Rozdział 4 - Organizacja prac spisowych - Powszechny spis rolny w 2020 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1728

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 2020 r.

Rozdział  4

Organizacja prac spisowych

1. 
Pracami spisowymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kieruje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego - jako Generalny Komisarz Spisowy. Zastępcami Generalnego Komisarza Spisowego są Dyrektor Centralnego Biura Spisowego oraz osoby wyznaczone przez Generalnego Komisarza Spisowego.
2. 
Do zadań Generalnego Komisarza Spisowego należy:
1)
przygotowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie spisu rolnego;
2)
opracowanie wyników spisu rolnego oraz udostępnienie i rozpowszechnienie wynikowych informacji statystycznych.
3. 
Na terenie województwa pracami spisowymi kieruje wojewoda - jako wojewódzki komisarz spisowy. Zastępcą wojewódzkiego komisarza spisowego jest właściwy miejscowo dyrektor urzędu statystycznego.
4. 
Na terenie gminy pracami spisowymi kieruje odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta - jako gminny komisarz spisowy. Zastępcą gminnego komisarza spisowego jest osoba wyznaczona przez gminnego komisarza spisowego.
1. 
Generalny Komisarz Spisowy wykonuje zadania, o których mowa w art. 16 ust. 1 i 2, przy pomocy Centralnego Biura Spisowego.
2. 
Pracami Centralnego Biura Spisowego kieruje Dyrektor Centralnego Biura Spisowego, którym jest dyrektor komórki organizacyjnej Głównego Urzędu Statystycznego właściwej w sprawach spisów, przy pomocy zastępców.
3. 
Prace spisowe na rzecz Centralnego Biura Spisowego wykonują pracownicy jednostek służb statystyki publicznej.
4. 
Centralne Biuro Spisowe tworzy Generalny Komisarz Spisowy, w drodze zarządzenia, określając jego strukturę organizacyjną i organizację pracy, mając na względzie konieczność zapewnienia prawidłowego i sprawnego wykonywania prac spisowych.
1. 
Do wykonywania prac spisowych:
1)
wojewódzki komisarz spisowy tworzy wojewódzkie biuro spisowe,
2)
gminny komisarz spisowy tworzy gminne biuro spisowe

- w drodze zarządzenia, określając skład i organizację pracy danego biura spisowego, mając na względzie konieczność zapewnienia prawidłowego i sprawnego wykonywania prac spisowych.

2. 
Pracą wojewódzkiego biura spisowego kieruje zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego, a pracą gminnego biura spisowego - gminny komisarz spisowy.
3. 
Prace spisowe na rzecz wojewódzkich i gminnych biur spisowych wykonują odpowiednio pracownicy jednostek służb statystyki publicznej i jednostek samorządu terytorialnego.
4. 
Pracę wojewódzkiego biura spisowego nadzoruje Generalny Komisarz Spisowy, a pracę gminnego biura spisowego - zastępca właściwego miejscowo wojewódzkiego komisarza spisowego.
5. 
Nadzór, o którym mowa w ust. 4, jest sprawowany w zakresie przestrzegania przepisów ustawy.
6. 
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów ustawy Generalny Komisarz Spisowy albo zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego nakazuje niezwłoczne podjęcie działań naprawczych, ustalając termin ich wykonania.
1. 
W ramach prac spisowych gmina wykonuje następujące zadania z zakresu administracji rządowej:
1)
zapewnia funkcjonowanie gminnego biura spisowego;
2) 9
 zapewnia w siedzibie gminy stanowisko komputerowe z zainstalowanym oprogramowaniem wystarczającym do przeprowadzenia samospisu internetowego oraz zapewnia niezbędną pomoc w zakresie obsługi interaktywnej aplikacji, o której mowa w art. 8 pkt 1;
3)
wyznacza pracowników urzędu gminy do wykonywania prac spisowych;
4) 10
 organizuje nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2;
5) 11
 współpracuje z właściwym miejscowo wojewódzkim biurem spisowym przy organizacji szkoleń kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2;
6) 12
 współpracuje z właściwym miejscowo wojewódzkim biurem spisowym przy przeprowadzeniu egzaminu testowego sprawdzającego wiedzę i przygotowanie kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2;
7)
monitoruje czynności w ramach prac spisowych na terenie gminy przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 9, oraz przekazuje wyniki tego monitorowania zastępcy wojewódzkiego komisarza spisowego;
8)
współpracuje z właściwym miejscowo wojewódzkim biurem spisowym przy popularyzacji spisu rolnego na terenie gminy.
2. 
Współpraca, o której mowa w ust. 1 pkt 5, 6 i 8, polega w szczególności na:
1) 13
 zapewnieniu odpowiednich pomieszczeń wraz z wyposażeniem do przeprowadzenia szkolenia kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 i egzaminu testowego dla tych kandydatów;
2)
zorganizowaniu i pomocy w przeprowadzeniu szkolenia i egzaminu, o których mowa w pkt 1;
3)
przeprowadzeniu na terenie gminy działań popularyzujących spis rolny oraz monitorowaniu tych działań.
1.  14
 Naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 dokonuje się spośród osób:
1)
pełnoletnich;
2) 15
 (uchylony);
3)
posiadających co najmniej średnie wykształcenie;
4)
posługujących się językiem polskim w mowie i w piśmie;
5)
które nie były skazane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
2.  16
 Oświadczenie o spełnieniu wymagania, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, kandydat na rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Kandydat na rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, składając oświadczenie, jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
3.  17
 Do przeprowadzenia naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 i 2215 oraz z 2019 r. poz. 53, 730 i 1655).
4.  18
 Gminny komisarz spisowy upowszechnia informację o otwartym i konkurencyjnym naborze kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu gminy lub w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu gminy.
5.  19
 Szkolenie kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 przeprowadzają osoby, o których mowa w art. 18 ust. 3.
6. 
Szkolenie, o którym mowa w ust. 5, obejmuje przekazanie informacji o:
1)
statystyce publicznej, w tym tajemnicy statystycznej;
2)
zakresie podmiotowym i przedmiotowym spisu rolnego;
3) 20
 sposobie wykonywania poszczególnych czynności w ramach bezpośredniego wywiadu oraz wywiadu telefonicznego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, w tym sposobie obsługi urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego.
7. 
Szkolenie, o którym mowa w ust. 5, kończy się egzaminem testowym przeprowadzanym przez osoby prowadzące szkolenie. Egzamin testowy polega na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności objętych szkoleniem.
8.  21
 Niezwłocznie po ogłoszeniu wyników egzaminu testowego kandydat na rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 ma prawo wglądu do swojego testu i uzyskanego wyniku oraz żądania sprawdzenia poprawności tego wyniku.
9. 
W przypadku stwierdzenia, na skutek żądania, o którym mowa w ust. 8, błędu w przyznanej liczbie punktów, dokonuje się zmiany wyniku egzaminu testowego.
10.  22
 Kandydat na rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, który z egzaminu testowego uzyskał wynik co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi, jest wpisywany na listę kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 prowadzoną przez właściwego gminnego komisarza spisowego. Kolejność na liście jest ustalana według liczby punktów uzyskanych z egzaminu testowego.
1.  23
 Rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 powołuje zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego spośród osób, które uzyskały najwyższą liczbę punktów z egzaminu testowego, kierując się kolejnością na liście kandydatów na rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2.
2.  24
 Dyrektor urzędu statystycznego - jako zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego - zawiera z rachmistrzem spisowym, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2 umowę zlecenia.
3. 
Umowa, o której mowa w ust. 2, określa co najmniej:
1) 25
 wskazanie terenu województwa, terminu i zakresu czynności wykonywanych w ramach przeprowadzania bezpośredniego wywiadu lub wywiadu telefonicznego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego;
2) 26
 wynagrodzenie rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2;
3) 27
 urządzenia techniczne powierzane rachmistrzowi spisowemu, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, na czas wykonywania czynności spisowych w ramach bezpośredniego wywiadu lub wywiadu telefonicznego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, a także postanowienia dotyczące udostępnienia rachmistrzowi tych urządzeń oraz warunków i terminu ich zwrotu po zakończeniu czynności spisowych lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy;
4)
warunki i tryb rozwiązania tej umowy.
4.  28
 Wynagrodzenie rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, ustala się, w zależności od formy przekazywania danych przez użytkowników gospodarstw rolnych, jako iloczyn stawki w wysokości:
1)
37 zł brutto i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikami gospodarstw rolnych, skutkujących prawidłowym spisaniem tych gospodarstw;
2)
20 zł brutto i liczby przeprowadzonych wywiadów telefonicznych z użytkownikami gospodarstw rolnych, skutkujących prawidłowym spisaniem tych gospodarstw.
4a.  29
 W przypadku rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, który z użytkownikami gospodarstw rolnych przeprowadza zarówno bezpośrednie wywiady, jak i wywiady telefoniczne, jego wynagrodzenie stanowi suma ustalonych na podstawie ust. 4 wynagrodzeń za przeprowadzenie tych wywiadów.
4b.  30
 Jeżeli rachmistrz spisowy, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, rozpoczyna zbieranie danych od użytkownika gospodarstwa rolnego w formie:
1)
bezpośredniego wywiadu, a kończy zbieranie tych danych w formie wywiadu telefonicznego,
2)
wywiadu telefonicznego, a kończy zbieranie tych danych w formie bezpośredniego wywiadu

- wynagrodzenie przysługuje tylko za tę formę wywiadu, w której nastąpiło zakończenie przekazywania danych przez użytkownika gospodarstwa rolnego, skutkujące prawidłowym spisaniem tego gospodarstwa.

4c.  31
 Do wynagrodzenia rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564).
5.  32
 Przy zbieraniu danych rachmistrz spisowy posługuje się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym:
1) 33
 imię i nazwisko oraz zdjęcie tego rachmistrza spisowego;
2)
numer identyfikatora;
3)
nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego;
4) 34
 określenie województwa, na obszarze którego rachmistrz spisowy jest upoważniony do przeprowadzania bezpośrednich wywiadów lub wywiadów telefonicznych z użytkownikami gospodarstw rolnych;
5) 35
 (uchylony);
6)
podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora;
7)
okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
6. 
Użytkownik gospodarstwa rolnego przed przeprowadzeniem przez rachmistrza spisowego wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego wywiadu może zweryfikować tożsamość tego rachmistrza przez kontakt telefoniczny lub osobisty z gminnym lub wojewódzkim biurem spisowym. Informacja o sposobie weryfikacji tożsamości rachmistrza spisowego jest udostępniana na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego i urzędów statystycznych oraz w materiałach informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych popularyzujących spis rolny.
7.  36
 (uchylony).
8.  37
 Rachmistrzowi spisowemu, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 2, który uległ wypadkowi podczas wykonywania czynności w ramach bezpośredniego wywiadu lub wywiadu telefonicznego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, a w razie wypadku śmiertelnego - członkom rodziny tego rachmistrza, przysługują świadczenia przewidziane w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach (Dz. U. z 2020 r. poz. 984).
9. 
Niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zdarzeniu, o którym mowa w ust. 8, zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego właściwy dla miejsca zdarzenia ustala okoliczności i przyczyny wypadku oraz sporządza dokumentację w tym zakresie zgodnie z odrębnymi przepisami i przekazuje ją terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
1. 
Prace spisowe są finansowane z budżetu państwa oraz ze środków Unii Europejskiej.
2. 
Środki finansowe na wykonanie prac spisowych są wydatkowane na podstawie specyfikacji kosztów powszechnego spisu rolnego według głównych grup wydatków spisowych, zwanej dalej "specyfikacją wydatków spisowych".
3. 
Specyfikacja wydatków spisowych jest określona w załączniku nr 4 do ustawy.
4. 
Środki na wykonanie zadań, o których mowa w art. 19, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego przekazuje gminie za pośrednictwem dyrektora urzędu statystycznego właściwego ze względu na miejsce położenia gminy, w terminach umożliwiających wykonanie prac spisowych.
1. 
W ramach wydatków osobowych mogą być finansowane:
1)
wynagrodzenia pracowników jednostek służb statystyki publicznej wykonujących prace spisowe;
2)
dodatki za wykonywanie prac spisowych, zwane dalej "dodatkami spisowymi", lub jednorazowa nagroda za wykonywanie prac spisowych, zwana dalej "nagrodą spisową", dla pracowników jednostek służb statystyki publicznej i jednostek samorządu terytorialnego oraz zastępców komisarzy spisowych;
3)
nagroda spisowa dla komisarzy spisowych.
2.  38
 Stawka dodatku spisowego, z wyłączeniem dodatku spisowego przyznawanego rachmistrzom spisowym, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 1, wynosi od 5% do 120% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym przyznanie dodatku spisowego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 53, 252, 568 i 1222), zwanego dalej "przeciętnym wynagrodzeniem", za miesiąc kalendarzowy wykonywania prac spisowych. W przypadku okresowego niewykonywania prac spisowych stawka dodatku spisowego jest ustalana w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego czasu.
3. 
Maksymalna wysokość nagrody spisowej jest określona jako krotność przeciętnego wynagrodzenia i nie może być wyższa niż:
1)
3-krotność przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku zastępców Generalnego Komisarza Spisowego;
2)
2-krotność przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku wojewódzkich komisarzy spisowych i ich zastępców;
3)
1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku gminnych komisarzy spisowych i ich zastępców;
4)
1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku pracowników jednostek służb statystyki publicznej wykonujących prace spisowe;
5)
1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku pracowników jednostek samorządu terytorialnego wykonujących prace spisowe w wojewódzkich albo gminnych biurach spisowych.
4.  39
 Dodatek spisowy lub nagroda spisowa, z wyłączeniem rachmistrzów spisowych, o których mowa w art. 8d ust. 1 pkt 1, są przyznawane przy uwzględnieniu:
1)
funkcji pełnionej w spisie rolnym;
2)
zakresu i złożoności wykonywanych zadań;
3)
stopnia odpowiedzialności za realizowane zadania;
4)
liczby podległych osób wykonujących prace spisowe w ramach spisu rolnego;
5)
inicjatywy i zaangażowania w wykonywanie prac spisowych.
5.  40
 Dodatek spisowy rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 1, ustala się, w zależności od formy przekazywania danych przez użytkowników gospodarstw rolnych, jako iloczyn stawki w wysokości:
1)
37 zł brutto i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikami gospodarstw rolnych, skutkujących prawidłowym spisaniem tych gospodarstw;
2)
20 zł brutto i liczby przeprowadzonych wywiadów telefonicznych z użytkownikami gospodarstw rolnych, skutkujących prawidłowym spisaniem tych gospodarstw.
6.  41
 W przypadku rachmistrza spisowego, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 1, który z użytkownikami gospodarstw rolnych przeprowadza zarówno bezpośrednie wywiady, jak i wywiady telefoniczne, jego dodatek spisowy stanowi suma ustalonych na podstawie ust. 5 dodatków spisowych za przeprowadzenie tych wywiadów.
7.  42
 Jeżeli rachmistrz spisowy, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 1, rozpoczyna zbieranie danych od użytkownika gospodarstwa rolnego w formie:
1)
bezpośredniego wywiadu, a kończy zbieranie tych danych w formie wywiadu telefonicznego,
2)
wywiadu telefonicznego, a kończy zbieranie tych danych w formie bezpośredniego wywiadu

- dodatek spisowy przysługuje tylko za tę formę wywiadu, w której nastąpiło zakończenie przekazywania danych przez użytkownika gospodarstwa rolnego, skutkujące prawidłowym spisaniem tego gospodarstwa.

8.  43
 Rachmistrzowi spisowemu, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 1, który jest wyznaczony do pełnienia dyżurów przy udzielaniu informacji w trybie infolinii spisowej i umawianiu bezpośrednich wywiadów z użytkownikami gospodarstw rolnych, przysługuje dodatek spisowy z tytułu pełnienia dyżurów.
9.  44
 Dodatek spisowy z tytułu pełnienia dyżurów, o którym mowa w ust. 8, jest ustalany jako iloczyn stawki w wysokości 12 zł brutto i liczby dni pełnienia dyżuru przy udzielaniu informacji w trybie infolinii spisowej i umawianiu bezpośrednich wywiadów z użytkownikami gospodarstw rolnych.
10.  45
 Rachmistrz spisowy, o którym mowa w art. 8d ust. 1 pkt 1, pełniący dyżur, o którym mowa w ust. 8, nie może w trakcie dyżuru przeprowadzać wywiadów telefonicznych z użytkownikami gospodarstw rolnych.
11.  46
 Do dodatków spisowych nie stosuje się przepisów:
1)
ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 537);
2)
ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę;
3)
ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 265 i 285).
9 Art. 19 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
10 Art. 19 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
11 Art. 19 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
12 Art. 19 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
13 Art. 19 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
14 Art. 20 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
15 Art. 20 ust. 1 pkt 2 uchylony przez art. 2 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
16 Art. 20 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
17 Art. 20 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
18 Art. 20 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
19 Art. 20 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
20 Art. 20 ust. 6 pkt 3 zmieniony przez art. 2 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
21 Art. 20 ust. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
22 Art. 20 ust. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
23 Art. 21 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
24 Art. 21 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
25 Art. 21 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez art. 2 pkt 6 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
26 Art. 21 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
27 Art. 21 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez art. 2 pkt 6 lit. a tiret drugie ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
28 Art. 21 ust. 4 zmieniony przez art. 2 pkt 6 lit. b ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
29 Art. 21 ust. 4a dodany przez art. 2 pkt 6 lit. c ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
30 Art. 21 ust. 4b dodany przez art. 2 pkt 6 lit. c ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
31 Art. 21 ust. 4c dodany przez art. 2 pkt 6 lit. c ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
32 Art. 21 ust. 5 zdanie wstępne zmienione przez art. 2 pkt 6 lit. d tiret pierwsze ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
33 Art. 21 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez art. 2 pkt 6 lit. d tiret drugie ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
34 Art. 21 ust. 5 pkt 4 zmieniony przez art. 2 pkt 6 lit. d tiret trzecie ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
35 Art. 21 ust. 5 pkt 5 uchylony przez art. 2 pkt 6 lit. d tiret czwarte ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
36 Art. 21 ust. 7 uchylony przez art. 2 pkt 6 lit. e ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
37 Art. 21 ust. 8 zmieniony przez art. 2 pkt 6 lit. f ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
38 Art. 23 ust. 2 zmieniony przez art. 2 pkt 7 lit. a ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
39 Art. 23 ust. 4 zdanie wstępne zmienione przez art. 2 pkt 7 lit. b ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
40 Art. 23 ust. 5 zmieniony przez art. 2 pkt 7 lit. c ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
41 Art. 23 ust. 6 dodany przez art. 2 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
42 Art. 23 ust. 7 dodany przez art. 2 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
43 Art. 23 ust. 8 dodany przez art. 2 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
44 Art. 23 ust. 9 dodany przez art. 2 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
45 Art. 23 ust. 10 dodany przez art. 2 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.
46 Art. 23 ust. 11 dodany przez art. 2 pkt 7 lit. d ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. (Dz.U.2020.1486) zmieniającej nin. ustawę z dniem 29 sierpnia 2020 r.