Art. 6. - Prawa i obowiązki nauczycieli.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.12.63

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1958 r.
Art.  6. 
1. 
Stosunek służbowy z nauczycielem posiadającym przepisane kwalifikacje, który ma być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, zawiązuje się przez mianowanie z chwilą doręczenia pisma nominacyjnego.
2. 
Z nauczycielem, o którym mowa w ust. 1, może być zawarta umowa o pracę w następujących przypadkach:
a)
na prośbę nauczyciela,
b)
gdy chodzi o zastępstwo nieobecnego nauczyciela,
c)
gdy czas trwania zatrudnienia przewidzianego dla danego nauczyciela jest ściśle określony i wynika z organizacji nauczania lub z rodzaju zajęć, do wykonywania których nauczyciel został powołany,
d)
gdy praca w szkole jest jego zajęciem dodatkowym.
3. 
Stosunek służbowy z nauczycielem nie posiadającym przepisanych kwalifikacji zawiązuje się przez zawarcie umowy o pracę.
4. 
Stosunek służbowy z nauczycielem, który ma być zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, zawiązuje się przez zawarcie umowy o pracę.
5. 
Przepisy niniejszej ustawy z wyjątkiem postanowień art. 23 i 24 stosuje się do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przy uwzględnieniu postanowień ust. 6, z tym że do nauczycieli zatrudnionych w wymiarze mniejszym niż 50% obowiązkowego wymiaru godzin nie stosuje się ponadto postanowień art. 16, 17, 21, 22, 25-28 i 29 ustawy.
6. 
W zakresie zawierania, zmian, rozwiązywania umów o pracę oraz w zakresie odpowiedzialności służbowej nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy stosuje się przepisy o umowie o pracę pracowników umysłowych, z tym że:
a)
umowy zawarte na czas nieokreślony mogą być rozwiązane przez władze szkolne tylko z końcem roku szkolnego z zachowaniem 3-miesięcznego terminu wypowiedzenia, chyba że rozwiązanie stosunku służbowego następuje z winy nauczyciela lub z przyczyn uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia,
b)
w przypadku rozwiązania umowy przez nauczyciela mają zastosowanie postanowienia art. 40.