Art. 5. - Prawo celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.57.290 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1989 r.
Art.  5.
1.
Towarem celnym staje się towar:
1)
przywożony z zagranicy - z chwilą przekroczenia granicy państwowej, a w wypadku gdy na podstawie umów międzynarodowych kontrola celna odbywa się za granicą - z chwilą powstania obowiązku przedstawienia go do kontroli celnej,
2)
przeznaczony do wywozu za granicę - z chwilą przystąpienia funkcjonariusza celnego do odprawy celnej, a wywożony przez osobę przekraczającą granicę - z chwilą powstania obowiązku przedstawienia go do kontroli celnej,
3)
przewożony przez polski obszar celny - gdy znajduje się na tym obszarze.
2.
Towar przywożony z zagranicy przestaje być towarem celnym po dokonaniu odprawy celnej oraz po dopuszczeniu bez zastrzeżeń do obrotu na polskim obszarze celnym.
3.
Towar wywożony za granicę przestaje być towarem celnym po dokonaniu odprawy celnej oraz po dopuszczeniu bez zastrzeżeń do wywozu i wywiezieniu za granicę.
4.
Na towarze celnym przywożonym z zagranicy zabezpiecza się ciążące na nim należności celne bez względu na prawa osób trzecich i z pierwszeństwem przed wszystkimi obciążeniami i przywilejami. Towar ten może być przez organy celne zatrzymany lub zajęty do czasu uiszczenia należności celnych.
5.
Przepisu ust. 4 nie stosuje się do towarów celnych stanowiących własność Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych.