Dział 2 - PROJEKTOWANIE I BUDOWA ZAKŁADÓW GÓRNICZYCH. - Prawo górnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1978.4.12 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

DZIAŁ  II

PROJEKTOWANIE I BUDOWA ZAKŁADÓW GÓRNICZYCH.

1. 
Wyrobiska górnicze, obiekty budowlane zakładu górniczego oraz górnicze roboty budowlane projektuje się, wykonuje i utrzymuje zgodnie z przepisami prawa górniczego i wymaganiami współczesnej wiedzy, w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludzi i mienia, ochronę środowiska i odpowiednie warunki użytkowe.
2. 
Przez budowę wyrobisk górniczych oraz obiektów budowlanych zakładu górniczego rozumie się także ich przebudowę i rozbudowę.
3. 
Przez górnicze roboty budowlane rozumie się roboty polegające na budowie, montażu, remoncie lub rozbiórce (likwidacji) obiektów budowlanych zakładu górniczego.
4. 
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz innymi zainteresowanymi ministrami określa rodzaje obiektów budowlanych zakładu górniczego.
1. 
Ministrowie, którym podlegają przedsiębiorstwa górnicze, określają:
1)
zasady projektowania wyrobisk górniczych i obiektów budowlanych zakładu górniczego,
2)
warunki techniczne:
a)
jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane zakładu górniczego,
b)
wykonywania i odbioru górniczych robót budowlanych,
c)
utrzymywania i rozbiórki (likwidacji) obiektów budowlanych zakładu górniczego.
2. 
Przepisy, o których mowa w ust. 1, wydawane są w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego, a dotyczące obiektów budowlanych zakładu górniczego położonych na powierzchni oraz górniczych robót budowlanych wykonywanych na powierzchni - ponadto w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
3. 
Sprawy budowy, utrzymania i likwidacji wyrobisk górniczych regulują przepisy wydane na podstawie art. 103 pkt 1 i 2 oraz art. 104 ust. 1.
4. 
Zasady projektowania i warunki techniczne, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do niepaństwowych jednostek gospodarki uspołecznionej wymienionych w art. 6 ust. 1 określają - w trybie przewidzianym w ust. 2 - ministrowie wiodący w wydobywaniu określonych kopalin.
1. 
Górnicze roboty budowlane można rozpocząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
2. 
W pozwoleniu na budowę określa się warunki oraz wymagania, które należy zachować przy prowadzeniu górniczych robót budowlanych.
3. 
Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie jednostce organizacyjnej, która wykaże prawo do dysponowania nieruchomością, na której ma być zlokalizowana budowa oraz spełnia wymagania przewidziane w prawie górniczym.
1. 
Pozwolenia na budowę wydaje okręgowy urząd górniczy właściwy ze względu na miejsce prowadzenia górniczych robót budowlanych.
2. 
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego określa warunki wydawania pozwoleń na budowę.
3. 
Warunki wydawania pozwoleń na budowę dotyczących górniczych robót budowlanych wykonywanych na powierzchni Prezes Wyższego Urzędu Górniczego określa w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

Pozwolenie na budowę traci ważność, jeżeli:

1)
budowa nie została rozpoczęta w ciągu dwóch lat od daty wydania pozwolenia lub w terminie ustalonym w pozwoleniu,
2)
budowa została przerwana na okres dłuższy niż dwa lata.

Nadzór i kontrolę nad wykonywaniem górniczych robót budowlanych sprawują urzędy górnicze na podstawie przepisów prawa górniczego i przepisów o urzędach górniczych.

1. 
Okręgowe urzędy górnicze wydają decyzje niezbędne do zapewnienia przestrzegania prawa i zachowania warunków pozwolenia na budowę.
2. 
Okręgowy urząd górniczy orzeka o utracie ważności pozwolenia na budowę w razie istotnego naruszenia prawa lub samowolnego odstąpienia od warunków określonych w pozwoleniu albo jeżeli tego wymagają interes społeczny, względy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrona wyrobisk górniczych i powierzchni.