Rozdział 8 - Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny budżetowej - Prawo budżetowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.72.344 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1999 r.

Rozdział  8

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny budżetowej

1.
Naruszeniem dyscypliny budżetowej jest:
1) 88
zaniechanie ustalenia należności budżetowych lub funduszów celowych albo ustalenie ich lub dochodzenie poniżej sumy wynikającej z prawidłowego obliczenia oraz niezgodne z przepisami ich umarzanie, odpisywanie lub dopuszczanie do przedawnienia,
2)
przekroczenie wydatków budżetowych przewidzianych w planie finansowym jednostki wykonującej budżet,
3)
przekroczenie uprawnień do dokonywania zmian w budżecie lub w planie finansowym jednostek i zakładów budżetowych,
4)
zaniechanie przeprowadzenia i rozliczenia inwentaryzacji lub dokonanie inwentaryzacji w sposób niezgodny ze stanem rzeczywistym,
5)
niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie środków budżetowych otrzymanych z rezerw budżetowych oraz dotacji z budżetu lub państwowych funduszów celowych,
6)
niezgodne z przeznaczeniem wykorzystanie państwowych funduszów celowych,
7)
niedokonanie pełnych i terminowych wpłat do budżetu przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze i jednostki budżetowe w zakresie działalności finansowej w formie środków specjalnych,
8) 89
zaciągnięcie w roku budżetowym zobowiązań, które - przy uwzględnieniu wymagalnych terminów płatności i zobowiązań wymagalnych z okresów poprzedzających rok budżetowy - przekraczają plan finansowy jednostki wykonującej budżet,
9)
pobranie z rachunku bankowego środków na wynagrodzenia w jednostce budżetowej lub jednostce gospodarki pozabudżetowej bez jednoczesnego opłacenia należnych składek na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i Funduszu Pracy,
10)
niedokonanie zaleconych przez urząd skarbowy operacji związanych ze wzajemnym potrąceniem zobowiązań podatkowych i zobowiązań jednostki budżetowej,
11)
przeznaczenie dochodów uzyskanych przez państwową jednostkę budżetową na wydatki ponoszone w tej jednostce,
12) 90
zlecenie jednostce niepaństwowej zadania państwowego z naruszeniem wynikających z rozporządzenia wydanego na podstawie art. 20 ust. 3 warunków i trybu zlecania tych zadań lub zasad ustalania i rozliczania dotacji na to zadanie,
13) 91
naruszenie zasad realizacji budżetu określonych na podstawie art. 39 ust. 1 lub 39a pkt 2, a także szczególnych zasad gospodarki finansowej i zasad wykonywania budżetu ustalonych na podstawie art. 70,
14) 92
naruszenie przepisów ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. Nr 76, poz. 344 i Nr 130, poz. 645, z 1995 r. Nr 99, poz. 488 oraz z 1997 r. Nr 123, poz. 777 i 778),
15) 93
wykazanie w sprawozdaniu budżetowym danych niezgodnych z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej,
16) 94
zaniechanie przez kierownika jednostki lub rzecznika dyscypliny budżetowej zawiadomienia komisji orzekającej o naruszeniu dyscypliny budżetowej.
2.
Nie stanowi naruszenia dyscypliny budżetowej działanie określone w ust. 1 pkt 2, 3, 6 i 11, podjęte w interesie społecznym, wyłącznie w celu zapobieżenia szkodzie lub usunięcia takiej szkody albo skutków spowodowanych zdarzeniami losowymi.
2a. 95
Nieodzyskanie w całości lub w części kwot wydatkowanych z budżetu państwa z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych przez Skarb Państwa nie stanowi naruszenia dyscypliny budżetowej, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, iż odzyskanie tych kwot w pełnej wysokości nie jest możliwe.
3. 96
Przepisy ust. 1, z wyjątkiem pkt 10, nie mają zastosowania do należności objętych ustawą o zobowiązaniach podatkowych oraz do należności celnych pobieranych w ruchu osobowym.

Odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny budżetowej podlegają osoby winne naruszeń określonych w art. 57.

Przepisów o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny budżetowej nie stosuje się, jeżeli:

1)
łączna kwota należności uszczuplonych wskutek naruszeń określonych w art. 57 nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego przez Główny Urząd Statystyczny, stosownie do przepisów art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1993 r. Nr 127, poz. 583 i Nr 129, poz. 602 oraz z 1994 r. Nr 84, poz. 385) przed dniem wydania orzeczenia przez komisję orzekającą,
2) 98
łączna kwota przekroczenia wydatków budżetowych przewidzianych w planie finansowym jednostki wykonującej budżet lub szkoda jest niższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1.
1.
Osoba winna naruszenia dyscypliny budżetowej ponosi odpowiedzialność zarówno w razie naruszenia dyscypliny budżetowej z winy umyślnej, jak i z winy nieumyślnej.
2.
Winę umyślną i nieumyślną ocenia się według przepisów Kodeksu wykroczeń.
1.
Pracownik, który otrzymał do wykonania polecenie naruszające dyscyplinę, nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli przed wykonaniem polecenia zgłosił pisemnie swojemu przełożonemu odpowiednie zastrzeżenie i pomimo tego zastrzeżenia otrzymał pisemne potwierdzenie polecenie; w tym przypadku odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki lub inny przełożony pracownika, który wydał takie polecenie. Pisemne polecenie nie zwalnia pracownika od odpowiedzialności w przypadku, gdy wykonania polecenia stanowi przestępstwo lub wykroczenie.
2.
Kierownik jednostki lub inny przełożony pracownika ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny budżetowej także w przypadku dopuszczenia do naruszenia dyscypliny budżetowej przez zaniedbanie obowiązków w zakresie nadzoru.
1. 99
Karami za naruszenie dyscypliny budżetowej są: upomnienie, nagana lub kara pieniężna. Karę pieniężną wymierza się do wysokości trzykrotnej kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 59 pkt 1, ogłoszonego przez Główny Urząd Statystyczny przed dniem wydania orzeczenia przez komisję orzekająca.
2.
Przy wymiarze kary bierze się pod uwagę rodzaj i stopień winy oraz skutki naruszenia dyscypliny budżetowej. W przypadku winy umyślnej oraz w przypadku, gdy osoba winna była już karana za naruszenie dyscypliny budżetowej, wymienia się karę nagany lub karę pieniężną.
3.
Jeżeli obwiniony dopuścił się kilku czynów, a sprawa o te czyny jest objęta jednym postępowaniem, wymierza się obwinionemu jedną karę łączną za wszystkie czyny.
4. 100
Jeżeli skutkiem naruszenia dyscypliny budżetowej jest szkoda (w tym odsetki za zwłokę), wymierza się karę pieniężną.
5. 101
Przy orzekaniu w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej stosuje się odpowiednio art. 2, 4, 7, 33 i 34 oraz art. 39 § 1 i 2 Kodeksu wykroczeń.
1.
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny budżetowej jest niezależna od odpowiedzialności karnej, karnej skarbowej lub innej odpowiedzialności określonej przepisami prawa, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2-4.
2.
W razie wszczęcia postępowania karnego lub karnego skarbowego w związku z przestępstwem stanowiącym równocześnie naruszenie dyscypliny budżetowej, postępowanie o naruszenie dyscypliny budżetowej zawiesza się do czasu zakończenia postępowania karnego lub karnego skarbowego.
3.
W razie prawomocnego skazania za przestępstwo stanowiące również naruszenie dyscypliny budżetowej, wszczęte postępowanie o naruszenie dyscypliny budżetowej podlega umorzeniu; nie podlegają ściągnięciu wymierzone i nie ściągnięte kary pieniężne.
4.
Postępowania w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej nie wszczyna się, a wszczęte umarza, jeżeli za ten sam czyn zostało wszczęte wobec pracownika postępowanie dyscyplinarne na podstawie odrębnych przepisów.
1.
Nie można wydać orzeczenia o karze za naruszenie dyscypliny budżetowej, jeżeli od końca roku, w którym ujawniono naruszenie dyscypliny budżetowej, upłynął rok lub jeżeli od naruszenia dyscypliny budżetowej upłynęły trzy lata.
2.
Nie można wykonać kary za naruszenie dyscypliny budżetowej, jeżeli od dnia uprawomocnienia się orzeczenia upłynął rok. Przedawnienie wykonania kary pieniężnej nie biegnie w okresie odroczenia tej kary lub jej spłaty w ustalonych ratach.
3.
Zatarcie kary za naruszenie dyscypliny budżetowej następuje z mocy prawa, jeżeli od wykonania kary lub jej przedawnienia upłynęły dwa lata.
1.
Postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej jest dwuinstancyjne.
2.
Organami orzekającymi w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej są:
1)
resortowe komisje orzekające przy ministrze,
2)
komisje orzekające przy wojewodzie,
3)
komisje orzekające przy regionalnych izbach obrachunkowych,
4)
Główna Komisja Orzekająca przy Ministrze Finansów, jako organ drugiej instancji.
3. 102
Minister Finansów sprawuje nadzór nad działalnością organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej.
1.
W skład komisji orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej wchodzą: przewodniczący, jego zastępcy i od trzech do pięciu członków. Kadencja komisji trwa 4 lata.
2.
Przewodniczącego, jego zastępców i członków komisji powołuje i odwołuje właściwy minister lub wojewoda.
3.
Przewodniczącego Głównej Komisji Orzekającej powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Finansów, a zastępców przewodniczącego tej komisji i jej członków powołuje i odwołuje Minister Finansów.
4.
Tryb powołania komisji, o których mowa w art. 65 ust. 2 pkt 3, oraz ich skład określi ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych.
1.
Komisje orzekają w składzie trzech osób.
2.
Przewodniczący komisji orzekającej wyznacza spośród osób wchodzących w skład komisji przewodniczącego zespołu orzekającego i dwóch członków.
3.
Członkowie komisji orzekających są w zakresie orzekania niezawiśli i podlegają tylko ustawom.

Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa:

1)
zakres działania organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej i tryb postępowania przed nimi,
2)
zasady powoływania i tryb działania rzeczników dyscypliny budżetowej,
3)
zasady i wysokość wynagrodzenia za udział w rozprawie przed komisją orzekającą w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej pierwszej i drugiej instancji, należnego członkom składu orzekającego oraz rzecznikowi dyscypliny budżetowej i protokolantowi,
4)
tryb sprawowania nadzoru nad działalnością organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej,
5)
zakres informacji przekazywanych organowi nadzoru.

Organy orzekające w sprawach o naruszenie dyscypliny budżetowej, ich skład i tryb postępowania przed nimi oraz zasady powoływania i tryb działania rzeczników dyscypliny budżetowej w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i w innych jednostkach budżetowych podległych naczelnym organom władzy państwowej lub przez nich nadzorowanych określają odpowiednio Prezydent, Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu.

88 Art. 57 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.133.685) zmieniającej nin. ustawę z dniem 5 stycznia 1995 r.
89 Art. 57 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez art. 1 pkt 13 lit. a) tiret pierwszy ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
90 Art. 57 ust. 1 pkt 12 zmieniony przez art. 1 pkt 13 tiret drugi ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
91 Art. 57 ust. 1 pkt 13 zmieniony przez art. 1 pkt 13 tiret drugi ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
92 Art.57 ust. 1 pkt 14:

- zmieniony przez art. 94 pkt 2 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz.U.94.76.344) z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych (Dz.U.97.123.778) z dniem 9 listopada 1997 r.

93 Art. 57 ust. 1 pkt 15 dodany przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.133.685) zmieniającej nin. ustawę z dniem 5 stycznia 1995 r.
94 Art. 57 ust. 1 pkt 16 dodany przez art. 1 pkt 13 lit. a) tiret trzeci ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
95 Art. 57 ust. 2a:

- dodany przez art. 1 pkt 13 lit. b) ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.

- zmieniony przez art. 48 pkt 8 ustawy z dnia 8 maja 1997 r.o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz.U.97.79.484) z dniem 17 lipca 1997 r.

96 Art. 57 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 13 lit. c) ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
97 Art. 59 zmieniony przez art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.133.685) zmieniającej nin. ustawę z dniem 5 stycznia 1995 r.
98 Art. 59 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
99 Art. 62 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 16 listopada 1994 r. (Dz.U.94.133.685) zmieniającej nin. ustawę z dniem 5 stycznia 1995 r.
100 Art. 62 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
101 Art. 62 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
102 Art. 65 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.
103 Art. 68 zmieniony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 9 czerwca 1995 r. (Dz.U.95.78.390) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 lipca 1995 r.