Praktyka zawodowa kandydatów na doradców podatkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.873 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 maja 2018 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 5 października 2014 r.
w sprawie praktyki zawodowej kandydatów na doradców podatkowych

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 377, 650 i 723) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki odbywania przez kandydatów na doradców podatkowych, zwanych dalej "kandydatami", praktyki zawodowej u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego, zwanej dalej "praktyką", oraz rodzaje zatrudnienia traktowane na równi z tą praktyką.
1. 
Kandydaci odbywają praktykę u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego po wyrażeniu zgody na przyjęcie kandydata na praktykę albo wyznaczeniu tej praktyki przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.
2. 
Praktykę odbywa się w wymiarze 8 godzin w tygodniu.
1. 
Termin i miejsce rozpoczęcia praktyki wyznacza, na wniosek kandydata, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, po zasięgnięciu opinii zarządu właściwego regionalnego oddziału Izby Doradców Podatkowych, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania tego wniosku.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, należy złożyć nie później niż w terminie dwóch lat od dnia złożenia - z wynikiem pozytywnym - egzaminu na doradcę podatkowego.
1. 
Kandydaci odbywają praktykę:
1)
w warunkach umożliwiających zapoznanie się z wykonywaniem doradztwa podatkowego;
2)
pod nadzorem doradcy podatkowego;
3)
na podstawie uzgodnionego szczegółowego programu i warunków odbywania tej praktyki.
2. 
Po odbyciu praktyki kandydat otrzymuje dokument potwierdzający jej odbycie.
1. 
Na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie:
1)
przez okres co najmniej sześciu miesięcy w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 3 i 4 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klienta;
2)
przez okres co najmniej roku w:
a)
izbie administracji skarbowej,
b)
urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
c)
samorządowych służbach finansowych,
d)
samorządowym kolegium odwoławczym

- jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi, kontrolami podatkowymi lub kontrolami celno-skarbowymi;

3)
przez okres co najmniej roku:
a)
na stanowisku prokuratora lub sędziego,
b)
na stanowisku, na którym są wykonywane czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub na stanowisku uprawniającym do przeprowadzania lustracji w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego,
c)
na stanowisku głównego księgowego w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych,
d)
na stanowisku skarbnika gminy;
4)
przez okres co najmniej dwóch lat w charakterze pracownika naukowego, naukowo-dydaktycznego lub dydaktycznego, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, zajmującego się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe.
1a. 
Na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie przez okres co najmniej roku w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, urzędzie celnym lub izbie celnej, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi.
1b. 
Do rocznego okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wlicza się zatrudnienie w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, izbie administracji skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, urzędzie celnym lub izbie celnej, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonymi postępowaniami podatkowymi lub kontrolnymi.
2. 
Na równi z praktyką jest traktowane wykonywanie przez okres co najmniej sześciu miesięcy zawodu adwokata, radcy prawnego lub biegłego rewidenta.
3. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do prawnika z Unii Europejskiej wykonującego stałą praktykę na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1874).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz.U.2018.92).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych (Dz.U.2010.230.1514), które na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz.U.2014.768) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.