Rozdział 9 - Wymiar i pobór należności celnych; sprzedaż towarów. - Prawo celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.33.166

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1961 r.

Rozdział  9.

Wymiar i pobór należności celnych; sprzedaż towarów.

1.
Należności celne wymierza się według stanu towaru w dniu zgłoszenia go do odprawy oraz według stawek w tym dniu obowiązujących.
2.
W razie niedostarczenia towaru do kontroli celnej lub usunięcia go spod kontroli należności celne wymierza się według stawek obowiązujących w dniu, w którym towar należało dostarczyć lub w którym go usunięto, albo - jeżeli dni tych nie można ustalić - w dniu, w którym niedostarczenie lub usunięcie towaru ujawniono.
1.
O dokonaniu wymiaru należności celnych wywozowych zawiadamia się nadawcę towaru, a przywozowych - adresata lub osobę upoważnioną do odbioru towaru.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 obowiązane są uiścić należności celne w terminie 14 dni od doręczenia zawiadomienia o dokonaniu wymiaru.
1.
Zmiana wymiaru należności celnych poza przypadkami, gdy następuje wskutek rozstrzygnięcia wniesionego środka prawnego, może nastąpić - nawet po dopuszczeniu towaru do obrotu na polskim obszarze celnym lub po wywiezieniu go za granicę - w razie udowodnienia:
1)
omyłki rachunkowej,
2)
rozbieżności pomiędzy określeniem rodzaju towaru w dokumencie odprawy celnej a zastosowaniem pozycji taryfy celnej,
3)
zastosowania niewłaściwych stawek celnych wskutek nieprawidłowego zakwalifikowania towaru,
4)
zastosowania stawek celnych, które w dniu miarodajnym dla ich stosowania nie obowiązywały,
5)
przyjęcia za podstawę należności celnych ilości towaru niezgodnej z rzeczywistością.
2.
O zmianie wymiaru należności celnych wywozowych zawiadamia się nadawcę towaru, przywozowych zaś - osobę, która towar otrzymała, wzywając zarazem do uiszczenia niepobranych należności w terminie 30 dni od doręczenia wezwania lub wypłacając w tymże terminie nadmiernie pobrane należności.
1.
Od należności celnych nie uiszczonych w terminie pobiera się odsetki w wysokości 12% w stosunku rocznym.
2.
Należności celne wraz z odsetkami podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
1.
Pobrane należności celne zwraca się osobie uprawnionej:
1)
jeżeli pobrano je bezpodstawnie,
2)
jeżeli pobrano je od towaru przeznaczonego na wywóz, a towar przed wywiezieniem z polskiego obszaru celnego uległ zniszczeniu, lub gdy osoba, która towar zgłosiła do odprawy celnej, zrezygnowała z jego wywozu,
3)
jeżeli towar celny zniszczono na zarządzenie lub za zgodą właściwych organów,
4)
jeżeli po uiszczeniu należności celnych udzielono zniżki celnej,
5)
w określonych (art. 46 ust. 1 pkt 6) przypadkach powrotnego przywozu na polski obszar celny towaru uprzednio wywiezionego oraz wywozu z tego obszaru towaru uprzednio przywiezionego.
2.
Należności celne wymienione w ust. 1 zwraca się na wniosek osoby uprawnionej, a w przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 - również z urzędu. Od zwracanych należności nie płaci się odsetek.

Roszczenia o uiszczenie należności celnych oraz o zwrot należności pobranych przedawniają się z upływem 5 lat od dnia wystawienia dokumentu odprawy celnej.

1.
Towary celne nie podjęte w terminie podlegają sprzedaży w zasadzie za pośrednictwem właściwych przedsiębiorstw uspołecznionych.
2.
Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży pokrywa się w następującej kolejności:
1)
koszty sprzedaży,
2)
koszty przewozu, przeładunku i składowe,
3)
należności celne,
4)
inne należności obciążające towary z mocy odrębnych przepisów.
3.
Nadwyżkę pozostałą po pokryciu kosztów i należności wymienionych w ust. 2 zwraca się osobie, która wykaże uprawnienie do jej otrzymania. Nadwyżka przechodzi na własność Państwa, jeżeli osoba uprawniona nie odbierze jej w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży towarów.