Art. 27. - [Sposób udostępnienia dokumentacji medycznej] - Prawa pacjenta i Rzecznik Praw Pacjenta.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.1545 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 6 września 2023 r. do: 9 listopada 2023 r.
Art. 27. [Sposób udostępnienia dokumentacji medycznej]
1.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana:1)
do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych, albo w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć;2)
przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku;3)
przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;4)
za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;5)
na informatycznym nośniku danych.2.
Zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy, przechowywane przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, są udostępniane za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.3.
Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej może być udostępniona przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazanie w sposób określony w ust. 1 pkt 4 i 5, na żądanie pacjenta lub innych uprawnionych organów lub podmiotów, jeżeli przewiduje to regulamin organizacyjny podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych.4.
Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych prowadzi wykaz zawierający następujące informacje dotyczące udostępnianej dokumentacji medycznej:1)
imię (imiona) i nazwisko pacjenta, którego dotyczy dokumentacja medyczna;2)
sposób udostępnienia dokumentacji medycznej;3)
zakres udostępnionej dokumentacji medycznej;4)
imię (imiona) i nazwisko osoby innej niż pacjent, której została udostępniona dokumentacja medyczna, a w przypadkach, o których mowa w art. 26 ust. 3 i 4, także nazwę uprawnionego organu lub podmiotu;5)
imię (imiona) i nazwisko oraz podpis osoby, która udostępniła dokumentację medyczną;6)
datę udostępnienia dokumentacji medycznej.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (61)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (61)
- Czy zgodne z prawem jest pobierania przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych opłat z tytułu anonimizacji dokumentacji medycznej?
- Czy przepisy przewidują procedurę odtworzenia zniszczonej dokumentacji medycznej w postaci papierowej?
- Czy SPZOZ może wysyłać dokumentację medyczną pacjentowi na jego wniosek mailem?