Część 3 - SŁUŻBA WOJSKOWA. - Powszechny obowiązek wojskowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.6.46

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 1955 r.

CZĘŚĆ  III.

SŁUŻBA WOJSKOWA.

Przepisy wstępne.

1.
W wykonaniu powszechnego obowiązku wojskowego odbywa się:
1)
zasadniczą służbę wojskową,
2)
służbę wojskową w rezerwie.
2.
Zasadniczą służbę wojskową odbywa się jako:
1)
kadrową służbę wojskową albo
2)
terytorialną służbę wojskową albo
3)
zastępczą służbę wojskową.
1.
Obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej podlegają:
1)
poborowi, przeznaczeni przez komisje poborowe do odbycia zasadniczej służby wojskowej,
2)
powołani z ponadkontyngentu do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
2.
Obowiązkowi odbywania służby wojskowej w rezerwie podlegają osoby zaliczone do rezerwy:
1)
po odbyciu zasadniczej służby wojskowej,
2)
bez odbycia tej służby - na podstawie przepisów niniejszej ustawy lub przepisów szczególnych.
1.
Do odbycia zasadniczej służby wojskowej mogą być powołani ochotnicy, uznani przy poborze za zdolnych do służby wojskowej.
2.
Ochotnikom przysługuje prawo wyboru rodzaju wojsk i broni na warunkach, określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
1.
Minister Obrony Narodowej lub upoważnione przez niego władze wojskowe mogą przenosić żołnierzy, odbywających kadrową, terytorialną lub zastępczą służbę wojskową z jednego rodzaju zasadniczej służby wojskowej do drugiego.
2.
Minister Obrony Narodowej określa w drodze rozporządzenia zasady i sposób zaliczania okresu służby, odbytej w jednym rodzaju zasadniczej służby wojskowej na poczet drugiego.
1.
W razie zarządzenia względem osoby, odbywającej służbę wojskową, wykonania kary pozbawienia wolności w wymiarze powyżej 1 miesiąca, albo w razie zastosowania przez organa powszechnego wymiaru sprawiedliwości względem tej osoby aresztu tymczasowego, następuje przerwa w odbywaniu służby wojskowej.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do skazanych na karę aresztu domowego.
1.
Zasady i sposób powoływania do służby wojskowej i zwalniania z niej określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzeń i rozkazów, w odniesieniu zaś do wojsk wewnętrznych - Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego.
2.
Sposób odbywania służby wojskowej określa Minister Obrony Narodowej w drodze zarządzeń i rozkazów, w odniesieniu zaś do wojsk wewnętrznych - Minister Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.

Kadrowa służba wojskowa.

1.
Czas trwania kadrowej służby wojskowej wynosi:
1)
w wojskach lądowych - 2 lata,
2)
w wojskach lotniczych i w oddziałach lotniczych innych rodzajów wojsk - 3 lata,
3)
w marynarce wojennej - 3 lata,
4) 3
w wojskach obrony przeciwlotniczej - 3 lata,
5)
w wojskach wewnętrznych - 27 miesięcy.
2.
Rada Ministrów może w drodze uchwały przedłużyć w granicach do jednego roku czas trwania kadrowej służby wojskowej określony w ust. 1.
1.
Minister Obrony Narodowej, w odniesieniu zaś do wojsk wewnętrznych - Minister Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej może z ważnych przyczyn zatrzymać w kadrowej służbie wojskowej przez czas do 3 miesięcy ponad okresy, przewidziane w art. 42 lub też zwolnić z tej służby przed upływem tych okresów.
2.
Czas zatrzymania w kadrowej służbie wojskowej zalicza się na poczet ćwiczeń wojskowych w rezerwie.

Czas trwania skróconej kadrowej służby wojskowej ustala Minister Obrony Narodowej w granicach do 15 miesięcy.

W przypadku przeniesienia do innego rodzaju wojsk lub broni odbywa się kadrową służbę wojskową przez czas, określony dla tego rodzaju wojsk lub broni, do których nastąpiło przeniesienie.

Terytorialna służba wojskowa.

1.
Terytorialną służbę wojskową odbywa się okresowo w ciągu 4 lat.
2.
Czas trwania terytorialnej służby wojskowej wynosi: w pierwszym roku służby 4 miesiące, a w następnych trzech latach - po 2 miesiące.
3.
Minister Obrony Narodowej lub upoważnione przez niego władze wojskowe mogą z ważnych przyczyn zatrzymać w terytorialnej służbie wojskowej lub powołać do tej służby na czas do 2 miesięcy ponad okresy, przewidziane w ust. 2.
4.
Przepis art. 43 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Niezależnie od okresów służby, przewidzianych w art. 46 ust. 2 i 3, terytorialna służba wojskowa obejmuje 10-dniowe ćwiczenia wojskowe w każdym roku służby.

Zastępcza służba wojskowa.

1.
Czas trwania zastępczej służby wojskowej wynosi 2 lata.
2. 4
Przepisy art. 42 ust. 2 i art. 43 stosuje się odpowiednio.

Zastępcza służba wojskowa polega na odbywaniu wyszkolenia wojskowego oraz na wykonywaniu pracy, potrzebnej dla celów obrony Państwa i realizacji narodowych planów gospodarczych.

Do odbycia zastępczej służby wojskowej mogą być powołani również mężczyźni, zaliczeni do rezerwy bez odbycia zasadniczej służby wojskowej, jednak nie później, niż do końca tego roku kalendarzowego, w którym kończą 28 lat życia.

Służba wojskowa w rezerwie.

1.
Służba wojskowa w rezerwie polega na odbywaniu:
1)
ćwiczeń wojskowych,
2)
zebrań kontrolnych,
3)
służby wojskowej, zarządzonej w interesie obrony Państwa w drodze uchwały Rady Ministrów, powziętej na wniosek Ministra Obrony Narodowej,
4)
służby wojskowej w razie mobilizacji lub w czasie wojny.
2.
Obowiązek odbywania służby wojskowej, określonej w ust. 1 pkt 3, trwa do czasu zniesienia go w drodze uchwały Rady Ministrów, powziętej na wniosek Ministra Obrony Narodowej.
1.
Na ćwiczenia wojskowe można powoływać tylko raz w ciągu roku:
1)
oficerów - na czas do 4 miesięcy,
2)
podoficerów i szeregowców - na czas do 2 miesięcy.
2.
Minister Obrony Narodowej, może z ważnych przyczyn przedłużyć czas trwania ćwiczeń wojskowych najwyżej o dalsze 2 miesiące w ciągu roku.
3.
Łączny czas trwania ćwiczeń wojskowych nie może przekraczać:
1)
dla oficerów - 28 miesięcy,
2)
dla podoficerów i szeregowców - 18 miesięcy,

– przez cały czas służby wojskowej w rezerwie.

Łączny czas trwania zebrań kontrolnych nie może przekraczać 10 dni w ciągu roku.

Minister Obrony Narodowej określa w drodze rozporządzenia liczbę i czas trwania ćwiczeń wojskowych dla poszczególnych kategorii i grup mężczyzn, obowiązanych do służby wojskowej w rezerwie, w zależności od ich wieku i stopnia wyszkolenia wojskowego.

2 Art. 42 zmieniony przez art. 64 pkt 2 dekretu z dnia 19 kwietnia 1951 r. o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych (Dz.U.51.22.172) z dniem 20 kwietnia 1951 r.
3 Art. 42 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 13 lipca 1955 r. (Dz.U.55.32.189) zmieniającego nin. ustawę z dniem 11 sierpnia 1955 r.
4 Art. 48 ust. 2 zmieniony przez art. 64 pkt 3 dekretu z dnia 19 kwietnia 1951 r. o służbie wojskowej oficerów i generałów Sił Zbrojnych (Dz.U.51.22.172) z dniem 20 kwietnia 1951 r.