Dział 1 - Prawo karne skarbowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.32.140

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1953 r.

DZIAŁ  I.

PRZEPISY OGÓLNE.
§  1.
Postępowanie w sprawach o przestępstwa podlegające prawu niniejszemu odbywa się według poniższych przepisów.
§  2.
Przepisy te stosuje się również do osób podlegających sądownictwu wojskowemu.
§  1.
Orzecznictwo sprawują:
1)
sądy powszechne - w sprawach o występki skarbowe, zagrożone zasadniczą karą pozbawienia wolności;
2)
w sprawach o pozostałe przestępstwa:
a)
władze skarbowe z wyjątkiem przestępstw określonych w art. 2 pkt 7,
b)
władze samorządowe w sprawach o przestępstwa określone w art. 2 pkt 7.
§  2.
W razie zbiegu przestępstwa podlegającego właściwości sądu z przestępstwem, podlegającym właściwości władz skarbowych lub samorządowych, każda z tych władz orzeka w zakresie swej właściwości.
§  3.
Przepis § 2 stosuje się odpowiednio w razie zbiegu przestępstwa podlegającego właściwości władz skarbowych z przestępstwem podlegającym właściwości władz samorządowych.

Sprawy określone w art. 150 § 1 pkt 2 należą jednak do wyłącznej właściwości sądów:

1)
jeżeli przez jeden i ten sam czyn naruszono, prócz przepisów uzasadniających właściwość władz skarbowych lub samorządowych, również takie przepisy, których naruszenie podlega ściganiu przez władzę administracji ogólnej lub przez sąd;
2)
jeżeli oskarżony w sprawie nie ukończył lat 17;
3)
jeżeli zachodzą wątpliwości co do poczytalności oskarżonego;
4) 78
jeżeli zastosowano wobec oskarżonego środek zapobiegający uchylaniu się od sądu,
5)
jeżeli władza skarbowa lub samorządowa za zezwoleniem właściwego ministra przekaże sprawę do postępowania sądowego.
§  1.
Sąd właściwy na podstawie przepisów art. 150 i 151 dla sprawcy jest również właściwy dla podżegacza, pomocnika oraz innej osoby, której czyn przestępny pozostaje w ścisłym związku z czynem sprawcy, choćby wobec nich nie zachodziły okoliczności uzasadniające właściwość sądową.
§  2.
Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli sprawy co do wszystkich oskarżonych nie mogą być objęte jednym postępowaniem sądowym.

Sąd nie przestaje być właściwym, choćby w toku postępowania sądowego ustały przyczyny uzasadniające tę właściwość.

§  1.
Orzeczenie wydane przez władzę skarbową lub samorządową względem osoby, która w danej sprawie podlega orzecznictwu sądów, jest z mocy prawa nieważne.
§  2.
Nieważność stwierdza postanowieniem sąd I instancji, właściwy według niniejszego prawa, z własnej inicjatywy lub na wniosek stron.
§  1.
Orzeczenie, wydane przez władzę samorządową względem osoby, która w danej sprawie podlega orzecznictwu władzy skarbowej i odwrotnie, jest z mocy prawa nieważne.
§  2.
Nieważność stwierdza postanowieniem sąd okręgowy tego okręgu, gdzie mieści się siedziba władzy, która wydała orzeczenie.
§  1.
Władza skarbowa lub władza samorządowa, każda w zakresie swej właściwości, prowadzi dochodzenie także w sprawach, których rozpoznanie należy do właściwości sądów.
§  2.
W sprawach należących do właściwości sądu okręgowego o wszczęciu dochodzenia zawiadamia się właściwego prokuratora, który może objąć dochodzenie i prowadzić je bądź bezpośrednio, bądź za pośrednictwem:
1)
władz skarbowych lub ich organów wykonawczych - w sprawach o przestępstwa określone w art. 2 pkt 1-6;
2)
władz samorządowych - w sprawach o pozostałe przestępstwa;
3)
Milicji Obywatelskiej we wszystkich sprawach określonych w art. 2.
§  3. 79
Jeżeli zastosowano środek zapobiegający uchylaniu się od sądu, prokurator z mocy prawa obejmuje ściganie.
§  4. 80
Objęcie ścigania przez prokuratora wyłącza właściwość władzy skarbowej i samorządowej.

Osoba odpowiedzialna posiłkowo (art. 33) lub zastępczo (art. 37) korzysta w toku całego postępowania z uprawnień służących oskarżonemu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

§  1.
Na rachunek budżetu Ministerstwa Skarbu wpływają kwoty:
1)
z grzywien i kar pieniężnych, nakładanych przez władze skarbowe;
2)
ze sprzedaży przedmiotów i równowartości nieujętych przedmiotów (art. 23) niezależnie od tego, czy ich przepadek lub ściągnięcie równowartości orzekł sąd lub władza skarbowa.
§  2.
Na rachunek budżetu właściwego miejscowo związku samorządu terytorialnego wpływają kwoty z grzywien i kar pieniężnych nakładanych przez władze samorządowe.
§  3.
Na rachunek budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości wpływają kwoty z grzywien i kar pieniężnych nakładanych przez sądy powszechne.
78 Art. 151 pkt 4:

- zmieniony przez art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o zmianie przepisów postępowania karnego (Dz.U.49.32.238) z dniem 1 lipca 1949 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 62 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. (Dz.U.50.12.116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 maja 1950 r.

79 Art. 156 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 63 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. (Dz.U.50.12.116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 maja 1950 r.
80 Art. 156 § 4 zmieniony przez art. 1 pkt 63 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. (Dz.U.50.12.116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 maja 1950 r.