Art. 34. - [Obowiązki kapitana statku rybackiego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; komisja do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy na statku rybackim] - Praca na statkach rybackich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1330 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 lipca 2023 r.
Art.  34.  [Obowiązki kapitana statku rybackiego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; komisja do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy na statku rybackim]
1. 
Kapitan statku rybackiego odpowiada za przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na statku rybackim oraz dokonuje kontroli żywności i wody pitnej oraz miejsc ich przechowywania oraz kontroli kuchni na statku rybackim i sprzętu do przyrządzania i wydawania posiłków, jeśli takie są na statku rybackim.
2. 
Kapitan statku rybackiego umożliwia rybakowi dostęp do obiektów, urządzeń i udogodnień socjalnych w porcie, do którego zawinął statek rybacki.
3. 
Na statku rybackim załoga statku rybackiego może ustanowić komisję do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy na statku rybackim, zwaną dalej "komisją". W pracach komisji uczestniczy przedstawiciel załogi statku rybackiego, jeżeli został wybrany.
4. 
Komisja doradza kapitanowi statku rybackiego przy podejmowaniu działań dotyczących w szczególności:
1)
zmian w organizacji pracy i wyposażenia stanowisk pracy na statku rybackim, jeżeli mogą powodować zagrożenie zdrowia lub życia rybaków;
2)
oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac oraz informowania rybaków o tym ryzyku;
3)
przydzielania rybakom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego;
4)
oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy na statku rybackim.
5. 
Komisja może przedstawiać kapitanowi statku rybackiego wnioski w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zdrowia lub życia rybaków na tym statku.
6. 
Rybacy wchodzący w skład komisji nie mogą ponosić niekorzystnych dla nich konsekwencji z tytułu działalności w komisji.
7. 
Na statku rybackim udostępnia się rybakom wskazówki lub instrukcje dotyczące sposobu oceny ryzyka zawodowego, o którym mowa w art. 32 ust. 2, oraz zarządzania takim ryzykiem.