Praca i szkolenie zawodowe młodocianych w zakładach pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.41.311

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1954 r.

DEKRET
z dnia 2 sierpnia 1951 r.
o pracy i szkoleniu zawodowym młodocianych w zakładach pracy.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 26 maja 1951 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 235) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Młodocianymi w rozumieniu niniejszego dekretu są osoby, które nie przekroczyły 18 lat życia.

1.
Zatrudnianie osób, które nie ukończyły 16 lat życia, jest wzbronione.
2.
Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych określi rodzaje zatrudnienia, zasady wynagrodzenia i inne warunki, w których wolno będzie przyjmować do pracy w celu przyuczenia do zawodu i późniejszego zatrudnienia osoby, które ukończyły 14 lat życia i nie przekroczyły 16 lat życia.
1.
Czas pracy osób, o których mowa w art. 2, nie może przekroczyć 6 godzin na dobę i 36 godzin tygodniowo.
2.
Nie wolno zatrudniać młodocianych w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.
3.
Zakaz pracy nocnej nie stosuje się do młodocianych płci męskiej w wieku powyżej lat 16 w przypadkach określonych przez Radę Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
1.
Nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
2.
Wykaz prac, wzbronionych młodocianym w wieku od lat 14 do lat 16 i w wieku powyżej lat 16, ustala Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.

Zasady normowania pracy młodocianych, stanowiące podstawę ich wynagradzania, ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.

1.
Przed przyjęciem do pracy młodociany podlega badaniu lekarskiemu celem stwierdzenia, czy może być zatrudniony przy danej pracy.
2.
Młodociani zatrudnieni podlegają badaniu lekarskiemu w okresach nie dłuższych niż co 6 miesięcy.
1.
Nadzór nad przestrzeganiem przepisów o pracy i szkoleniu zawodowym młodocianych sprawują specjalni inspektorzy pracy młodocianych.
2.
Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych określi zakres działania i organizację specjalnej inspekcji pracy młodocianych.
1.
Zakłady pracy mają obowiązek organizować i prowadzić dla zatrudnionych młodocianych szkolenie indywidualne, grupowe lub brygadowe, obejmujące część praktyczną i niezbędne uzupełnienie wiadomości zawodowych teoretycznych.
2.
Szkolenie zawodowe, o którym mowa w ust. 1, zakończone będzie egzaminem na odpowiedni stopień kwalifikacyjny w określonym zawodzie. Egzamin przeprowadza zakładowa komisji egzaminacyjna.
3.
Sposób prowadzenia szkolenia w zakładach pracy oraz zasady powoływania i regulaminy zakładowych komisji egzaminacyjnych ustalają właściwi ministrowie w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

1.
Winni naruszenia przepisów niniejszego dekretu oraz przepisów wydanych na jego podstawie podlegają karze grzywny w wysokości od 50 zł do 1.000 zł.
2.
Orzekanie o karze określonej w ust. 1 następuje w trybie przepisów o orzecznictwie karno-administracyjnym.

Do dnia 31 sierpnia 1952 r. pozostają w mocy dotychczasowe przepisy w odniesieniu do młodocianych pracowników, którzy w dniu wejścia w życie dekretu niniejszego są uczniami II klasy zasadniczej szkoły zawodowej lub III klasy państwowej szkoły przemysłowej bądź III klasy średniej szkoły zawodowej.

1.
W zakresie, unormowanym niniejszym dekretem, tracą moc obowiązującą:
1)
przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowym (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 468 wraz z późniejszymi zmianami) oraz
2)
przepisy ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 636 wraz z późniejszymi zmianami) z zastrzeżeniem wynikającym z art. 9 niniejszego dekretu.
2.
Do czasu ustalenia wykazu prac na podstawie art. 4 ust. 2 zachowują w tym zakresie moc przepisy dotychczasowe.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 8a dodany przez art. 19 dekretu z dnia 10 listopada 1954 r. o przejęciu przez związki zawodowe zadań w dziedzinie wykonywania ustaw o ochronie, bezpieczeństwie i higienie pracy oraz sprawowania inspekcji pracy (Dz.U.54.52.260) z dniem 1 grudnia 1954 r.