Rozdział 3 - Obowiązki szkół wyższych. - Praktyki studenckie robotnicze i zawodowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1989 r.

Rozdział  3

Obowiązki szkół wyższych.

§  14.
Szkoły wyższe są obowiązane do:
1)
zgłaszania, nie później niż na 4 miesiące przed rozpoczęciem praktyk, zakładom pracy zapotrzebowań na praktyki, określających liczbę i rodzaje praktyk, termin ich rozpoczęcia i czas trwania; szkoły wyższe w porozumieniu z zakładami pracy mogą również ustalić na okres wieloletni liczby studentów kierowanych corocznie do tych zakładów na praktyki,
2)
ustalania przygotowania organizacyjnego zakładów pracy do odbywania w nich praktyk,
3)
zawierania z zakładami pracy porozumień, o których mowa w § 9, w terminie umożliwiającym zakładom przygotowanie praktyk, nie później jednak niż na 2 miesiące przed terminem ich rozpoczęcia,
4)
przedstawiania zakładom pracy celów praktyk oraz opracowania w porozumieniu z zakładami pracy programów praktyk,
5)
sprawowania nadzoru nad przebiegiem praktyk,
6)
wypłacania studentom kierowanym na praktyki świadczeń, o których mowa w § 11 ust. 2 i § 23,
7)
ubezpieczenia studentów od następstw nieszczęśliwych wypadków,
8) 13
pokrywania kosztów zakwaterowania studentów odbywających na podstawie skierowania praktykę zawodową, jeżeli odbywa się ona poza miejscem ich stałego zamieszkania, w wysokości nie większej od opłaty za zamieszkiwanie w domu studenckim lub hotelu pracowniczym, a w razie braku możliwości zakwaterowania w takim domu lub hotelu - w wysokości nie większej od średniego kosztu utrzymania jednego miejsca w domu studenckim, określanego corocznie przez Ministra Edukacji Narodowej.
§  15.
Przy organizacji praktyk rektor współdziała z uczelnianymi organami partii i stronnictw politycznych.
§  16.
1.
W szkole wyższej nadzór nad organizacją i przebiegiem praktyk robotniczych sprawuje kierownik praktyk studenckich robotniczych, a praktyk zawodowych - kierownik praktyk studenckich zawodowych.
2.
Kierowników, o których mowa w ust. 1, powołuje rektor spośród nauczycieli akademickich.
3.
W celu zorganizowania i sprawnego przeprowadzenia praktyk robotniczych rektor powołuje komisję do spraw praktyk studenckich robotniczych, określając jej skład i szczegółowe zadania.
§  17. 14
 
1.
Kierownik praktyk studenckich robotniczych i kierownik praktyk studenckich zawodowych otrzymują za okres trwania praktyki ryczałt w wysokości ustalonej przez rektora szkoły wyższej, z tym że ryczałt nie może być większy od najniższego miesięcznego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy.
2.
Ryczałt nie przysługuje, jeżeli rektor szkoły wyższej obniżył na podstawie odrębnych przepisów kierownikowi, o którym mowa w ust. 1, obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych z tytułu pełnienia funkcji kierownika.
§  18.
1.
Nadzór dydaktyczno-wychowawczy nad praktyką sprawuje opiekun praktyki, wyznaczony na wniosek dziekana przez rektora szkoły wyższej spośród nauczycieli akademickich.
2.
Opiekun praktyki jest przedstawicielem organów szkoły wyższej i z tego tytułu jest przełożonym studentów odbywających praktykę. Odpowiada on za realizację praktyki zgodnie z jej celami i ustalonym programem. Jest on upoważniony do rozstrzygania wspólnie z kierownictwem zakładu pracy spraw związanych z przebiegiem praktyki.
3.
Szczegółowe obowiązki opiekuna praktyki określa rektor szkoły wyższej.
§  19.
1.
Opiekun praktyki otrzymuje za okres trwania praktyki ryczałt w wysokości ustalonej przez rektora szkoły wyższej, z tym że ryczałt nie może być większy od najniższego miesięcznego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy.
2.
Ryczałt nie przysługuje, jeżeli szkoła wyższa zaliczyła opiekunowi praktyki do obowiązującego wymiaru godzin dydaktycznych określoną odrębnymi przepisami liczbę godzin z tytułu sprawowania opieki.
3.
Jeżeli szkoła wyższa zaliczyła opiekunowi praktyki do obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych część z określonej odrębnymi przepisami górnej liczby godzin z tytułu sprawowania opieki, ryczałt przysługuje w części proporcjonalnej do liczby godzin obliczeniowych nie zaliczonej do obowiązkowego wymiaru.
§  20.
Rektor szkoły wyższej, na wniosek uczelnianych organów organizacji studenckich i młodzieżowych o zasięgu ogólnokrajowym, może wyznaczyć spośród studentów zastępcę opiekuna praktyki robotniczej. Zastępcą tym może być student nie odbywający praktyki.
§  21.
Rektor może wyrazić zgodę na bezpłatne zakwaterowanie w domach studenckich oraz bezpłatne korzystanie z żywienia w stołówkach studenckich w okresie wakacji przez studentów zaangażowanych do prac przy organizacji praktyk.
§  22.
Szkoły wyższe, z udziałem przedstawicieli zakładów pracy zatrudniających studentów, dokonują raz w roku oceny realizacji praktyk robotniczych i praktyk zawodowych.
§  23.
Szkoły wyższe pokrywają koszty przejazdu osób odbywających praktyki z miejsca stałego zamieszkania lub siedziby szkoły wyższej do miejsca odbywania praktyki i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji według rzeczywistych kosztów przejazdu, z uwzględnieniem przysługujących ulg.
13 § 14 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 22 marca 1989 r. (Dz.U.89.17.96) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 kwietnia 1989 r.
14 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 22 marca 1989 r. (Dz.U.89.17.96) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 kwietnia 1989 r.