Pożyczki z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.216.1420

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 listopada 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 2010 r.
w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich

Na podstawie art. 10d ust. 4 ustawy z dnia 22 września 2006 r. o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej (Dz. U. Nr 187, poz. 1381, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb, w tym terminy:
1)
udzielania z budżetu państwa pożyczek na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowalnych ponoszonych na realizację operacji z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach następujących działań objętych programem rozwoju obszarów wiejskich:
a)
podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, odnowa i rozwój wsi oraz wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - w przypadku pożyczek udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego,
b)
wdrażanie projektów współpracy i funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja - w przypadku pożyczek udzielanych lokalnym grupom działania;
2)
rozliczania oraz zwrotu pożyczek, o których mowa w pkt 1, zwanych dalej "pożyczkami".
1.
Wniosek o udzielenie pożyczki jednostce samorządu terytorialnego lub lokalnej grupie działania, o których mowa w § 1, zwanym dalej "pożyczkobiorcą", składa się w Banku Gospodarstwa Krajowego, na formularzu udostępnionym przez ten Bank.
2.
Wniosek o udzielenie pożyczki zawiera w szczególności wskazanie:
1)
nazwy, siedziby i adresu pożyczkobiorcy;
2)
kwoty wnioskowanej pożyczki;
3)
operacji z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działań, o których mowa w § 1 pkt 1, na finansowanie której będzie przeznaczona pożyczka.
3.
Do wniosku o udzielenie pożyczki dołącza się:
1)
zatwierdzoną przez właściwy organ samorządu województwa listę operacji lub umowę o przyznaniu pomocy na realizację operacji z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach odpowiedniego działania - w przypadku działań: podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej oraz odnowa i rozwój wsi;
2)
pozytywną opinię właściwego organu samorządu województwa o przyznaniu pomocy lub umowę o przyznaniu pomocy na realizację operacji z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach odpowiedniego działania - w przypadku działań: wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, wdrażanie projektów współpracy oraz funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.
4.
W przypadku gdy wniosek o udzielenie pożyczki nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 2 lub 3, Bank Gospodarstwa Krajowego wzywa do jego uzupełnienia w terminie wskazanym w tym wezwaniu.
1.
Zawarcie umowy pożyczki między pożyczkobiorcą a Bankiem Gospodarstwa Krajowego następuje nie później niż w terminie miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku o udzielenie pożyczki.
2.
Umowę, o której mowa w ust. 1, zawiera się na formularzu opracowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego i zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
3.
Uruchomienie środków w ramach pożyczki następuje po przedłożeniu przez pożyczkobiorcę:
1)
harmonogramu przekazywania transz pożyczki, opracowanego przez pożyczkobiorcę;
2)
umowy o przyznaniu pomocy na realizację operacji z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działań, o których mowa w § 1 pkt 1.
4.
Pożyczkobiorca informuje Bank Gospodarstwa Krajowego o zmianie harmonogramu przekazywania transz pożyczki, zgodnie z warunkami określonymi w umowie pożyczki, nie później niż 30 dni przed miesiącem uruchomienia transzy pożyczki, której dotyczy zmiana.
5.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje środki transz pożyczki na pokrycie kosztów kwalifikowalnych związanych z realizacją operacji, której dotyczy pożyczka, na rachunek bankowy otwarty przez pożyczkobiorcę w Banku Gospodarstwa Krajowego do obsługi tej pożyczki, w terminie i w wysokości określonych w harmonogramie przekazywania transz pożyczki oraz zgodnie z warunkami określonymi w umowie pożyczki.
1.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, do 15. dnia każdego miesiąca, zapotrzebowanie na środki z budżetu państwa na pożyczki wraz ze wskazaniem terminów ich przekazania na okres kolejnych 3 miesięcy.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje środki z budżetu państwa na pożyczki na podstawie umowy zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, na rachunek bankowy prowadzony w Banku Gospodarstwa Krajowego wyodrębniony do obsługi tych pożyczek, w terminie i w wysokości wynikających z zapotrzebowania, o którym mowa w ust. 1.
3.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi, do 15. dnia każdego miesiąca, informację o stanie wykorzystania środków z pożyczek w miesiącu poprzednim.
Pożyczkobiorca ponosi koszty oprocentowania i prowizji związanych z udzieleniem pożyczki, przy czym:
1)
oprocentowanie dla każdej transzy pożyczki ciągnionej w danym kwartale kalendarzowym jest równe 0,25 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych sprzedanych na ostatnim przetargu przeprowadzonym w miesiącu poprzedzającym ten kwartał;
2)
prowizja wynosi 0,1 % kwoty udzielonej pożyczki i jest płatna w dniu przekazania pierwszej transzy pożyczki.
1.
Pożyczkobiorca dokonuje spłaty otrzymanej pożyczki wraz z odsetkami lub zwrotu niewykorzystanej części pożyczki na rachunek bankowy, o którym mowa w § 3 ust. 5.
2.
Spłata odsetek naliczonych od kwoty wykorzystanej pożyczki następuje w okresach miesięcznych, w terminach określonych w umowie pożyczki.
3.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje środki, o których mowa w ust. 1, tytułem ich zwrotu do budżetu państwa, do następnego dnia po dniu ich otrzymania, na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w umowie, o której mowa w § 4 ust. 2.
1.
Rozliczenia pożyczki z pożyczkobiorcą dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie miesiąca od dnia jej całkowitej spłaty wraz z odsetkami lub zwrotu niewykorzystanej części pożyczki i informuje pożyczkobiorcę o dokonanym rozliczeniu, zgodnie z warunkami określonymi w umowie pożyczki.
2.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informację o dokonanym rozliczeniu, z podziałem na poszczególne działania, o których mowa w § 1 pkt 1, do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rozliczenia pożyczki.
1.
W przypadku wniosków o udzielenie pożyczki złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, które nie spełniają wymagań określonych w § 2 ust. 3, Bank Gospodarstwa Krajowego wzywa na piśmie pożyczkobiorców do ich uzupełnienia w terminie wskazanym w wezwaniu.
2.
Nieuzupełnienie wniosku w terminie wskazanym w wezwaniu skutkuje odmową udzielenia pożyczki.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 2008 r. w sprawie pożyczek z budżetu państwa na wyprzedzające finansowanie w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 156, poz. 968).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 52, poz. 304 i Nr 214, poz. 1349, z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1706 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 351 i Nr 123, poz. 835.