Rozdział 4 - Odpowiedzialność służbowa funkcjonariuszy celnych mianowanych. - Prawa i obowiązki pracowników organów administracji celnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1978.24.111

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1978 r.

Rozdział  4

Odpowiedzialność służbowa funkcjonariuszy celnych mianowanych.

§  13.
Funkcjonariusze celni mianowani ponoszą za naruszenie swych obowiązków odpowiedzialność dyscyplinarną lub porządkową.
§  14.
1.
Odpowiedzialność dyscyplinarną ponosi funkcjonariusz celny za naruszenie obowiązków służbowych:
1)
mogących narazić na szkodę dobro lub interes Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo
2)
spowodowane chęcią zysku lub innymi niskimi pobudkami, albo
3)
polegające na ciężkim uchybieniu godności funkcjonariusza celnego.
2.
Za naruszenie obowiązków służbowych mniejszej wagi, nie uzasadniające wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, funkcjonariusz celny ponosi odpowiedzialność porządkową.
§  15.
Karami dyscyplinarnymi są:
1)
nagana z ostrzeżeniem,
2)
pozbawienie możliwości awansowania przez okres do dwóch lat, licząc od najbliższego terminu, w którym funkcjonariusz celny mógłby być awansowany,
3)
przeniesienie na bezpośrednio niższe stanowisko służbowe,
4)
zwolnienie dyscyplinarne z pracy.
§  16.
1.
W sprawach dyscyplinarnych orzekają komisje:
1)
w pierwszej instancji - Komisja Dyscyplinarna działająca przy Prezesie Głównego Urzędu Ceł oraz komisja dyscyplinarna działająca przy dyrektorze urzędu celnego,
2)
w drugiej instancji - Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna działająca przy Prezesie Głównego Urzędu Ceł.
2.
Przewodniczących i członków komisji dyscyplinarnych określonych w ust. 1 powołuje na okres dwóch lat:
1)
Prezes Głównego Urzędu Ceł - w stosunku do komisji dyscyplinarnych, działających przy dyrektorach urzędów celnych,
2)
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej - w stosunku do Komisji Dyscyplinarnej i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej, działających przy Prezesie Głównego Urzędu Ceł.
§  17.
1.
Nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego po upływie trzech miesięcy od dnia powzięcia przez przełożonego wiadomości o naruszeniu przez funkcjonariusza celnego obowiązków służbowych.
2.
Nie można wymierzyć funkcjonariuszowi celnemu kary dyscyplinarnej po upływie dwóch lat od dnia naruszenia przez niego obowiązków służbowych.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli naruszenie obowiązków służbowych stanowi przestępstwo. W tym wypadku nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego ani wymierzyć funkcjonariuszowi celnemu kary dyscyplinarnej po ustaniu karalności tego przestępstwa.
§  18.
Ukaranie karą dyscyplinarną ulega zatarciu po upływie trzech lat od dnia wydania orzeczenia o ukaraniu. W razie ukarania karą nagany z ostrzeżeniem komisja dyscyplinarna, na wniosek ukaranego, może zarządzić zatarcie ukarania po upływie roku nienagannej pracy.
§  19.
1.
Karami porządkowymi są:
1)
upomnienie,
2)
nagana.
2.
Kary porządkowe wymierzają:
1)
w urzędach celnych - dyrektorzy urzędów celnych,
2)
w Głównym Urzędzie Ceł - Prezes Głównego Urzędu Ceł.
§  20.
1.
Przy wymierzaniu kar porządkowych stosuje się zasady i tryb postępowania określone w art. 109-111 i 113 Kodeksu pracy.
2.
Funkcjonariuszowi celnemu ukaranemu karą porządkową przysługuje, w ciągu siedmiu dni od dnia zawiadomienia o ukaraniu, prawo wniesienia - drogą służbową - odwołania od decyzji funkcjonariusza, który tę karę wymierzył, do jego przełożonego.
§  21.
1.
Funkcjonariusza celnego można zawiesić w pełnieniu obowiązków służbowych, gdy w związku z powstaniem uzasadnionych podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wskazane jest ze względów służbowych niezwłoczne odsunięcie go od pełnienia tych obowiązków.
2.
Zawieszenie funkcjonariusza celnego w wykonywaniu obowiązków służbowych w razie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego kończy się z dniem wydania prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej, jeśli wcześniej nie zostało ono uchylone.
3.
Prezes Głównego Urzędu Ceł uchyla decyzję o zawieszeniu w wykonywaniu obowiązków służbowych, jeżeli w ciągu czternastu dni od jej doręczenia funkcjonariuszowi celnemu nie wszczęto przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego.
§  22.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej określi po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych skład i organizację komisji dyscyplinarnych, szczegółowe zasady i tryb postępowania przed tymi komisjami oraz sposób wykonania kar dyscyplinarnych.