Rozdział 2 - Ustrój P.Z.U.W. - Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.19.72

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lutego 1947 r.

Rozdział  II.

Ustrój P.Z.U.W.

1.
Naczelnymi organami P.Z.U.W. są rada P.Z.U.W., jako organ kontroli społecznej, oraz zarząd główny, którego zakres działania określa statut organizacyjny.
2.
Lokalnymi organami P.Z.U.W. są oddziały wojewódzkie i inspektoraty powiatowe.
1.
Rada P.Z.U.W. składa się z członków powoływanych na 3 lata w następujący sposób:
a)
wojewódzkie rady narodowe oraz miejskie rady narodowe miast: Warszawy i Łodzi wybierają po jednym członku,
b)
4 członków powołuje Minister Skarbu spośród kandydatów przedstawionych w podwójnej ilości przez następujące organizacje: 1 członka - spośród kandydatów przedstawionych przez centralne organizacje spółdzielcze, 1 członka - spośród kandydatów przedstawionych przez Związek Samopomocy Chłopskiej, 1 członka - spośród kandydatów przedstawionych przez centralną organizację związków zawodowych pracowniczych i 1 członka - spośród kandydatów z grona pracowników P.Z.U.W., przedstawionych przez Związek Zawodowy Pracowników Bankowych, Kas Oszczędności i Ubezpieczeń,
c)
4 członków powołuje Minister Skarbu, a mianowicie: 2 członków spośród znawców zagadnień ubezpieczeniowych oraz 2 członków na wniosek Ministra Administracji Publicznej spośród znawców zagadnień pożarnictwa.
2.
Członkowie rady P.Z.U.W. mogą być wybierani lub powoływani jedynie spośród ubezpieczających się lub ubezpieczonych w P.Z.U.W. Przepis ten nie dotyczy członków rady powoływanych przez Ministra Skarbu spośród kandydatów przedstawionych przez centralną organizację związków zawodowych pracowniczych, Związek Zawodowy Pracowników Bankowych, Kas Oszczędności i Ubezpieczeń oraz członków rady powoływanych spośród znawców zagadnień ubezpieczeniowych (pożarnictwa).
3.
Rada P.Z.U.W. wybiera swego przewodniczącego i zastępcę na całą kadencję. Radę P.Z.U.W. zwołuje przewodniczący rady z własnej inicjatywy lub na wniosek naczelnego dyrektora P.Z.U.W. albo na wniosek przynajmniej 8 jej członków.
4.
Do ważności zebrań rady P.Z.U.W. potrzebna jest obecność przynajmniej 12 członków.
5.
W sprawach podlegających decyzji rady P.Z.U.W. (art. 6) naczelny dyrektor przedkłada radzie wnioski.
6.
Rada P.Z.U.W. ma prawo inicjatywy w sprawach wymienionych w art. 6 i jest obowiązana do wydawania opinii w sprawach, które jej przedstawi do zaopiniowania naczelny dyrektor lub władza nadzorcza.
7.
Rada P.Z.U.W. może wyłonić spośród swego grona komisję do badania zamknięć rachunkowych i stanu finansowego P.Z.U.W. Komisja składa radzie P.Z.U.W. sprawozdanie ze swych czynności i przesyła jego odpis władzy nadzorczej.

Do właściwości rady P.Z.U.W. należy uchwalanie:

a)
zmian statutu organizacyjnego,
b)
statutów działów ubezpieczeń,
c)
taryfy składek w dziale przymusowych ubezpieczeń,
d)
zasad szacowania i norm opłat za szacowanie w dziale przymusowych ubezpieczeń,
e)
warunków umownych ubezpieczeń rzeczowych i osobowych,
f)
stopy procentowej składek dodatkowych,
g)
budżetu,
h)
zamknięć rachunkowych i podziału nadwyżek,
i)
kupna, sprzedaży oraz obciążenia nieruchomości,
j)
zasad udzielania pożyczek i zasiłków z funduszów na akcję zapobiegawczą,
k)
projektów umów reasekuracyjnych.

Zarząd główny składa się z naczelnego dyrektora i zastępców naczelnego dyrektora oraz dyrektorów zarządu głównego.

1.
Naczelnego dyrektora oraz zastępców naczelnego dyrektora powołuje i zwalnia Minister Skarbu.
2.
Do naczelnego dyrektora należy ogólne kierownictwo sprawami P.Z.U.W., zarząd jego majątkiem oraz reprezentowanie instytucji na zewnątrz. Jest on odpowiedzialny wobec Ministra Skarbu za bieg spraw oraz za przestrzeganie obowiązujących przepisów.
3.
Naczelnemu dyrektorowi podlegają służbowo jego zastępcy, dyrektorzy zarządu głównego oraz inni pracownicy P.Z.U.W. Naczelny dyrektor powołuje i zwalnia pracowników z wyjątkiem wymienionych w art. 9.
4.
Naczelny dyrektor i jego zastępcy nie mogą zajmować żadnego płatnego stanowiska w służbie państwowej, samorządowej lub prywatnej, ani też należeć do organów kierowniczych jakiegokolwiek przedsiębiorstwa.
1.
Kierownikami poszczególnych działów administracji P.Z.U.W. są dyrektorzy zarządu głównego, których mianuje i zwalnia władza nadzorcza na wniosek naczelnego dyrektora.
2.
Dyrektorzy nie mogą zajmować żadnego płatnego stanowiska w służbie państwowej, samorządowej lub prywatnej, ani też należeć do organów kierowniczych jakiegokolwiek przedsiębiorstwa.
1.
Kierownikami oddziałów wojewódzkich P.Z.U.W. są dyrektorzy oddziałów.
2.
Kierownikami inspektoratów powiatowych są inspektorzy powiatowi.

Przepisy służbowe, uposażeniowe i emerytalne dla pracowników P.Z.U.W. ustala rozporządzenie Ministra Skarbu.

Szczegółowe przepisy o organizacji wewnętrznej P.Z.U.W. i zakresie działania określa statut organizacyjny. Pierwszy statut organizacyjny wyda Minister Skarbu.