. 1 mogą rodzice dziecka zgłosić przy sporządzaniu aktu małżeństwa lub później w każdym urzędzie stanu cywilnego. Inne osoby zainteresowane mogą zgłosić wniosek tylko w urzędzie stanu cywilnego, w którym sporządzony został akt urodzenia dziecka.
1. 9
W razie zgłoszenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego oświadczenia o uznaniu dziecka lub o nadaniu dziecku żony, które nie nosi nazwiska ojca albo któremu nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa, nazwiska jej męża, wpisuje się w akcie stanu cywilnego wzmiankę dodatkową o uznaniu dziecka i o wynikającej stąd według przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zmianie nazwiska dziecka albo o nadaniu nazwiska.
2.
Oświadczenia określone w ust. 1 mogą być składane w każdym urzędzie stanu cywilnego; oświadczenia te powinny być zgłoszone do protokołu.
3.
Jeżeli oświadczenie zostało zgłoszone przed sporządzeniem aktu urodzenia dziecka, treść oświadczenia wpisuje się do księgi urodzeń. Jeżeli zostało ono zgłoszone przy sporządzeniu aktu urodzenia, w akcie urodzenia wpisuje się nazwisko przysługujące dziecku na skutek zgłoszonego oświadczenia, a w rubryce "Uwagi" wpisuje się adnotację o dokonanym uznaniu i wynikającej stąd zmianie nazwiska dziecka małoletniego albo o nadaniu dziecku nazwiska męża matki.
4.
Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku uznania dziecka przed władzą opiekuńczą.
1. 10
W przypadku przysposobienia umieszcza się na marginesie aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o przysposobieniu. Jeżeli przysposobienie zostało dokonane wspólnie przez małżonków, należy w odpisach skróconych akt urodzenia, małżeństwa i zgonu oraz w wyciągach aktu urodzenia wymienić przysposabiających jako rodziców przysposobionego, chyba że sąd na wniosek przysposabiających, przysposobionego lub jego przedstawiciela ustawowego wyłączył powyższy skutek w orzeczeniu o przysposobieniu, a skutki przysposobienia podlegają przepisom art. 124 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku przysposobienia dziecka przez męża matki lub żonę ojca.
3. 11
Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku przysposobienia przez osobę nie pozostającą w związku małżeńskim, z tym, że jako imię drugiego z rodziców wymienia się imię wskazane przez przysposabiającego, a jako nazwisko drugiego z rodziców wymienia się nazwisko przysposabiającego.

1.
w wypadku orzeczenia przysposobienia, na które rodzice dziecka wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę bez wskazania osoby przysposabiającego, a przysposobienia dokonali małżonkowie wspólnie, sporządza się nowy akt urodzenia przysposobionego, w którym jako rodziców wymienia się przysposabiających. Przepisy ust. 2 i 3 artykułu poprzedzającego stosuje się odpowiednio.
2.
O sporządzeniu nowego aktu urodzenia dokonuje się wzmianki na marginesie dotychczasowego aktu urodzenia przysposobionego; akt ten nie podlega ujawnieniu, a w szczególności nie wydaje się z niego odpisów ani wyciągów, ani też nie uwzględnia jego treści w odpisach i wyciągach z nowego aktu urodzenia przysposobionego.
1.
Kto znajdzie dziecko nieznanych rodziców, powinien w ciągu siedmiu dni powiadomić o tym Milicję Obywatelską, która po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego przekaże jego wynik władzy opiekuńczej.
2.
Władza opiekuńcza ustali w miarę możności miejsce i datę urodzenia dziecka oraz po zasięgnięciu opinii osoby, pod której pieczą znajduje się dziecko, nada dziecku imię i nazwisko oraz określi, jakie imiona rodziców i nazwisko rodowe matki mają być wpisane do aktu urodzenia. Nazwisko nadane dziecku wpisuje się jako nazwisko jego rodziców.
3.
Akt urodzenia dziecka nieznanych rodziców sporządza się na podstawie orzeczenia władzy opiekuńczej w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Jeżeli władza opiekuńcza nie ustaliła miejsca urodzenia dziecka, za miejsce urodzenia uważa się miejsce jego znalezienia.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio, jeżeli nie można ustalić tożsamości osoby pełnoletniej ze względu na jej ułomność fizyczną lub psychiczną albo nieznane pochodzenie.
6 Art. 32 pkt 3 zmieniony przez art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.75.45.234) z dniem 1 marca 1976 r.
7 Art. 34 ust. 1 zmieniony przez art. IV pkt 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.64.9.60) z dniem 1 stycznia 1965 r.
8 Art. 38 zmieniony przez art. IV pkt 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.64.9.60) z dniem 1 stycznia 1965 r.
9 Art. 39 ust. 1 zmieniony przez art. IV pkt 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.64.9.60) z dniem 1 stycznia 1965 r.
10 Art. 40 ust. 1 zmieniony przez art. IV pkt 4 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.64.9.60) z dniem 1 stycznia 1965 r.
11 Art. 40 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 września 1956 r. (Dz.U.56.41.189) zmieniającej nin. dekret z dniem 2 listopada 1956 r.
12 Art. 401 dodany przez art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1975 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.75.45.234) z dniem 1 marca 1976 r.