Rozdział 4 - Legalizacja ponowna - Prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.77.730

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 2004 r.

Rozdział  4

Legalizacja ponowna

§  32.
W zakresie nieuregulowanym w niniejszym rozdziale do legalizacji ponownej stosuje się odpowiednio przepisy § 20 ust. 3 i 4 oraz § 22-24.
§  33.
Legalizacja ponowna przyrządów pomiarowych jest wykonywana na wniosek:
1)
użytkownika;
2)
wykonawcy naprawy lub instalacji przyrządu pomiarowego.
§  34.
Przyrządy pomiarowe powinny być zgłaszane do legalizacji ponownej:
1)
nie później niż w ostatnim miesiącu ważności dowodu legalizacji poprzedniej, jeżeli okres ważności jest wyrażony w miesiącach;
2)
nie później niż w ostatnim roku ważności dowodu legalizacji poprzedniej, jeżeli okres ważności jest wyrażony w latach;
3)
po naprawie;
4)
przed ich zainstalowaniem w przypadku, o którym mowa w § 3 pkt 3;
5)
po uszkodzeniu cech legalizacji lub zabezpieczających nałożonych na przyrząd podczas poprzedniej legalizacji.
§  35.
1.
Sprawdzenie przyrządu pomiarowego podczas legalizacji ponownej pod względem zgodności z wymaganiami metrologicznymi obejmuje w szczególności:
1)
oględziny przyrządu, w celu stwierdzenia, czy przyrząd pomiarowy nie jest uszkodzony i czy istnieją wymagane oznaczenia i znaki;
2)
sprawdzenie zgodności charakterystyk metrologicznych z wymaganiami metrologicznymi.
2.
Szczegółowy zakres sprawdzeń wykonywanych podczas legalizacji ponownej niektórych rodzajów przyrządów pomiarowych określają załączniki nr 3-25 do rozporządzenia.
§  36.
1.
Organ administracji miar albo podmiot upoważniony do wykonywania legalizacji ponownej poświadcza, na podstawie przeprowadzonego sprawdzenia przyrządu pomiarowego, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologiczne, poprzez wydanie świadectwa legalizacji ponownej lub umieszczenie na przyrządzie pomiarowym cech legalizacji.
2.
Na cechę legalizacji ponownej składa się:
1)
cecha właściwego urzędu podległego organowi administracji miar albo jednostki upoważnionej oraz
2)
cecha roczna albo cecha roczna i cecha miesięczna.
3.
Wzory cech legalizacji ponownej określa załącznik nr 32 do rozporządzenia.
4.
Wzór świadectwa legalizacji ponownej określa załącznik nr 36 do rozporządzenia.
5.
Wzorów określonych w załączniku nr 36 do rozporządzenia nie stosuje się przy legalizacji ponownej taksometrów elektronicznych.
§  37.
1.
Cechy legalizacji ponownej są umieszczane na przyrządach pomiarowych sprawdzonych i spełniających wymagania metrologiczne.
2.
Cechy właściwego urzędu podległego organowi administracji miar albo jednostki upoważnionej są dodatkowo umieszczane na przyrządach pomiarowych:
1)
w przypadku gdy legalizacja przyrządu pomiarowego lub jego części wykonywana jest w kilku etapach i przyrząd pomiarowy lub jego część spełnia wymagania metrologiczne, sprawdzane podczas wykonywania czynności związanych z legalizacją, przed zainstalowaniem przyrządu pomiarowego w miejscu użytkowania;
2)
jako cecha zabezpieczająca przed dostępem osób nieuprawnionych we wszystkich przypadkach i miejscach określonych w wymaganiach metrologicznych lub decyzji zatwierdzenia typu.
§  38.
1.
Rodzaje dowodów legalizacji ponownej, które są wydawane dla danych przyrządów pomiarowych, z wyłączeniem taksometrów elektronicznych, oraz okresy ważności tych dowodów określa załącznik nr 35 do rozporządzenia.
2.
Okres ważności dowodu legalizacji ponownej liczy się według sposobów określonych w § 30 ust. 2.
§  39.
Świadectwo legalizacji ponownej oraz cechy legalizacji ponownej są ważne przez czas określony w załączniku nr 35 do rozporządzenia, jeżeli przyrząd pomiarowy spełnia wymagania metrologiczne i umieszczone na przyrządzie pomiarowym podczas legalizacji ponownej cechy legalizacji i zabezpieczające są nieuszkodzone.