Rozdział 1a - Zasady i tryb udzielania koncesji. - Prawo geologiczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.52.303

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1991 r.

Rozdział  Ia. 11

Zasady i tryb udzielania koncesji.

1.
Uzyskania koncesji wymaga poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin oraz wód podziemnych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się także do działalności prowadzonej w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej.
1.
Koncesja nadaje wyłączne prawo podmiotowi gospodarczemu do prowadzenia prac geologicznych, o których mowa w art. 16a, na określonym obszarze.
2.
Koncesji udziela się na czas oznaczony.
1.
Organami właściwymi do wydawania koncesji są:
1)
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa,
2)
organy rządowej administracji ogólnej.
2.
Terenowe organy rządowej administracji ogólnej w uzgodnieniu z właściwymi organami samorządu terytorialnego działają w pierwszej instancji i są właściwe dla spraw, które zgodnie z przepisami niniejszej ustawy nie są zastrzeżone do właściwości Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
1.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa udziela koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, których wydobywanie podlega Prawu górniczemu, oraz wód podziemnych.
2.
Koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej wydaje wyłącznie Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w uzgodnieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej.
3.
Terenowe organy rządowej administracji ogólnej udzielają koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin, których wydobywanie nie podlega Prawu górniczemu.
1.
Wniosek o wydanie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin powinien określać:
1)
nazwę oraz siedzibę podmiotu (podmiotów) gospodarczych i jego pełnomocników,
2)
rodzaj kopaliny,
3)
obszar, na którym prowadzone będą prace,
4)
rodzaj i zakres przewidywanych prac oraz ich fazy,
5)
przewidywane minimalne nakłady finansowe,
6)
prawną i majątkową sytuację podmiotu,
7)
przewidywany okres działalności podmiotu,
8)
prace, które zostaną podjęte w zakresie ochrony środowiska.
2.
Koncesja na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin określa:
1)
teren, na którym prace geologiczne mogą być prowadzone,
2)
rodzaj kopaliny objętej koncesją,
3)
zakres i rodzaj prac objętych koncesją,
4)
okres ważności koncesji,
5)
warunki, jakie powinny być spełnione przez podmiot gospodarczy przy korzystaniu z koncesji, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa powszechnego, ochrony środowiska i rekultywacji, wymaganej dokładności rozpoznania geologicznego, trybu i terminu przekazywania dokumentacji geologicznych oraz zapobiegania szkodom i ich naprawiania.
3.
Warunkiem wydania koncesji jest zawarcie umowy, którą podmiot gospodarczy zawiera z organem koncesyjnym, regulującej w sposób szczegółowy wzajemne prawa i obowiązki stron.
4.
Umowa, o której mowa w ust. 3, musi być pod rygorem nieważności zawarta w formie pisemnej.
5.
Powierzchnia terenu, na którym zgodnie z jedną koncesją mogą być prowadzone prace geologiczne, nie może przekroczyć 1200 km2.
6.
Koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin wydaje się na okres 3 lat i można ją przedłużyć na okres nie dłuższy niż 3 lata.
7.
Wydanie koncesji może być uzależnione od uiszczenia kaucji, zobowiązania do poniesienia ustalonej minimalnej wysokości nakładów na prace geologiczne lub ustanowienia innego zabezpieczenia.
8.
Przeniesienie uprawnień wynikających z koncesji lub wniesienie ich do spółki wymaga zgody organu koncesyjnego.
9.
Jeżeli podmiot gospodarczy w trakcie prac poszukiwawczych i rozpoznawczych, ze względu na rodzaj kopaliny, dokona jej eksploatacji - to zobowiązany jest do złożenia sprawozdania (co do ilości i jakości wyeksploatowanej kopaliny) do organu koncesyjnego i zapłacenia opłaty eksploatacyjnej.
1.
Udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin, których wydobywanie podlega Prawu górniczemu, następuje po zasięgnięciu opinii komisji koncesyjnej powołanej przez organ koncesyjny i może być poprzedzone przetargiem.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie zasady organizacji przetargu, o którym mowa w ust. 1.

Organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji lub ograniczyć zakres działalności gospodarczej w stosunku do wniosku o udzielenie koncesji ze względu na zagrożenie interesu gospodarki narodowej, obronności lub bezpieczeństwa Państwa.

1.
Cofnięcie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin może nastąpić, jeżeli podmiot gospodarczy:
1)
narusza przepisy o prawie geologicznym lub Prawa górniczego albo innych ustaw, nie wykonuje zobowiązań wynikających z koncesji, nie prowadzi dokumentacji wyników wykonanych robót lub odmawia przedłożenia ich uprawnionym przedstawicielom państwowej służby geologicznej,
2)
przestaje udzielać gwarancji technicznych i finansowych koniecznych do należytego prowadzenia prac, a także gdy otrzymane uprawnienia przekaże bez zgody organu koncesyjnego w całości lub części innemu podmiotowi gospodarczemu.
.
W razie zrzeczenia się koncesji, podmiot gospodarczy powinien wykonać określone w niej zaległe zobowiązania w części dotyczącej ochrony środowiska i naprawienia powstałych szkód.
3.
Wygaśnięcie koncesji stwierdza organ koncesyjny, który ją wydał.
1.
Za wydanie koncesji pobiera się opłatę koncesyjną.
2.
Wpływy z opłaty, o której mowa w ust. 1, stanowią w 40% dochód gminy. Pozostałe 40% stanowi dochód budżetu państwa, a 20% stanowi dochód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z przeznaczeniem na finansowanie prac geologicznych.
1.
Kaucję, o której mowa w art. 16e ust. 7, ustala organ koncesyjny.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, ustala wysokość opłat koncesyjnych.
11 Rozdział 1a dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 9 marca 1991 r. (Dz.U.91.31.129) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 kwietnia 1991 r.