Art. 26. - [Doręczanie pism w postępowaniu, przesłuchanie stron i świadków] - Prawo konsularne.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1329 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 13 lipca 2023 r.
Art. 26. [Doręczanie pism w postępowaniu, przesłuchanie stron i świadków]
1.
Na wniosek organu administracji publicznej w Rzeczypospolitej Polskiej, sądu lub prokuratora konsul:1)
doręcza pisma i inne dokumenty;2)
przesłuchuje strony, uczestników postępowania, świadków i podejrzanych;2a)
jest obecny w miejscu przebywania świadka przesłuchiwanego w sposób określony w art. 177 § 1a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375, z późn. zm.);3)
przekazuje wnioski o udzielenie pomocy prawnej sądom i innym organom państwa przyjmującego.2.
Czynności wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 konsul wykonuje, stosując odpowiednio właściwe przepisy prawa polskiego, jeżeli odbiorca pisma lub innego dokumentu albo osoba, która ma być przesłuchana, jest obywatelem polskim i zgadza się dobrowolnie przyjąć pismo lub inny dokument albo złożyć zeznanie lub wyjaśnienie.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (5)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (5)
- Czy urząd, tocząc postępowanie administracyjne o wymeldowanie osoby, może prosić o pomoc w doręczeniu wszczęcia postępowania osobie wnioskowanej do wymeldowania właściwego konsula?
- Czy wydać dla syna decyzję o odpłatności pomimo, że nie odebrał wszczęcia postępowania do ustalenia nowej odpłatności za DPS matki?
- Jakie działania należy jeszcze podjąć wobec syna zamieszkałego za granicą, który nie wnosił ustalonej decyzją odpłatności za pobyt matki w DPS?