Rozdział 4 - Przepisy szczególne dla legalizacji pierwotnej i legalizacji jednostkowej - Prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.969

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 2017 r.

Rozdział  4

Przepisy szczególne dla legalizacji pierwotnej i legalizacji jednostkowej

§  28. 
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o "legalizacji" bez dalszego określania, należy przez to rozumieć legalizację pierwotną i legalizację jednostkową.
§  29. 
1. 
Wniosek o dokonanie legalizacji zawiera:
1)
imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy i jego adres oraz numer identyfikacji podatkowej, o ile wnioskodawca taki numer posiada, albo numer identyfikacyjny PESEL, jeżeli wnioskodawca jest osobą fizyczną;
2)
dane identyfikujące zgłaszany do legalizacji przyrząd pomiarowy obejmujące:
a)
nazwę,
b)
nazwę lub znak producenta przyrządu pomiarowego,
c)
numer fabryczny, o ile ma to zastosowanie,
d)
liczbę przyrządów pomiarowych w partii oraz zakres numerów fabrycznych tych przyrządów, o ile ma to zastosowanie, w przypadku zgłoszenia do legalizacji partii przyrządów pomiarowych,
e)
zakres pomiarowy, o ile ma to zastosowanie,
f)
nadany znak zatwierdzenia typu lub numer decyzji zatwierdzenia typu albo decyzji o uznaniu za równoważne zatwierdzeniu typu, o ile ma to zastosowanie;
3)
datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.
2. 
Jeżeli wniosek o dokonanie legalizacji składa upoważniony przedstawiciel producenta, do wniosku należy dołączyć upoważnienie do działania w imieniu producenta w sprawach związanych z legalizacją.
§  30. 
Do wniosku o dokonanie legalizacji pierwotnej przyrządu pomiarowego niepodlegającego zatwierdzeniu typu oraz do wniosku o dokonanie legalizacji jednostkowej dołącza się dokumentację techniczno-konstrukcyjną przyrządu pomiarowego, która zawiera dane określone w § 5 ust. 2.
§  31. 
Jeżeli dowodem legalizacji przyrządu pomiarowego jest świadectwo legalizacji, dołącza się je do przyrządu pomiarowego wprowadzanego do obrotu lub użytkowania.
§  32. 
1. 
Na przyrządach pomiarowych, do których odnoszą się odrębne dyrektywy Unii Europejskiej, na wniosek wnioskodawcy składającego wniosek o dokonanie legalizacji, umieszcza się cechy legalizacji pierwotnej o określonym wzorze.
2. 
Wzory cech legalizacji pierwotnej o określonym wzorze określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  33. 
1. 
Legalizacja pierwotna jednorodnej partii przyrządów pomiarowych może być wykonana z zastosowaniem metody statystycznej.
2. 
Jednorodność każdej zgłaszanej do legalizacji pierwotnej partii przyrządów pomiarowych zapewnia wnioskodawca.
3. 
Z każdej partii pobiera się losowo próbkę przyrządów pomiarowych. Liczbę pobieranych przyrządów pomiarowych określa organ administracji miar albo podmiot upoważniony w zależności od rodzaju przyrządu pomiarowego zgłaszanego do legalizacji pierwotnej.
4. 
Organ administracji miar albo podmiot upoważniony przeprowadza indywidualne sprawdzenia wszystkich przyrządów pomiarowych z próbki.
5. 
Metoda statystyczna oparta jest na badaniach wyrywkowych metodą alternatywną, w której system pobierania próbek zapewnia:
1)
poziom jakości odpowiadający prawdopodobieństwu akceptacji 95% z niezgodnością mniejszą niż 1%;
2)
jakość graniczną odpowiadającą prawdopodobieństwu akceptacji 5% z niezgodnością mniejszą niż 7%.
6. 
W przypadku stwierdzenia spełniania wymagań przez przyrządy pomiarowe w próbce, dokonuje się legalizacji wszystkich przyrządów pomiarowych w partii, z wyjątkiem tych przyrządów pomiarowych z próbki, w stosunku do których stwierdzono niespełnienie wymagań.