Pozwolenia na wykonanie robót budowlanych oraz urządzeń gospodarskich w miejscowościach położonych poza granicami miast.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.61.303

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 1958 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1958 r.
w sprawie pozwoleń na wykonanie robót budowlanych oraz urządzeń gospodarskich w miejscowościach położonych poza granicami miast.

Na podstawie art. 381 ust. 1 i art. 416 ust. 2 przepisów z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowie osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1.
Rozciąga się na miejscowości położone poza granicami miast, wymienione w § 9 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, obowiązek zachowania warunków przewidzianych w art. 333 przepisów z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami), zwanych dalej "prawem budowlanym", dla uzyskania pozwolenia na wykonanie następujących robót budowlanych:
1)
na wzniesienie nowych parterowych budynków mieszkalnych i gospodarskich, na ich powiększenie oraz przeróbkę parterowych budynków gospodarskich na mieszkalne w miejscowościach położonych poza granicami miast,
2)
na przebudowę, dobudowę lub przeróbki, a także takie zmiany wspomnianych w pkt 1 istniejących budynków, przy których zostają zmieniane, dodawane lub usuwane części nośne lub konstrukcyjne tych budynków bądź części wpływające na bezpieczeństwo budynków od ognia lub gdy ulega zmianie wygląd zewnętrzny tych budynków.
2.
Przy wykonywaniu robót określonych w ust. 1 budujący zwalniani są, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 359 ust. 1 prawa budowlanego, od obowiązku ustanowienia technicznego kierownika robót.
3.
Na dokonanie zmian w wyglądzie zewnętrznym oraz zmian konstrukcyjnych istniejących budynków mieszkalnych i gospodarskich w zagrodach wiejskich nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia określonego w ust. 1.
Ustanawia się obowiązek uzyskiwania pozwoleń w sposób przewidziany w art. 334 prawa budowlanego na wykonanie robót związanych:
1)
z budową studzien w miejscowościach położonych poza granicami miast i osiedli,
2)
na rozebranie parterowych budynków mieszkalnych i gospodarczych w miejscowościach położonych poza granicami miast i osiedli na terenie województw bydgoskiego, gdańskiego, katowickiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, poznańskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego.
1.
Projekty (plany) robót budowlanych wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 powinny zawierać:
1)
plan sytuacyjny w skali nie mniejszej niż 1 : 500, naniesiony na kopię (odbitkę, odrys, wyrys) mapy sytuacyjnej nieruchomości, której nadano cechy dokumentu geodezyjnego, ze wskazaniem stron świata, uwidaczniający:
a)
położenie, wymiary i granice nieruchomości (działki, zagrody) względem ulicy (drogi) i sąsiednich nieruchomości, z podaniem nazwisk właścicieli tych nieruchomości albo ich numerów ewidencyjnych lub hipotecznych,
b)
położenie i wymiary obrysów projektowanego budynku, z podaniem odległości od granic nieruchomości,
c)
położenie, wymiary i odległości budynków istniejących na nieruchomości oraz ich odległości od budynku projektowanego,
d)
położenie i odległości wzajemne oraz odległości w stosunku do budów i granic - studzien, dołów ustępowych, gnojowników itp. urządzeń projektowanych albo istniejących na nieruchomości,
e)
położenie i odległości od granic nieruchomości budynków, studzien, dołów ustępowych, gnojowników itp. urządzeń istniejących na sąsiednich nieruchomościach w odległości do 15 m od granic nieruchomości z oznaczeniem stopnia ogniotrwałości tych budynków,
2)
rzut poziomy w skali 1 : 100 parteru i poddasza budynku, jeżeli ma być wykorzystane dla celów mieszkalnych,
3)
przekrój budynku w skali 1 : 100,
4)
widok (widoki) budynku od strony ulicy (drogi) w skali 1 : 100,
5)
określenie zewnętrznego wykończenia budynku.
2.
Organy administracji budowlanej prezydium powiatowej rady narodowej mogą zażądać uzupełnienia projektu, wymienionego w ust. 1, niezbędnymi obliczeniami statycznymi, jeżeli okaże się to konieczne ze względu na bezpieczeństwo budynku. Nie dotyczy to projektów typowych.
3.
W okresie przejściowym, do czasu zaistnienia możliwości dostarczenia przez państwową służbę geodezyjną kopii (odbitki, odrysu, wyrysu) mapy sytuacyjnej nieruchomości, dopuszcza się przedstawienie planów sytuacyjnych, określonych w ust. 1 pkt 1, w formie szkiców sytuacyjnych nieruchomości w skali przybliżonej 1 : 500, pod warunkiem sporządzenia ich przez osoby posiadające dostateczne przygotowanie techniczne.
1.
Projekty (plany) robót budowlanych sporządzone zgodnie z § 3 powinny być złożone organom administracji budowlanej prezydium powiatowej rady narodowej w dwóch egzemplarzach, wykonane na trwałym papierze, trwałą techniką graficzną, na złożonych ze sobą arkuszach formatu A-4. Każdy egzemplarz projektu powinien być podpisany przez osobę, która go sporządziła, z podaniem jej imienia i nazwiska, kwalifikacji zawodowych i adresu oraz przez ubiegającego się o pozwolenie.
2.
Gdyby ubiegający się o pozwolenie na wykonanie robót budowlanych wymienionych w § 1 miał zamiar wykonać te roboty według projektu typowego lub powtarzalnego, obowiązany jest złożyć organowi administracji budowlanej prezydium powiatowej rady narodowej dwa egzemplarze planu sytuacyjnego i projektu zabudowy oraz jeden egzemplarz odbitki projektu typowego.
Ubiegający się o pozwolenie na wykonanie w miejscowościach położonych poza granicami miast robót, wymienionych w § 2 pkt 1, powinien złożyć organowi administracji budowlanej prezydium powiatowej rady narodowej w dwóch egzemplarzach:
1)
szkic sytuacyjny w skali nie mniejszej niż 1 : 500 lub w razie potrzeby 1 : 250, uwidaczniający:
a)
położenie, wymiary i granice nieruchomości (działki) względem ulicy (drogi) i sąsiednich nieruchomości,
b)
położenie i wymiary budynków istniejących na nieruchomości,
c)
położenie i odległości wzajemne oraz odległości w stosunku do budynków i granic - studzien, dołów ustępowych, gnojowników itp. urządzeń istniejących albo projektowanych na danej nieruchomości oraz na sąsiednich nieruchomościach, w odległości do 15 m od granicy nieruchomości, oraz
2)
określenie sposobu wykonania zamierzonych robót.
Ubiegający się o pozwolenie na rozebranie parterowych budynków mieszkalnych w miejscowościach położonych poza granicami miast (§ 2 pkt 2) powinien złożyć organowi administracji budowlanej prezydium powiatowej rady narodowej szkic sytuacyjny w skali nie mniejszej niż 1 : 500, uwidaczniający w sposób jasny usytuowanie przeznaczonego do rozbiórki budynku w stosunku do ulicy lub drogi, granic działki i sąsiednich budynków.
1.
Ubiegający się o pozwolenie otrzymuje wraz z pozwoleniem zatwierdzony projekt w przypadkach określonych w § 1 lub plan sytuacyjny w przypadkach określonych w § 5 i 6. Drugi egzemplarz projektu (planu) pozostaje w aktach organu, który udzielił pozwolenia.
2.
W przypadkach określonych w § 4 ust. 2 ubiegający się o pozwolenie otrzymuje wraz z pozwoleniem na budowę jeden egzemplarz planu sytuacyjnego i projektu zabudowy oraz odbitkę projektu typowego lub powtarzalnego, zaopatrzoną w odpowiednią klauzulę akceptacji. Drugi egzemplarz planu sytuacyjnego i projektu zabudowy z odnotowanym numerem katalogowym akceptowanego projektu typowego lub powtarzalnego pozostaje w aktach organu, który udzielił pozwolenia.
3.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być przechowywane na miejscu budowy w okresie jej wykonywania.
Traci moc § 13 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1929 r. o sporządzaniu i zatwierdzaniu projektów (planów) robót budowlanych i o trybie postępowania przy wydawaniu pozwoleń na budowę i na użytkowanie budynków (Dz. U. Nr 58, poz. 456).
1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r. w odniesieniu do miejscowości:
1)
położonych na terenach, na których obowiązują przepisy prawa budowlanego, uzależniające uzyskanie pozwolenia na wykonanie robót budowlanych określonych w § 1 rozporządzenia od zatwierdzania projektu tych robót;
2)
położonych na pozostałych terenach kraju obejmujących:
a)
powiaty przyległe do miast Warszawy, Łodzi i Krakowa oraz miast będących siedzibą województw,
b)
miejscowości położone przy stacjach i przystankach kolejowych normalnotorowych oraz przy państwowych drogach kołowych I klasy,
c)
uzdrowiska oraz miejscowości uznane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych za posiadające charakter turystyczno-wypoczynkowy.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, w miarę posiadanych środków działania w zakresie projektów gotowych i kadry fachowej, mogą obejmować przepisami niniejszego rozporządzenia również inne miejscowości nie wymienione w ust. 1 po zasięgnięciu opinii Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury.