Rozdział 6 - Organizacja i zakres działania kas chorych 295 - Powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.28.153

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.

Rozdział  6 294

Organizacja i zakres działania kas chorych 295

1.  297
 Zadania z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego realizują:
1)
regionalne kasy chorych,
2)
branżowe kasy chorych.
2.  298
 (skreślony).
3. 
Kasa chorych może tworzyć biura terenowe, zwane dalej "oddziałami kasy.
1. 
Kasa chorych jest instytucją samorządną, reprezentującą ubezpieczonych.
2. 
Kasy chorych mają osobowość prawną.
1. 
Kasy chorych uzyskują osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie, zwany dalej "sądem rejestrowym".
2. 
W postępowaniu przed sądem rejestrowym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym.
3. 
Rejestr jest jawny i dostępny dla osób trzecich.
4. 
Minister Sprawiedliwości określa, w drodze rozporządzenia, wymagania, jakie powinien spełniać wniosek o wpis do rejestru, oraz wzór i sposób prowadzenia rejestru.

 (skreślony).

 (skreślony).

1. 
Regionalna kasa chorych jest podstawową jednostką organizacyjną ubezpieczenia zdrowotnego.
2. 
Regionalna kasa chorych obejmuje zasięgiem swojego działania obszar zamieszkany przez co najmniej 1.000.000 ludności. Obszar działania kasy chorych powinien uwzględniać granice administracyjne jednego lub kilku województw.
3. 
Regionalna kasa chorych zobowiązana jest przyjąć w skład członków każdą osobę podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, zamieszkałą na obszarze działania kasy chorych.
4. 
Regionalna kasa chorych zobowiązana jest przyjąć w skład członków każdą osobę podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia, zamieszkałą poza obszarem działania kasy chorych - na wniosek tej osoby.

 Osoba objęta obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego jest członkiem regionalnej kasy chorych właściwej dla miejsca zamieszkania lub na swój wniosek innej kasy chorych.

1. 
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może tworzyć i znosić branżowe kasy chorych.
2.  306
 Wniosek o powołanie branżowej kasy chorych, poparty pisemnymi deklaracjami co najmniej 500.000 pełnoletnich osób, przedkłada Radzie Ministrów Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, po zasięgnięciu opinii Urzędu Nadzoru.
3. 
W rozporządzeniu o utworzeniu branżowej kasy chorych Rada Ministrów nadaje kasie pierwszy statut oraz określa w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę branżowej kasy chorych,
2)
sposób organizowania branżowej kasy chorych i źródła pokrycia kosztów jej tworzenia,
3)
tryb powoływania, zadania i uprawnienia pełnomocnika do spraw zorganizowania branżowej kasy chorych,
4)
ustrój branżowej kasy chorych i kompetencje jej organów,
5)
tryb powoływania na stanowiska w organach branżowej kasy chorych i odwoływania z tych stanowisk,
6)
zakres podmiotowy branżowej kasy chorych.
4. 
Branżową kasę chorych znosi się na wniosek Prezesa Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych.
5. 
W rozporządzeniu o zniesieniu branżowej kasy chorych Rada Ministrów określa w szczególności sposób i tryb przeprowadzenia likwidacji tej kasy oraz przeznaczenie jej mienia.
6. 
W przypadku zniesienia branżowej kasy chorych jej członkowie stają się członkami regionalnej kasy chorych właściwej dla ich miejsca zamieszkania.

 (skreślony).

 (skreślony).

 Do zakresu działania kasy chorych należy wykonywanie wszelkich czynności z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego, a w szczególności:

1)
prowadzenie ewidencji osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym,
2)
stwierdzanie i potwierdzanie prawa osoby ubezpieczonej do świadczeń,
3)
analizowanie wykonania obowiązku powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego,
4)
zarządzanie funduszami kasy,
5)
ustalanie planu finansowego,
6)
zawieranie i finansowanie umów o udzielanie świadczeń na rzecz ubezpieczonych oraz kontrola realizacji tych umów,
7)
tworzenie oddziałów kasy chorych i kierowanie ich działalnością,
8) 310
 przetwarzanie danych dotyczących realizacji umów o udzielanie świadczeń oraz danych dotyczących refundacji leków i materiałów medycznych, a także organizacja działań mających na celu poprawę szybkości, jakości i wiarygodności przekazywania danych przez świadczeniodawców i apteki.
1. 
Statut kasy chorych określa w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę kasy chorych,
2)
obszar działania kasy chorych,
3)
zasady tworzenia i funkcjonowania oddziałów kasy chorych,
4)
liczbę członków organów kasy chorych i zakres czynności tych organów,
5)
zasady funkcjonowania biura kasy chorych,
6)
zasady sporządzania i zatwierdzania planu finansowego i rocznego sprawozdania finansowego,
7) 312
 (skreślony),
8)
zasady kontroli wewnętrznej kasy chorych,
9)
warunki członkostwa osób ubezpieczających się dobrowolnie,
10) 313
 zasady ustalania wynagrodzeń oraz diet i zwrotu kosztów dla członków organów kasy chorych,
11)
inne zadania wynikające z ustawy.
2. 
Statut kasy chorych i jego każdorazowa zmiana wymaga zatwierdzenia przez Urząd Nadzoru.
3. 
Statut kasy chorych podlega ogłoszeniu w wojewódzkich dziennikach urzędowych województw, na których obszarze działa ta kasa, oraz zostaje podany do publicznej wiadomości.
4. 
Uchwała o utworzeniu oddziału kasy chorych podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym województwa, na którego obszarze utworzono ten oddział, oraz podana zostaje do publicznej wiadomości.

 Organami kasy chorych są:

1)
rada kasy chorych,
2)
zarząd kasy chorych.
1. 
Rada kasy chorych jest powoływana spośród osób ubezpieczonych w danej kasie chorych i zamieszkałych na terenie działania regionalnej kasy chorych.
2. 
Rada kasy chorych liczy siedmiu członków.
3. 
Członkowie rady regionalnej kasy chorych są powoływani i odwoływani przez ministra właściwego do spraw zdrowia, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
4. 
Trzech członków rady regionalnej kasy chorych jest powoływanych na wniosek sejmiku województwa właściwego ze względu na obszar działania kasy chorych.
5. 
Minister właściwy do spraw zdrowia występuje do sejmiku województwa o przedstawienie trzech kandydatur na członków rady regionalnej kasy chorych. Sejmik województwa przedstawia, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia, pisemny wniosek o powołanie członków rady regionalnej kasy chorych. Do wniosku załącza się dokumenty, o których mowa w ust. 10.
6. 
Jeżeli sejmik województwa w terminie, o którym mowa w ust. 5, nie przedstawi wniosku o powołanie członków rady regionalnej kasy chorych, przepisu ust. 4 nie stosuje się.
7. 
W przypadku połączenia kas chorych minister właściwy do spraw zdrowia występuje do sejmików województw właściwych ze względu na obszar działania kas chorych, które ulegają połączeniu, o przedstawienie wspólnych kandydatur na członków rady regionalnej kasy chorych, na zasadach określonych w ust. 5.
8. 
Członkowie rady kasy chorych nie mogą być jednocześnie członkami zarządu, pracownikami kas chorych, świadczeniodawcami współpracującymi z kasami chorych, właścicielami lub pracownikami zakładów opieki zdrowotnej, lub osobami współpracującymi z zakładami opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z kasami chorych na udzielanie świadczeń, członkami organów lub pracownikami jednostek samorządu terytorialnego, a także członkami organów zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 107, poz. 685, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 139, poz. 934, z 1998 r. Nr 155, poz. 1015, z 1999 r. Nr 49, poz. 483, Nr 101, poz. 1178 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 43, poz. 483, Nr 48, poz. 552, Nr 70, poz. 819, Nr 114, poz. 1193 i Nr 116, poz. 1216, z 2001 r. Nr 37, poz. 424, Nr 88, poz. 961, Nr 100, poz. 1084 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 41, poz. 365), oraz właścicielami lub pracownikami aptek i podmiotów wytwarzających produkty lecznicze.
9. 
Członkiem rady kasy chorych może zostać osoba, która:
1)
posiada wyższe wykształcenie,
2)
zdała egzamin dla kandydata na członka rady nadzorczej jednoosobowej spółki Skarbu Państwa albo została wpisana na listę radców prawnych, adwokatów lub biegłych rewidentów,
3)
korzysta z pełni praw publicznych,
4)
wyróżnia się wysokimi walorami moralnymi.
10. 
Kandydaci na członka rady kasy chorych przed powołaniem są zobowiązani przedstawić dokumenty potwierdzające spełnianie wymagań określonych w ust. 9 pkt 1-3.
11. 
Członek rady kasy chorych, z zastrzeżeniem ust. 12, może być w każdym czasie odwołany przed upływem kadencji.
12. 
Członka rady kasy chorych odwołuje się, jeżeli przestał spełniać przynajmniej jeden z wymogów określonych w ust. 9 pkt 1-3 lub warunków, o których mowa w ust. 8.
13. 
Odwołanie członka rady regionalnej kasy chorych powołanego na wniosek sejmiku wymaga opinii sejmiku w terminie 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia.
14. 
Sejmik województwa może wystąpić z wnioskiem do ministra właściwego do spraw zdrowia o odwołanie członka rady regionalnej kasy chory.
1.  317
 Kadencja rady kasy chorych trwa 4 lata i upływa w dniu pierwszego posiedzenia nowo powołanej rady. Pierwsze posiedzenie rady zwołuje minister właściwy do spraw zdrowia i przewodniczy jej do czasu wyboru przewodniczącego rady kasy chorych.
2. 
Rada kasy chorych zbiera się na pierwszym posiedzeniu nie później niż w ciągu 14 dni od dnia powołania.
1.  319
 Rada kasy chorych wybiera spośród swojego składu przewodniczącego, wiceprzewodniczących i sekretarza rady.
2.  320
 (skreślony).

 Do zakresu działania rady kasy chorych należy w szczególności:

1)
uchwalanie statutu kasy chorych,
2)
podejmowanie decyzji o utworzeniu oddziałów kasy chorych i ustalanie obszaru ich działania,
3) 322
 powoływanie i odwoływanie dyrektora kasy chorych oraz na jego wniosek dwóch zastępców dyrektora, w tym zastępcy dyrektora do spraw medycznych i pozostałych członków zarządu,
4) 323
 rozpatrywanie skarg i wniosków ubezpieczonych i udzielanie im odpowiedzi we współpracy z dyrektorem kasy chorych,
5)
uchwalanie planu finansowego oraz przyjmowanie i zatwierdzanie rocznych oraz kwartalnych sprawozdań finansowych,
6)
uchwalanie planu pracy oraz rozpatrywanie i przyjmowanie kwartalnych oraz rocznych sprawozdań z jego wykonania,
7) 324
 rozpatrywanie okresowych sprawozdań z działalności zarządu kasy chorych,
8)
uchwalenie regulaminu rady i zarządu kasy chorych,
9)
podejmowanie uchwał dotyczących majątku kasy chorych, inwestycji przekraczających upoważnienia statutowe dla zarządu oraz nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości,
10) 325
 (skreślony),
11)
inne zadania zastrzeżone w ustawie i statucie kasy chorych do właściwości rady.

 (skreślony).

 (skreślony).

1. 
Rada kasy chorych odbywa posiedzenia nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
2. 
Posiedzenia zwołuje i przewodniczy im przewodniczący rady kasy chorych lub działający z jego upoważnienia wiceprzewodniczący.
3.  329
 Nadzwyczajne posiedzenie rady kasy chorych jest zwoływane na wniosek zarządu kasy, Prezesa Urzędu Nadzoru, ministra właściwego do spraw zdrowia albo co najmniej 1/3 członków rady kasy, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia doręczenia żądania przewodniczącemu rady kasy lub pełniącemu jego obowiązki wiceprzewodniczącemu.
1. 
Rada kasy chorych, z zastrzeżeniem ust. 2, podejmuje uchwały w obecności co najmniej połowy liczby członków.
2. 
Na posiedzeniach nadzwyczajnych rada kasy chorych podejmuje uchwały w obecności co najmniej 2/3 liczby członków.
3. 
Uchwały rady kasy chorych zapadają bezwzględną większością głosów członków obecnych na posiedzeniu.
4. 
Bezwzględna większość głosów ma miejsce wówczas, gdy za kandydatem lub wnioskiem oddana została liczba głosów co najmniej o jeden większa od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów.
5. 
Protokoły z posiedzeń rady kasy chorych są dostępne do wglądu dla ubezpieczonych w kasie chorych.

 (skreślony).

1.  332
 Członkowie rady kasy chorych za udział w posiedzeniu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, a zamiejscowi - również zwrot kosztów noclegów.
2.  333
 (skreślony).
3.  334
 Wysokość diet, o których mowa w ust. 1, uchwala rada kasy chorych, przy czym nie może ona przekraczać miesięcznie 2/3 przeciętnego wynagrodzenia.
4. 
Zwrot kosztów przejazdów i noclegów następuje na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
5.  335
 Przepisu ust. 1 nie stosuje się do posłów i senatorów, a w zakresie diet także do radnych jednostek samorządu terytorialnego.
1. 
Zarząd kasy chorych tworzą dyrektor oraz 2-5 członków, w tym 2 zastępców dyrektora.
2. 
Zarząd kasy chorych reprezentuje kasę na zewnątrz, kieruje działalnością kasy i decyduje we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji rady kasy.
3. 
Statut kasy chorych określa zakres obowiązków dyrektora kasy chorych i jego zastępców.
4. 
Zarząd kasy chorych podejmuje decyzje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków, w tym dyrektora lub jego zastępcy.
5. 
Oświadczenia woli w imieniu zarządu kasy chorych składa dyrektor zarządu lub z jego upoważnienia jeden z jego zastępców.
6. 
Do zadań zarządu kasy chorych należy w szczególności:
1)
wykonywanie uchwał rady kasy chorych,
2)
opracowywanie projektu planu pracy kasy chorych,
3)
opracowywanie projektu planu finansowego kasy chorych,
4)
wykonywanie planu finansowego i planu pracy kasy chorych,
5)
zarządzanie funduszami i mieniem kasy chorych,
6)
lokowanie funduszu rezerwowego kasy chorych,
7)
opracowywanie kwartalnych i rocznych sprawozdań z działalności kasy chorych oraz kwartalnych i rocznych sprawozdań finansowych,
8)
negocjowanie umów ze świadczeniodawcami, ich zawieranie i rozliczanie oraz kontrola ich wykonywania,
9)
podejmowanie decyzji w sprawach określonych w ustawie i statucie kasy chorych,
10)
zapewnienie obsługi organizacyjno-technicznej organów kasy chorych,
11)
przedstawianie radzie kasy chorych projektów utworzenia oddziałów kasy, ich lokalizacji, obszaru i zakresu działania,
12)
kierowanie działalnością oddziałów kasy chorych,
13)
przekazywanie do Urzędu Nadzoru statutu i innych uchwał rady kasy chorych, planu finansowego oraz kwartalnych i rocznego sprawozdania finansowego, sprawozdań kwartalnych i rocznego z działalności kasy chorych nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ich przyjęcia przez radę kasy, a także informacji, o których mowa w art. 130 ust. 4,
14)
podawanie do publicznej wiadomości statutu kasy chorych, rocznego planu finansowego oraz rocznego sprawozdania finansowego,
15)
przygotowanie i przedstawianie radzie kasy chorych corocznych prognoz przychodów i kosztów,
16)
przygotowywanie i przedstawianie radzie kasy chorych projektu planu zabezpieczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, o którym mowa w art. 55a.
7. 
Dyrektor wykonuje, jako pracodawca, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników biura kasy chorych.
1. 
Zastępcą dyrektora kasy chorych do spraw medycznych jest lekarz.
2. 
Do zakresu działania zastępcy dyrektora kasy chorych do spraw medycznych należy w szczególności:
1)
dokonywanie ocen zachorowalności i chorobowości wśród ubezpieczonych w kasie chorych oraz opracowywanie wniosków dotyczących działania kasy w tym zakresie,
2)
monitorowanie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych zapewnianych przez kasę chorych oraz przeprowadzanie lub zlecanie przeprowadzenia kontroli w tym zakresie i przedstawianie wniosków zarządowi kasy.
3) 338
 (skreślony).

 Członkowie zarządu kasy chorych oraz pracownicy kasy chorych nie mogą jednocześnie być członkami rady kasy chorych, świadczeniodawcami, właścicielami, pracownikami lub osobami współpracującymi z zakładami opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z kasą chorych, a także członkami organów zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych na podstawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

 (skreślone).

 (skreślone).

 (skreślone).

 (skreślone).

294 W rozdziale 6 oznaczenia oddziałów i ich tytuły skreślone przez art. 1 pkt 66 i pkt 83 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
295 Tytuł rozdziału 6 zmieniony przez art. 1 pkt 59 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
296 Art. 65 zmieniony przez art. 1 pkt 60 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
297 Art. 65 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.
298 Art. 65 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.
299 Art. 66 zmieniony przez art. 1 pkt 61 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
300 Art. 67 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 listopada 1998 r. (Dz.U.98.144.929) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 listopada 1998 r.
301 Art. 68 skreślony przez art. 1 pkt 63 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
302 Art. 69 skreślony przez art. 1 pkt 63 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
303 Art. 69a dodany przez art. 1 pkt 64 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
304 Art. 69b:

- dodany przez art. 1 pkt 64 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 listopada 2000 r. (Dz.U.00.122.1311) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

305 Art. 69c dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 1998 r. (Dz.U.98.144.929) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 listopada 1998 r.
306 Art. 69c ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 57 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.2001.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2004 r.

307 Art. 70 skreślony przez art. 1 pkt 65 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
308 Art. 71 skreślony przez art. 1 pkt 67 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
309 Art. 72 zmieniony przez art. 1 pkt 68 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
310 Art. 72 pkt 8 dodany przez art. 1 pkt 58 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
311 Art. 73 zmieniony przez art. 1 pkt 69 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
312 Art. 73 ust. 1 pkt 7 skreślony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
313 Art. 73 ust. 1 pkt 10 zmieniony przez art. 1 pkt 59 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
314 Art. 74 zmieniony przez art. 1 pkt 70 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
315 Art. 75:

- zmieniony przez art. 1 pkt 71 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.83.749) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 lipca 2002 r.

316 Art. 75a dodany przez art. 1 pkt 72 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
317 Art. 75a ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 61 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2002 r. (Dz.U.02.83.749) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 lipca 2002 r.

318 Art. 75b dodany przez art. 1 pkt 72 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
319 Art. 75b ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
320 Art. 75b ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
321 Art. 76 zmieniony przez art. 1 pkt 73 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
322 Art. 76 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 19 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.18.230) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 kwietnia 2000 r.
323 Art. 76 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. a) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
324 Art. 76 pkt 7 zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. b) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
325 Art. 76 pkt 10 skreślony przez art. 1 pkt 19 lit. c) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.
326 Art. 76a skreślony przez art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.
327 Art. 77 skreślony przez art. 1 pkt 74 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
328 Art. 78 zmieniony przez art. 1 pkt 75 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
329 Art. 78 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
330 Art. 79 zmieniony przez art. 1 pkt 76 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
331 Art. 80 skreślony przez art. 1 pkt 77 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
332 Art. 81 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 78 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
333 Art. 81 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 62 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
334 Art. 81 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 78 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 62 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

335 Art. 81 ust. 5 dodany przez art. 41 pkt 1 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U.00.12.136) z dniem 23 lutego 2000 r.
336 Art. 82 zmieniony przez art. 1 pkt 79 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
337 Art. 83 zmieniony przez art. 1 pkt 80 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
338 Art. 83 ust. 2 pkt 3 skreślony przez art. 1 pkt 63 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
339 Art. 83a dodany przez art. 1 pkt 81 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
340 Art. 84-88 skreślone przez art. 1 pkt 82 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
341 Art. 89-106 skreślone przez art. 1 pkt 83 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
342 Art. 107-120 skreślone przez art. 1 pkt 21 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.
343 Art. 121-123 skreślone przez art. 1 pkt 99 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.