Rozdział 2 - Planowanie górnicze. - Prawo górnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1978.4.12 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

Rozdział  II

Planowanie górnicze.

1. 
Przedsiębiorstwo górnicze sporządza w nawiązaniu do wieloletnich planów produkcyjnych przedsiębiorstwa górniczego i programu ochrony terenów górniczych (art. 52) dla każdego zakładu górniczego plan ruchu, który powinien w szczególności zapewniać:
1)
prawidłowość wykonania przez zakład górniczy zadań produkcyjnych,
2)
bezpieczeństwo i higienę pracy załogi zakładu górniczego,
3)
prawidłową gospodarkę złożem,
4)
ochronę budowli, urządzeń i wyrobisk zakładu górniczego i sąsiednich zakładów górniczych,
5)
ochronę sąsiednich złóż kopalin,
6)
ochronę wód powierzchniowych i podziemnych,
7)
ochronę powierzchni w związku z robotami górniczymi w zakresie uzasadnionym interesem społecznym oraz likwidację i zagospodarowanie wyrobisk odkrywkowych w miarę postępu eksploatacji.
2. 
Przedsiębiorstwo górnicze przedkłada plan ruchu do zatwierdzenia okręgowemu urzędowi górniczemu.
3. 
Okręgowy urząd górniczy może nakazać zmianę planu ruchu ze względu na obowiązujące przepisy oraz zasady prawidłowej techniki górniczej.
4. 
W przypadku braku decyzji okręgowego urzędu górniczego w sprawie zatwierdzenia planu ruchu przed datą rozpoczęcia jego wykonywania przedsiębiorstwo górnicze może przystąpić do wykonywania tego planu.
5. 
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego ustala w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami zasady sporządzania planu ruchu oraz tryb jego zatwierdzania.
1. 
Ruch zakładu górniczego odbywa się według zatwierdzonego planu ruchu.
2. 
Zmiana lub uzupełnienie planu określonego w ust. 1 może nastąpić tylko w przypadkach zmiany naturalnych lub technicznych warunków wydobywania kopaliny i z zastrzeżeniem uprzedniego zatwierdzenia tych zmian i uzupełnień przez okręgowy urząd górniczy.

W wyjątkowych przypadkach, gdy wskutek nieprzewidzianych okoliczności wyniknie potrzeba natychmiastowego odstąpienia od zatwierdzonego planu ruchu ze względu na bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzkiego lub ochronę zakładu górniczego, przedsiębiorstwo górnicze może odstąpić od tego planu. Kierownictwo zakładu górniczego obowiązane jest zawiadomić o tym w ciągu trzech dni okręgowy urząd górniczy celem uzyskania jego zgody. W przypadku braku zgody okręgowego urzędu górniczego dalszy ruch zakładu może być prowadzony tylko według zatwierdzonego planu.