Art. 29. - [Przechowywanie dokumentacji medycznej] - Prawa pacjenta i Rzecznik Praw Pacjenta.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1545 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 6 września 2023 r. do: 9 listopada 2023 r.
Art. 29. [Przechowywanie dokumentacji medycznej]
1.
Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przechowuje dokumentację medyczną przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu, z wyjątkiem:1)
dokumentacji medycznej w przypadku zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia, która jest przechowywana przez okres 30 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił zgon;1a)
dokumentacji medycznej zawierającej dane niezbędne do monitorowania losów krwi i jej składników, która jest przechowywana przez okres 30 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu;2)
zdjęć rentgenowskich przechowywanych poza dokumentacją medyczną pacjenta, które są przechowywane przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonano zdjęcie;3)
skierowań na badania lub zleceń lekarza, które są przechowywane przez okres:a)
5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym udzielono świadczenia zdrowotnego będącego przedmiotem skierowania lub zlecenia lekarza,b)
2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystawiono skierowanie - w przypadku gdy świadczenie zdrowotne nie zostało udzielone z powodu niezgłoszenia się pacjenta w ustalonym terminie, chyba że pacjent odebrał skierowanie;4)
dokumentacji medycznej dotyczącej dzieci do ukończenia 2. roku życia, która jest przechowywana przez okres 22 lat.2.
Po upływie okresów wymienionych w ust. 1 podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych niszczy dokumentację medyczną w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta, którego dotyczyła. Dokumentacja medyczna przeznaczona do zniszczenia może być wydana pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta.3.
Po upływie okresów, o których mowa w ust. 1, do postępowania z dokumentacją medyczną będącą materiałem archiwalnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164), stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 5 ust. 2 i 2b tej ustawy.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (57)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (57)
- Jak długo należy przechowywać kwestionariusze wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem na COVID-19?
- Czy okres przechowywania dokumentacji medycznej zależy od tego, czy powstaje ona w ramach udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych czy komercyjnie?
- Jak należy postąpić z danymi osobowymi istniejącymi w szpitalnych systemach informatycznych służących do tworzenia dokumentacji medycznej w sytuacji, gdy upłynął już czas przechowywania dokumentacji medycznej określony w ustawie?