Dział 2 - INDOS. - Prawo czekowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.100.927

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1924 r.

TYTUŁ  II.

INDOS.

Czek, nie opiewający na okaziciela, można przenosić za pomocą indosu (żyra).

Jeżeli wystawca zamieścił w czeku wyrazy "nie na zlecenie" lub zastrzeżenie równoznaczne, można przenieść czek tylko ze skutkami cesji.

Indos powinien być bezwarunkowy. Warunki, od których uzależniono indos, nie mają znaczenia prawnego.

Indos częściowy jest nieważny.

Nieważny jest również indos na okaziciela oraz indos, dokonany przez trasata.

Indos na rzecz trasata ma znaczenie pokwitowania, chyba że trasat ma kilka zakładów, a czek indosowano na rzecz zakładu, znajdującego się w innem miejscu, niż miejsce płatności.

Indos powinien być wypisany na czeku lub na złączonej z nim karcie dodatkowej (przydłużku) i podpisany przez indosanta.

Indos jest ważny i wtedy, gdy indosatarjusz nie jest oznaczony, albo gdy indosant ograniczył się do samego podpisu swego na odwrotnej stronie czeku lub przydłużka (indos in blanco czyli otwarty).

Indos przenosi wszystkie prawa z czeku.

Jeżeli indos jest in blanco, posiadacz czeku może:

a)
wypełnić indos nazwiskiem własnem lub innej osoby;
b)
indosować czek dalej na inną osobę lub in blanco;
c)
przenieść czek na inną osobę bez wypełnienia indosu in blanco i bez indosowania.

Będzie uważany za prawnego posiadacza, kto ma czek i wykaże prawo swoje nieprzerwanym szeregiem indosów, choćby ostatni indos był in blanco. Gdy po indosie in blanco zamieszczono dalszy indos, uważa się, że indosant, który go podpisał, nabył czek na mocy indosu in blanco. Przekreślone indosy uważa się za nieistniejące.

Jeżeli kto utracił posiadanie czeku, posiadacz, który wykaże swe prawo według przepisów poprzedniego ustępu, będzie obowiązany do wydania czeku jedynie wtedy, gdy go nabył w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się ciężkiego niedbalstwa.

Jeżeli indos zawiera wzmiankę "waluta do odebrania", "do inkasa", "per procura" lub też inną wzmiankę, oznaczającą tylko pełnomocnictwo (indos zastępczy), natenczas posiadacz może wykonać wszystkie prawa z czeku; może go jednak indosować tylko ze skutkami indosu zastępczego (art. 30).