Rozdział 2 - Obwody łowieckie. - Prawo łowieckie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.44.300

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

Rozdział  II.

Obwody łowieckie.

Polowanie może być wykonywane wyłącznie w obwodzie łowieckim, a na innych terenach za zezwoleniem Ministra Leśnictwa.

1.
Obwód łowiecki stanowi obszar gruntu o ciągłej powierzchni, wystarczającej do samodzielnego prowadzenia łowiectwa.
2.
Obszar całego Państwa zostaje podzielony na obwody łowieckie. Parki narodowe i rezerwaty nie podlegają włączeniu do obwodów łowieckich.
3.
Obwód łowiecki obejmuje powierzchnię nie mniejszą niż 3.000 ha. W wyjątkowych przypadkach Minister Leśnictwa może zezwolić na tworzenie obwodów o powierzchni mniejszej.
4.
Obszary gruntu pozostające w zarządzie organów wojskowych lub bezpieczeństwa publicznego albo przydzielone tym organom do terenowego wykorzystania mogą być włączone do obwodów łowieckich jedynie za zgodą tych organów.
5.
Podziału na obwody łowieckie oraz zmian granic obwodów łowieckich dokonują prezydia wojewódzkich rad narodowych na wniosek prezydiów powiatowych rad narodowych w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim i po zasięgnięciu opinii dyrektorów okręgów lasów państwowych.
6.
Minister Leśnictwa ustali tryb i zasady tworzenia obwodów łowieckich oraz określi, jakie obszary poza wymienionymi w niniejszym artykule nie podlegają włączeniu do obwodów łowieckich.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych wydzierżawiają obwody łowieckie Polskiemu Związkowi Łowieckiemu lub innym zrzeszeniom, wskazanym przez Polski Związek Łowiecki. W obwodach łowieckich zawierających ponad 30% powierzchni leśnej lub ponad 30% powierzchni rolnej, znajdującej się w zarządzie państwowych gospodarstw rolnych, prezydia wojewódzkich rad narodowych zobowiązane są uzgodnić osobę dzierżawcy z przedsiębiorstwami lasów państwowych lub z okręgami państwowych gospodarstw rolnych.
2.
Obwody łowieckie, do których włączono obszary pozostające w zarządzie organów wojskowych lub bezpieczeństwa publicznego albo przydzielone tym organom do terenowego wykorzystania - mogą być wydzierżawiane tylko za zgodą tych organów i na warunkach przez nie określonych.
3.
Od decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej, odmawiającej wydzierżawienia obwodu łowieckiego, przysługuje odwołanie do Ministra Leśnictwa.
4.
Minister Leśnictwa może z pominięciem trybu przewidzianego w ust. 1 i 3 wyłączać określone obwody łowieckie od wydzierżawiania przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, wydzierżawiać takie obwody bezpośrednio oraz ograniczyć prawo dzierżawcy do polowania na określone gatunki zwierzyny.
5.
Obwody łowieckie wydzierżawia się na czas nie krótszy niż 10 lat. Umowa z dzierżawcą gospodarującym zwierzyną wadliwie może być rozwiązana przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
6.
Minister Leśnictwa określi zasady wydzierżawiania obwodów łowieckich i sposób wykonywania polowania na zwierzynę, o której mowa w ust. 4.
7.
Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów określi zasady ustalania czynszu dzierżawnego za dzierżawę obwodów łowieckich.
1.
Zarząd nie wydzierżawionych obwodów łowieckich zawierających ponad 30% powierzchni leśnej sprawują przedsiębiorstwa lasów państwowych, a zarząd nie wydzierżawionych obwodów łowieckich, zawierających ponad 30% powierzchni rolnej, lecz mniej niż 30% powierzchni leśnej, znajdującej się w zarządzie państwowych gospodarstw rolnych, sprawują okręgi państwowych gospodarstw rolnych.
2.
Zarząd nie wydzierżawionych obwodów łowieckich, których obszary znajdują się w zarządzie organów wojskowych lub bezpieczeństwa publicznego, sprawują te organy.
3.
Zarząd pozostałych nie wydzierżawionych obwodów łowieckich sprawują prezydia powiatowych rad narodowych.
4.
Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Ministrem Państwowych Gospodarstw Rolnych określi zasady i tryb zarządu obwodami nie wydzierżawionymi lub wyłączonymi od wydzierżawienia w myśl przepisów art. 5 ust. 4 oraz sposób gospodarowania zwierzyną w tych obwodach.