Rozdział 4 - Planowanie finansowe. 16 - Prawo budżetowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.56.283

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1989 r.

Rozdział  4

Planowanie finansowe. 16

1. 
Na okres narodowego planu społeczno-gospodarczego jest opracowywany bilans szacunkowy dochodów i wydatków budżetowych państwa oraz bilans finansowy państwa.
2. 
Bilans szacunkowy dochodów i wydatków budżetowych państwa obejmuje ogół dochodów i wydatków w układzie działowym lub grup działów.
3. 
W bilansie szacunkowym dochodów i wydatków budżetowych państwa, o którym mowa w ust. 2, ujmuje się również dotacje ogólne dla budżetów terenowych, udziały budżetów wojewódzkich w dochodach budżetu centralnego lub udział budżetu centralnego w dochodach budżetów wojewódzkich, zwane dalej "dochodami zasilającymi"; mają one charakter wiążący.
4. 
Bilans finansowy państwa obejmuje w szczególności:
1)
po stronie dochodów:
a)
dochody od gospodarki uspołecznionej,
b)
dochody od ludności i gospodarki nie uspołecznionej,
c)
przyrost zasobów pieniężnych,
d)
saldo obrotów zagranicznych,
2)
po stronie wydatków:
a)
wydatki na finansowanie potrzeb rozwojowych gospodarki uspołecznionej, w tym wydatki na inwestycje i remonty kapitalne oraz przyrost zapasów,
b)
wydatki budżetu państwa, z wyłączeniem: wydatków związanych z finansowaniem inwestycji, remontów kapitalnych i zapasów oraz rozliczeń przedsiębiorstw dotyczących akumulacji finansowej, rozliczeń z bankami oraz obsługi kredytów zagranicznych,
c) 17
 wydatki funduszów ubezpieczenia społecznego,
d) 18
 (skreślona),
e)
saldo kredytów dla ludności i gospodarki nie uspołecznionej.
1. 
Minister Finansów opracowuje bilanse, o których mowa w art. 26 ust. 1, wykorzystując propozycje:
1)
ministrów - w zakresie odpowiednich części budżetu centralnego,
2)
ministrów, którzy na podstawie przepisów o utworzeniu ich urzędu oraz o zakresie ich działania są odpowiedzialni za określone odcinki (sfery) działalności gospodarczej i społecznej państwa oraz realizują założenia polityki państwa w tym zakresie; ministrowie ci są zwani dalej "ministrami koordynującymi",
3)
innych organów i instytucji państwowych oraz organizacji spółdzielczych - w zakresie odpowiednich części budżetu centralnego,
4)
wojewodów - w zakresie budżetów terenowych, po rozpatrzeniu ich przez komisję wojewódzkiej rady narodowej właściwą do spraw budżetu.
2. 
Propozycje, o których mowa w ust. 1, opracowywane są zgodnie z wytycznymi ustalanymi przez Ministra Finansów.
1.  19
 Rada Ministrów przedstawia Sejmowi bilans szacunkowy dochodów i wydatków budżetowych państwa wraz z opracowaną, na podstawie zobiektywizowanych kryteriów, propozycją dochodów zasilających dla budżetów terenowych oraz bilans finansowy państwa, łącznie z projektem uchwały o narodowym planie społeczno-gospodarczym.
2. 
Sejm uchwala dochody zasilające dla budżetów terenowych łącznie z narodowym planem społeczno-gospodarczym.
3.  20
 Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa zobiektywizowane kryteria ustalania wysokości udziałów i dotacji ogólnych dla budżetów terenowych.
1. 
Minister Finansów w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów opracowuje na okres roczny projekt planu finansowego państwa, jako część składową centralnego planu rocznego.
2. 
Projekt planu finansowego państwa uwzględnia możliwość dostosowania planowanych zadań rzeczowych do zdolności finansowych państwa oraz służy zapewnieniu spójności podstawowych strumieni środków finansowych z kierunkami rozdysponowania środków rzeczowych.
3. 
W planie finansowym państwa na okres roczny ujmuje się dochody i wydatki określone w art. 26 ust. 4.

 Minister Finansów przedstawia Radzie Ministrów projekt bilansu pieniężnych przychodów i wydatków ludności.

1. 
W granicach dochodów własnych i dochodów zasilających, o których mowa w art. 28, wojewódzkie rady narodowe uchwalają plany finansowania zadań określonych w wojewódzkich planach społeczno-gospodarczych, z uwzględnieniem:
1)
dotacji ogólnych dla budżetów rad narodowych stopnia podstawowego oraz udziałów tych budżetów w dochodach budżetów wojewódzkich,
2)
odrębnych dotacji ogólnych i udziałów w miastach, o których mowa w art. 20 ust. 2, dla budżetu miejskiej rady narodowej i budżetów dzielnicowych rad narodowych,
3)
udziału budżetu wojewódzkiego w dochodach budżetów rad narodowych stopnia podstawowego.
2. 
W granicach dochodów własnych, dotacji ogólnych i udziałów, uchwalonych przez wojewódzkie rady narodowe na okres narodowego planu społeczno-gospodarczego, rady narodowe stopnia podstawowego uchwalają pięcioletnie plany finansowania zadań.
3. 
Tryb opracowywania planów finansowania zadań, o których mowa w ust. 1, ustala Minister Finansów.
1. 
Uchwalone przez Sejm i wojewódzkie rady narodowe na okres narodowego planu społeczno-gospodarczego dochody zasilające, o których mowa w art. 28 i 29, mają odpowiednie zastosowanie przy opracowywaniu projektów budżetów terenowych.
2. 
W razie zmiany narodowego planu społeczno-gospodarczego oraz zmian: cen urzędowych, taryf, opłat, kursów walut, wynagrodzeń, zasad opodatkowania, zmian organizacyjnych oraz zmian w systemie finansowym, dochody zasilające, o których mowa w ust. 1, są odpowiednio korygowane przy opracowywaniu projektów budżetów terenowych.
3. 
Do czasu uchwalenia przez Sejm lub wojewódzkie rady narodowe dochodów zasilających, o których mowa w art. 28 i 29, za podstawę do opracowania projektów budżetów terenowych przyjmuje się dochody zasilające ustalone na rok poprzedzający.
16 Tytuł rozdziału 4 zmieniony przez art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 1 stycznia 1988 r.
17 Art. 26 ust. 4 pkt 2 lit. c) zmieniona przez art. 14 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 1 stycznia 1988 r.
18 Art. 26 ust. 4 pkt 2 lit. d) skreślona przez art. 14 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 1 stycznia 1988 r.
19 Art. 28 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 16 czerwca 1988 r. (Dz.U.88.19.131) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1989 r.
20 Art. 28 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 16 czerwca 1988 r. (Dz.U.88.19.131) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1989 r.
21 Art. 28a dodany przez art. 14 pkt 3 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 1 stycznia 1988 r.
22 Art. 28b dodany przez art. 14 pkt 3 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania gospodarki narodowej (Dz.U.87.33.181) z dniem 1 stycznia 1988 r.