Rozdział 3 - Legalizacja pierwotna i legalizacja jednostkowa - Prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.5.29

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 2010 r.

Rozdział  3

Legalizacja pierwotna i legalizacja jednostkowa

§  14.
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o "legalizacji" bez dalszego określania, należy przez to rozumieć legalizację pierwotną i legalizację jednostkową.
§  15.
1.
Wniosek o dokonanie legalizacji powinien zawierać:
1)
dane identyfikujące wnioskodawcę:
a)
imię i nazwisko lub nazwę oraz jego adres,
b)
numer identyfikacji podatkowej, o ile wnioskodawca taki numer posiada;
2)
dane identyfikujące zgłaszany przyrząd pomiarowy:
a)
nazwę lub znak fabryczny, o ile jest stosowany,
b)
oznaczenie lub nazwę producenta,
c)
zakres pomiarowy, o ile ma to zastosowanie,
d)
numer fabryczny, a w przypadku zgłoszenia partii przyrządów pomiarowych - liczbę przyrządów pomiarowych w partii oraz zakres numerów fabrycznych tych przyrządów,
e)
nadany znak zatwierdzenia typu lub numer decyzji zatwierdzenia typu albo decyzji o uznaniu za równoważne zatwierdzeniu typu - w przypadku przyrządu pomiarowego, który podlega zatwierdzeniu typu i jest zgłaszany do legalizacji pierwotnej;
3)
datę i podpis wnioskodawcy.
2.
Wniosek o dokonanie legalizacji pierwotnej przyrządów pomiarowych w punkcie legalizacyjnym utworzonym u ich producenta albo importera powinien zawierać:
1)
nazwę i adres punktu legalizacyjnego;
2)
nadany znak zatwierdzenia typu lub numer decyzji zatwierdzenia typu przyrządu pomiarowego albo decyzji o uznaniu za równoważne zatwierdzeniu typu;
3)
liczbę przyrządów pomiarowych zgłaszanych do legalizacji pierwotnej;
4)
datę i podpis wnioskodawcy.
3.
Jeżeli wnioskodawcą jest upoważniony przedstawiciel producenta, do wniosku należy dołączyć upoważnienie do działania w imieniu producenta w sprawach związanych z legalizacją.
§  16.
Do wniosku o dokonanie legalizacji pierwotnej przyrządu pomiarowego niepodlegającego zatwierdzeniu typu oraz do wniosku o dokonanie legalizacji jednostkowej należy dołączyć dokumentację techniczno-konstrukcyjną przyrządu pomiarowego, która powinna zawierać dane określone w § 5 ust. 2.
§  17.
1.
Organy administracji miar oraz podmioty upoważnione prowadzą rejestry wniosków o dokonanie legalizacji.
2.
Przyjmujący wniosek o dokonanie legalizacji wydaje pisemne potwierdzenie przyjęcia wniosku albo potwierdza jego przyjęcie na kopii wniosku.
3.
W przypadku prowadzenia rejestru wniosków przy użyciu systemu informatycznego jako potwierdzenie przyjęcia wniosku wydawany jest wydruk z rejestru.
§  18.
1.
Wnioskodawca wraz z wnioskiem o dokonanie legalizacji powinien przedłożyć egzemplarz lub egzemplarze przyrządów pomiarowych, które mają być poddane legalizacji, albo wskazać we wniosku miejsce przeprowadzenia legalizacji, jeżeli zgodnie z przepisami określającymi szczegółowy zakres, sposoby oraz metody przeprowadzania badań i sprawdzeń podczas prawnej kontroli metrologicznej poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych, wydanymi na podstawie art. 9a ustawy, legalizacja tego rodzaju przyrządu pomiarowego powinna być przeprowadzona w miejscu jego zainstalowania lub miejscu użytkowania.
2.
Jeżeli wnioskodawca zgłasza do legalizacji pierwotnej partię przyrządów pomiarowych, przyrządy te mogą być dostarczone do miejsca przeprowadzenia legalizacji w późniejszym terminie ustalonym przez organ administracji miar albo podmiot upoważniony.
§  19.
W przypadku gdy legalizacja przyrządu pomiarowego odbywa się w miejscu jego zainstalowania lub miejscu użytkowania, organ administracji miar może wezwać wnioskodawcę do:
1) 1
udostępnienia materiałów lub substancji niezbędnych do dokonania legalizacji, specjalistycznego sprzętu, w szczególności wzorców miary i odpowiednich środków technicznych, oraz zapewnienia pomocy personelu pomocniczego w zakresie niezbędnym do dokonania legalizacji;
2)
przedstawienia kopii decyzji zatwierdzenia typu.
§  20.
1.
Organ administracji miar albo podmiot upoważniony przeprowadza podczas legalizacji pierwotnej sprawdzenie przyrządu pomiarowego w zakresie, o którym mowa w art. 8m ust. 2 ustawy, a podczas legalizacji jednostkowej w zakresie, o którym mowa w art. 8m ust. 3 ustawy, zgodnie z przepisami określającymi szczegółowy zakres, sposoby oraz metody przeprowadzania badań i sprawdzeń podczas prawnej kontroli metrologicznej poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych, wydanymi na podstawie art. 9a ustawy.
2.
Z przeprowadzonych czynności sprawdzenia sporządza się protokół sprawdzenia albo zapiskę sprawdzenia, które powinny zawierać:
1)
dane identyfikujące:
a)
wnioskodawcę,
b)
miejsce przeprowadzenia sprawdzenia,
c)
przyrząd pomiarowy,
d)
miejsce zainstalowania lub miejsce użytkowania przyrządu pomiarowego, jeżeli ma to zastosowanie;
2)
numer fabryczny przyrządu pomiarowego;
3)
wskazanie zakresu przeprowadzonego sprawdzenia;
4)
wyniki sprawdzenia, w tym charakterystykę metrologiczną danego przyrządu pomiarowego;
5)
informację o miejscach umieszczenia cechy legalizacji lub cech zabezpieczających oraz o liczbie umieszczonych cech zabezpieczających, o ile mają one zastosowanie;
6)
stwierdzenie, czy przyrząd pomiarowy spełnia wymagania techniczne i metrologiczne;
7)
datę wykonania czynności;
8)
pieczątkę imienną i podpis osoby przeprowadzającej sprawdzenie;
9)
pieczątkę właściwego urzędu miar lub podmiotu upoważnionego.
§  21.
1.
Organ administracji miar albo podmiot upoważniony na podstawie przeprowadzonego sprawdzenia przyrządu pomiarowego i stwierdzenia zgodności z wymaganiami technicznymi i metrologicznymi poświadcza dokonanie legalizacji poprzez:
1)
wydanie świadectwa legalizacji lub
2)
umieszczenie na przyrządzie cechy legalizacji, która wskazuje:
a)
organ administracji miar albo podmiot upoważniony, który przeprowadził legalizację,
b)
rok albo miesiąc i rok legalizacji.
2. 2
Na cechę legalizacji składa się cecha:
1)
identyfikująca urząd podległy organowi administracji miar albo podmiot upoważniony i
2)
roczna - jeżeli okres ważności legalizacji jest wyrażony w latach, albo
3)
roczna i miesięczna - jeżeli okres ważności legalizacji jest wyrażony w miesiącach.
3. 3
Jeżeli przyrząd pomiarowy podlega legalizacji pierwotnej, a nie podlega legalizacji ponownej albo okres ważności legalizacji jest nieokreślony, cechę legalizacji stanowi wyłącznie cecha identyfikująca urząd podległy organowi administracji miar albo podmiot upoważniony.
4.
Cechy legalizacji i cechy zabezpieczające są nanoszone na przyrządy pomiarowe za pomocą nośników zapewniających ich czytelność, trwałość i odporność na zniszczenie.
§  22.
1.
Świadectwo legalizacji, o ile jest wydawane, powinno być dołączone do przyrządu pomiarowego wprowadzanego do obrotu lub użytkowania.
2.
Świadectwo legalizacji przyrządu pomiarowego, o ile jest wydawane, powinno być przechowywane w sposób umożliwiający:
1)
zapoznanie się z nim przez strony uczestniczące w pomiarach wykonywanych za pomocą tego przyrządu;
2)
udostępnienie go właściwym organom podczas przeprowadzanych kontroli.
§  23.
Przyrząd pomiarowy zgłoszony do legalizacji jest zwracany wnioskodawcy niezwłocznie po zakończeniu czynności legalizacji, a w przypadku partii przyrządów pomiarowych są one zwracane niezwłocznie po wykonaniu czynności w stosunku do wszystkich przyrządów.
§  24.
Cechy identyfikujące, o których mowa w § 21 ust. 2 pkt 1, są umieszczane na przyrządach pomiarowych jako cechy zabezpieczające przed dostępem osób nieuprawnionych we wszystkich przypadkach i miejscach wskazanych w:
1)
przepisach określających szczegółowy zakres, sposoby oraz metody przeprowadzania badań i sprawdzeń podczas prawnej kontroli metrologicznej poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych, wydanych na podstawie art. 9a ustawy, lub
2)
decyzji zatwierdzenia typu w przypadku przyrządów pomiarowych podlegających zatwierdzeniu typu albo
3)
przepisach określających wymagania dla urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym - tachografów samochodowych.
§  25.
1.
Wzory cech legalizacji oraz wyróżniki cyfrowe identyfikujące urzędy podległe organom administracji miar i podmioty upoważnione stosowane w cechach identyfikujących urząd albo podmiot upoważniony określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Na przyrządach pomiarowych:
1)
o których mowa w pkt 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia, oraz na odważnikach klasy dokładności:
a)
E1, E2, F1, F2 i M1 od 1 mg do 50 kg,
b)
M2 prostopadłościennych od 5 kg do 50 kg i walcowych od 1 g do 10 kg,
2)
innych niż określone w pkt 1 będących przedmiotem decyzji zatwierdzenia typu EWG

- na wniosek wnioskodawcy mogą być umieszczone cechy legalizacji pierwotnej.

3.
Wzory cech legalizacji pierwotnej, które mogą być umieszczane na określonych przyrządach pomiarowych, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  26.
Wzory świadectw legalizacji pierwotnej i legalizacji jednostkowej określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  27.
1.
Rodzaje dowodów legalizacji, okresy ważności legalizacji dla poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych oraz terminy zgłaszania przyrządów pomiarowych do legalizacji ponownej po ocenie zgodności określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2.
Okres ważności legalizacji wyrażony w:
1)
miesiącach - liczy się od pierwszego dnia tego miesiąca, w którym legalizacja została dokonana;
2)
latach - liczy się od dnia pierwszego stycznia roku następującego po roku, w którym legalizacja została dokonana.
1 § 19 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.110.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2010 r.
2 § 21 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.110.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2010 r.
3 § 21 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.110.728) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2010 r.