Rozdział 4 - Świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego - Powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.28.153

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.

Rozdział  4

Świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego

1. 
Osobom ubezpieczonym przysługują, na zasadach określonych w ustawie, świadczenia zdrowotne mające na celu:
1)
zachowanie zdrowia oraz zapobieganie chorobom i urazom,
2)
wczesne wykrywanie chorób,
3)
leczenie,
4)
zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie.
2. 
W celu realizacji uprawnień określonych w ust. 1 kasa chorych zapewnia ubezpieczonemu w szczególności :
1)
badanie i poradę lekarską,
2)
badanie diagnostyczne,
3)
leczenie (ambulatoryjne, w domu chorego, szpitalne oraz w ramach pomocy doraźnej),
4)
rehabilitację leczniczą,
5)
świadczenie pielęgniarskie,
6) 173
 opiekę nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu i karmienia piersią niemowląt, opiekę prenatalną nad płodem i opiekę nad noworodkiem oraz wstępną ocenę stanu zdrowia i rozwoju niemowlęcia,
7)
opiekę profilaktyczną,
8)
zaopatrzenie w leki i materiały medyczne,
9)
zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz lecznicze środki techniczne,
10)
orzekanie o stanie zdrowia,
11)
opiekę paliatywno-hospicyjną,
12) 174
 świadczenia w środowisku nauczania i wychowania.
1. 
Ubezpieczonemu w kasie chorych nie przysługują:
1)
świadczenia, których sposób finansowania określają odrębne przepisy, w tym świadczenia służby medycyny pracy,
2) 176
 orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz inne orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie ubezpieczonego, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, w tym w placówkach, o których mowa w art. 8 pkt 11, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej lub uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
3)
świadczenia zdrowotne w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach uzdrowiskowych, nie związane z bezpośrednią przyczyną skierowania ubezpieczonego na leczenie uzdrowiskowe,
4)
świadczenia zdrowotne z zakresu stomatologii, inne niż określone w art. 31e,
5) 177
 szczepienia ochronne inne niż wynikające z odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem ust. 1a,
6) 178
 świadczenia ponadstandardowe, których wykaz określi, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Art. 21 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. d) tiret pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r. i Położnych; świadczenia te ubezpieczony finansuje ze środków własnych,
7) 179
 świadczenia zdrowotne, leki i lecznicze środki techniczne finansowane z budżetu państwa.
1a.  180
 Szczepionki stosowane przy wykonywaniu szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 1 pkt 5, finansowane są z budżetu państwa. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, sposób nabywania szczepionek w celu wykonywania szczepień ochronnych, z zachowaniem zasad celowości i gospodarności.
2.  181
 Kasy chorych nie finansują kosztów leczenia ubezpieczonego poza granicami kraju, chyba że umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Rzeczpospolitą Polską stanowią inaczej. Minister właściwy do spraw zdrowia może skierować ubezpieczonego do przeprowadzenia za granicą leczenia lub badań diagnostycznych, których nie przeprowadza się w kraju. Koszty tych świadczeń oraz koszty transportu ubezpieczonego za granicę i transportu do kraju są finansowane z budżetu państwa.
3.  182
 Ubezpieczony skierowany do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego ponosi odpłatność za pobyt i wyżywienie, ustaloną na podstawie odrębnych przepisów.
4.  183
 Minister właściwy do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb kierowania ubezpieczonych na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju, a także sposób pokrywania kosztów tych świadczeń oraz kosztów transportu ubezpieczonego za granicę i transportu do kraju.
5.  184
 Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, określi, w drodze rozporządzenia:
1)
wykaz świadczeń zdrowotnych, leków i leczniczych środków technicznych, o których mowa w ust. 1 pkt 7, uwzględniając:
a)
szczególnie wysokie koszty,
b)
wymagania dotyczące szczególnych kwalifikacji personelu,
c)
konieczność użycia specjalistycznej aparatury lub technologii medycznej,
2)
tryb nabywania oraz przekazywania świadczeniodawcom leków i leczniczych środków technicznych w drodze ich zamówienia wspólnego oraz tryb przekazywania środków publicznych na zakup leków i leczniczych środków technicznych.
1. 
Kasa chorych realizuje uprawnienia ubezpieczonego do świadczeń na rzecz zachowania zdrowia, zapobiegania chorobom i wczesnego wykrywania chorób poprzez:
1)
propagowanie zachowań prozdrowotnych, zachęcanie do indywidualnej odpowiedzialności za własne zdrowie,
2)
zapewnienie ubezpieczonym profilaktycznych badań lekarskich w celu wczesnego rozpoznania chorób układu krążenia, chorób nowotworowych oraz innych chorób,
3) 186
 prowadzenie badań profilaktycznych, w tym promocji zdrowia oraz profilaktyki stomatologicznej dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia,
4) 187
 prowadzenie badań profilaktycznych, w tym profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży,
5)
wykonywanie szczepień ochronnych,
6) 188
 wykonywanie badań z zakresu medycyny sportowej u dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia, uprawiających sport amatorski.
2. 
Kasa chorych realizuje świadczenia, o których mowa w ust. 1, w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych lub programów polityki zdrowotnej:
1) 189
 zlecanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia i finansowanych z budżetu państwa,
2)
podejmowanych i finansowanych przez kasy chorych ze środków własnych,
3)
finansowanych z innych źródeł.
3.  190
 Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, uwzględniając szczególną rolę profilaktyki, w tym promocji zdrowia, określi, w drodze rozporządzenia, w odniesieniu do świadczeń, o których mowa w ust. 1, zakres świadczeń zdrowotnych, w szczególności badań przesiewowych wraz z okresami, w których te badania są przeprowadzane.
4.  191
 Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw sportu określi, w drodze rozporządzenia, zasady kwalifikacji do poszczególnych dyscyplin sportu, zakres koniecznych badań lekarskich oraz ich częstotliwość w stosunku do dzieci i młodzieży, o których mowa w ust. 1 pkt 6.
1.  193
 Ubezpieczony ma prawo do leczenia szpitalnego na podstawie skierowania lekarza lub felczera, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne, z zastrzeżeniem art. 58 ust. 3.
2.  194
 Ubezpieczony ma prawo do wyboru szpitala spośród szpitali, które zawarły umowę z kasą chorych.
3.  195
 (skreślony).
4.  196
 Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, krajową sieć szpitali i oddziałów ustalając ich poziom referencyjny w zależności od rodzaju udzielanych przez te szpitale świadczeń zdrowotnych.
1. 
Ubezpieczony ma prawo do świadczeń rehabilitacji leczniczej w celu zapobieżenia niepełnosprawności, jej usunięcia, ograniczenia lub złagodzenia jej skutków.
2. 
Kasa chorych zapewnia ubezpieczonemu niezbędne świadczenia rehabilitacyjne w zakładzie rehabilitacji leczniczej, na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Koszty wyżywienia i zakwaterowania w zakładzie rehabilitacji leczniczej pokrywane są na zasadach określonych dla zakładów opiekuńczo-leczniczych w odrębnych przepisach.
1.  199
 Ubezpieczony ma prawo do bezpłatnych podstawowych świadczeń zdrowotnych lekarza stomatologa oraz podstawowych materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu tych świadczeń, z zastrzeżeniem ust. 1a.
1a.  200
 Dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia oraz kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo do bezpłatnych dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza stomatologa oraz materiałów stosowanych przy udzielaniu tych świadczeń.
2.  201
 Minister właściwy do spraw zdrowia, nie rzadziej niż raz na dwa lata, w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, określi wykaz podstawowych świadczeń lekarza stomatologa oraz podstawowych materiałów stomatologicznych.
3.  202
 Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, określi, w drodze rozporządzenia, wykaz dodatkowych świadczeń stomatologicznych i materiałów stomatologicznych oraz rodzaj dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń, uwzględniając szczególne potrzeby zdrowotne osób, o których mowa w ust. 1a.
1. 
Ubezpieczony ma prawo do świadczeń z zakresu badań diagnostycznych, w tym analityki medycznej, wykonywanych na podstawie skierowania lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego.
2. 
Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, określi, w drodze rozporządzenia, wykaz badań diagnostycznych niezbędnych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w działalności podstawowej oraz przy udzielaniu specjalistycznych świadczeń zdrowotnych.

 Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, zakres świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego udzielanych mieszkańcom domów pomocy społecznej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie tych domów i placówek, a także warunki dostępu do tych świadczeń.

 (skreślone).

1. 
Zaopatrzenie w leki i materiały medyczne przysługuje ubezpieczonemu na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
2.  206
 Zaopatrzenie w leki i materiały medyczne przysługuje ubezpieczonemu także na podstawie recepty wystawionej przez lekarza nie będącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z kasą chorych umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept.
3.  207
 Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do felczera ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera.

 Leki i materiały medyczne niezbędne do udzielania świadczeń zdrowotnych wydaje się bezpłatnie ubezpieczonym przyjętym do szpitali i innych zakładów opieki zdrowotnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, przeznaczonych dla osób potrzebujących całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, oraz przy wykonywaniu zabiegów leczniczych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych przez podmioty uprawnione do udzielania świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, a także przy udzielaniu przez te podmioty pomocy doraźnej.

1.  209
 Leki podstawowe, leki uzupełniające i leki recepturowe są wydawane ubezpieczonym na podstawie recepty w aptekach ogólnodostępnych lub aptekach zakładowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych:
1)
po wniesieniu opłaty ryczałtowej - za leki podstawowe i recepturowe,
2)
za odpłatnością w wysokości 30% albo 50% ceny leku - za leki uzupełniające.
2. 
Jeżeli cena leku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest niższa od opłaty ryczałtowej, opłata ta równa jest cenie leku.
3. 
Opłata ryczałtowa oraz częściowa odpłatność dotyczą jednostkowego opakowania leku określonego w wykazach, o których mowa w ust. 5 pkt 1.
4. 
Opłata ryczałtowa nie może przekraczać 0,5% najniższego wynagrodzenia w przypadku leku podstawowego oraz 1,5% najniższego wynagrodzenia w przypadku leku recepturowego.
5.  210
 Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii kas chorych, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Aptekarskiej określa, w drodze rozporządzenia:
1)
wykazy leków podstawowych i uzupełniających,
1a) 211
 wykaz leków, które mogą być traktowane jak surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych,
2)
wysokość opłaty ryczałtowej za leki podstawowe i recepturowe,
3)
wysokość odpłatności za leki uzupełniające,
4)
ilość leku recepturowego, którego dotyczy opłata ryczałtowa, oraz sposób obliczania kosztu sporządzania leku recepturowego.
6.  212
 Rozporządzenie, o którym mowa w ust. 5, minister właściwy do spraw zdrowia wydaje, uwzględniając w szczególności konieczność zapewnienia ochrony zdrowia społeczeństwa, dostępność leków oraz bezpieczeństwo ich stosowania, a także możliwości płatnicze systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
7. 
Wykazy leków podstawowych i uzupełniających, o których mowa w ust. 5 pkt 1, aktualizowane są co najmniej raz w roku.
8.  213
 Po wniesieniu opłaty ryczałtowej, określonej dla leków podstawowych, mogą być wydawane ubezpieczonemu z apteki ogólnodostępnej również leki i materiały medyczne niewpisane w Rzeczypospolitej Polskiej do Rejestru Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych, sprowadzane z zagranicy na warunkach i w trybie określonych w art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Nr 126, poz. 1381), pod warunkiem że konieczność sprowadzenia z zagranicy potwierdzona została przez zarząd kasy chorych lub osobę upoważnioną przez zarząd kasy, do której należy ubezpieczony, zgodnie z odrębnymi przepisami.
1. 
Ubezpieczonym w wieku powyżej 65 roku życia wydaje się, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza, o którym mowa w art. 35, leki podstawowe, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2. 
Leki, o których mowa w ust. 1, są wydawane po wniesieniu opłaty za opakowanie jednostkowe w wysokości 1 zł.
3. 
Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej, określa co najmniej raz w roku, w drodze rozporządzenia, wykaz leków, o których mowa w ust. 1, uwzględniając możliwości finansowe systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz konieczność zapewnienia dostępności do leków.
4. 
Wykazem leków, o którym mowa w ust. 3, mogą być objęte jedynie leki ujęte w wykazie leków podstawowych, o którym mowa w art. 37 ust. 5 pkt 1, oraz ujęte w wykazie leków przepisywanych za opłatą ryczałtową, o którym mowa w art. 39 ust. 2.
5. 
Przepisy art. 38 ust. 1 i 6 oraz art. 44 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
1. 
Wprowadza się limity cen dla leków zawartych w wykazach, o których mowa w art. 37 ust. 5 pkt 1, posiadających tę samą nazwę międzynarodową albo różne nazwy międzynarodowe, ale o podobnym działaniu terapeutycznym.
2.  215
 (skreślony).
3. 
Apteka może wydać lek umieszczony w wykazach leków podstawowych i uzupełniających, którego cena przekracza limit ceny, pobierając dodatkową dopłatę w wysokości różnicy między ceną wydawanego leku a wysokością limitu ceny.
4. 
Jeżeli w wykazach, o których mowa w art. 37 ust. 5 pkt 1, zamieszczono nazwę międzynarodową leku, apteka może wydać, na zasadach określonych w art. 37 ust. 1, również inny lek dopuszczony do obrotu, nie zamieszczony w tych wykazach, a objęty tą samą nazwą międzynarodową, pod warunkiem że jego cena nie jest wyższa od limitu ceny, a jeżeli limit nie został ustalony - od ceny leku zamieszczonego w wykazach.
5. 
Apteka ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku o tej samej nazwie międzynarodowej, którego cena nie przekracza limitu ceny. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy wystawiający receptę dokonał odpowiedniej adnotacji na druku recepty, wykazującej na niemożność dokonywania zamiany przepisanego leku.
6.  216
 Minister właściwy do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej ustala, w drodze rozporządzenia, limity cen leków posiadających tę samą nazwę międzynarodową oraz leków o różnych nazwach międzynarodowych, ale o podobnym działaniu terapeutycznym, a wymienionych w wykazach leków podstawowych i uzupełniających, o których mowa w art. 37 ust. 5 pkt 1.
7.  217
 Minister właściwy do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej określa, w drodze rozporządzenia, kryteria kwalifikacji leków o różnych nazwach międzynarodowych, ale o podobnym działaniu terapeutycznym, do grupy objętej wspólnym limitem ceny.
8.  218
 Minister właściwy do spraw zdrowia może, po zasięgnięciu opinii kas chorych, w drodze rozporządzenia, ustalić limity cen materiałów medycznych, o których mowa w art. 39 ust. 1.
1.  219
 Osobom chorującym na choroby zakaźne lub psychiczne oraz upośledzonym umysłowo, a także chorującym na niektóre choroby przewlekłe, wrodzone lub nabyte, leki i materiały medyczne mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością.
2.  220
 Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii kas chorych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej, określi, w drodze rozporządzenia:
1)
wykaz chorób, o których mowa w ust. 1,
2)
wykaz leków i materiałów medycznych, które ze względu na choroby określone w wykazie, o którym mowa w pkt 1, mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością, uwzględniając w szczególności konieczność zapewnienia ochrony zdrowia społeczeństwa, dostępność leków oraz bezpieczeństwo ich stosowania, a także możliwości płatnicze systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
3. 
Przepisy art. 38 ust. 4, 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
1. 
Producent lub importer leków i materiałów medycznych, zwany dalej "wnioskodawcą", może składać do ministra właściwego do spraw zdrowia wnioski o ich umieszczenie w wykazach, o których mowa w art. 37 ust. 5 pkt 1 i art. 39 ust. 2 pkt 2.
2. 
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie wnioskodawcy, jego siedzibę i adres,
2)
nazwę i proponowaną cenę leku lub materiału medycznego,
3)
wielkość realizowanych dostaw w okresie poprzedzającym złożenie wniosku i deklarowanych w okresie późniejszym,
4)
dzienny koszt terapii oraz średni koszt standardowej terapii,
5)
uzasadnienie wniosku i proponowanej ceny.
3. 
Wnioski, o których mowa w ust. 1, rozpatruje Zespół do Spraw Gospodarki Lekami, działający na podstawie art. 7 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050), zwany dalej "Zespołem".
4. 
W przypadku nieuwzględnienia wniosku Zespół informuje wnioskodawcę, wskazując uzasadnienie zajętego stanowiska. Wnioskodawca może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego stanowiska, zwrócić się do ministra właściwego do spraw zdrowia o ponowne rozpatrzenie wniosku.
5. 
Do postępowania, o którym mowa w ust. 4, nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

 Minister właściwy do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia:

1)
szczegółowy zakres informacji zawartych we wnioskach, o których mowa w art. 39a ust. 1,
2)
sposób składania oraz tryb i terminy rozpatrywania wniosków, o których mowa w art. 39a ust. 1, uwzględniając w szczególności, że rozpatrywanie wniosku nie powinno trwać dłużej niż 90 dni, licząc od dnia jego złożenia, z tym że w przypadku konieczności uzupełnienia danych niezbędnych do umieszczenia danego środka farmaceutycznego i materiału medycznego we właściwym wykazie termin ten liczy się od dnia otrzymania uzupełnienia, oraz że w przypadku gdy procedura umieszczenia środka farmaceutycznego i materiału medycznego na wykazach, o których mowa w art. 37 ust. 5 pkt 1 i art. 39 ust. 2 pkt 2, występuje łącznie z rozpatrywaniem informacji lub wniosku o ustalenie ceny urzędowej, łączny termin nie może przekroczyć 180 dni, licząc od dnia otrzymania kompletnych informacji.

 (skreślone).

1. 
Ubezpieczonym będącym zasłużonymi honorowymi dawcami krwi przysługuje na podstawie wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających.
2. 
Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, określi, w drodze rozporządzenia, wykaz leków, które zasłużony honorowy dawca krwi może stosować w związku z oddaniem krwi dla celów leczniczo-zapobiegawczych.
1.  225
 Bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych, uzupełniających, przysługuje:
1)
inwalidom wojskowym,
2)
osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu w okolicznościach określonych w art. 7 i 8 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 13, poz. 68, z 1990 r. Nr 34, poz. 198 i Nr 36, poz. 206, z 1991 r. Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1993 r. Nr 129, poz. 602, z 1994 r. Nr 10, poz. 37, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 138, poz. 681 oraz z 1996 r. Nr 136, poz. 636) i nie zostały zaliczone do żadnej z grup inwalidów,
3)
osobom wymienionym w art. 42 i 59 ustawy, o której mowa w pkt 2.
2.  226
 Bezpłatne zaopatrzenie w leki po przedłożeniu recepty oraz leki dopuszczone do wydawania bez recepty w ilości jednego opakowania, ujęte w Rejestrze Środków Farmaceutycznych i Materiałów Medycznych, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i Inspekcji Farmaceutycznej (Dz. U. Nr 105, poz. 452, z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 152, Nr 43, poz. 272, Nr 60, poz. 369, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 70, poz. 778 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 50, poz. 599, Nr 96, poz. 1056 i Nr 120, poz. 1268), dopuszczone do obrotu w Polsce, oznaczone symbolami "Rp" i "Rp·" przysługuje inwalidom wojennym, ich współmałżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych uprawnionym do renty rodzinnej.
3.  227
 Osoby uprawnione, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązane okazać lekarzowi lub felczerowi wystawiającemu receptę dokument potwierdzający przysługujące uprawnienie. Osoba realizująca recepty obowiązana jest okazać dokument osoby uprawnionej potwierdzający jej uprawnienie.
4.  228
 Recepty dla osób uprawnionych, o których mowa w ust. 1 i 2, są wystawiane w dwóch egzemplarzach, które są przekazywane do apteki.
5.  229
 Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej, określi, w drodze rozporządzenia, wzór recepty, o której mowa w ust. 4, rodzaj i numer dokumentu uprawniającego, sposób zaopatrywania, przechowywania i rozliczania recept oraz kontroli ich wystawiania i realizacji.

 Bezpłatne zaopatrzenie w leki, o którym mowa w art. 43 i 44 ust. 1, przysługuje do wysokości limitu, o którym mowa w art. 59a ust. 2.

 Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej, określa, w drodze rozporządzenia, wzór recept uprawniających do nabycia leku, materiału medycznego, preparatu diagnostycznego oraz sprzętu jednorazowego użytku, za opłatą ryczałtową, częściową odpłatnością lub bezpłatnie, sposób zaopatrywania w druki recept, ich przechowywania, sposób realizacji recept oraz kontroli ich wystawiania i realizacji.

Osobie, która znajduje się w trudnej sytuacji bytowej i ponosi znaczne wydatki na zakup leków i materiałów medycznych oraz przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych, może być przyznana pomoc finansowa na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej.

1. 
Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne przysługuje ubezpieczonym na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego bezpłatnie, za częściową odpłatnością lub odpłatnie.
2. 
Inwalidom wojennym i wojskowym przysługuje prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
3.  233
 Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii kas chorych, może wprowadzić, w drodze rozporządzenia, limit cen dla przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych, o takim samym zastosowaniu, ale różnych cenach - w zakresie którego kasa chorych finansuje to świadczenie, oraz limit cen dla napraw przedmiotów ortopedycznych.
4. 
Bezpłatne zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne, o których mowa w ust. 2, przysługuje do wysokości limitu ceny, o którym mowa w ust. 3.
5. 
Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej i kas chorych, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy wykaz przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych, wysokość udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowe kryteria ich przyznawania, okresy użytkowania, a także przedmioty ortopedyczne podlegające naprawie.
6. 
Udział kasy chorych nie może być niższy niż kwota stanowiąca 50% limitu określonego dla przedmiotu ortopedycznego, środka pomocniczego lub leczniczego środka technicznego lub ceny rzeczywistej przedmiotu ortopedycznego, środka pomocniczego lub leczniczego środka technicznego, jeżeli limit ceny nie został ustalony.
7. 
Limit ceny określony dla naprawy przedmiotu ortopedycznego może być wykorzystany przez ubezpieczonego w okresie używalności ustalonym dla danego przedmiotu ortopedycznego.
8. 
Kasa chorych może osobie ubezpieczonej wypożyczać nieodpłatnie, po wniesieniu kaucji, niezbędne przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze na warunkach określonych w statucie kasy.
1. 
Leczenie uzdrowiskowe przysługuje ubezpieczonemu na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
2. 
Skierowanie, o którym mowa w ust. 1, wymaga potwierdzenia przez kasę chorych.
3. 
Ubezpieczony ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego oraz częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym, z zastrzeżeniem ust. 4. kasa chorych pokrywa, do wysokości określonej w umowie z sanatorium uzdrowiskowym, różnicę kosztów wyżywienia i zakwaterowania ubezpieczonego oraz koszty, o których mowa w ust. 4.
4. 
Ubezpieczony, wymieniony w art. 7 pkt 21 lit. a) i pkt 21a nie ponosi odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania w prewentorium i sanatorium uzdrowiskowym.
5.  235
 Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, sposób i warunki wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego oraz szczegółowe zasady potwierdzania tego skierowania przez kasę chorych.
6.  236
 Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, wysokość częściowej odpłatności ubezpieczonego za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym, uwzględniając sezonowość i standard usług.

 (skreślony).

1.  239
 Ubezpieczonemu, na podstawie zlecenia lekarza lub felczera przysługują bezpłatne przejazdy środkiem transportu sanitarnego w przypadkach:
1)
przewozu osób wymagających natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej,
2)
przewozów wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia w przypadkach schorzeń zagrażających zdrowiu lub życiu.
2.  240
 Ubezpieczonemu na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego w przypadku przewozu osób z dysfunkcją narządu ruchu uniemożliwiającą korzystanie ze środków transportu publicznego w celu odbycia leczenia do najbliższego zakładu udzielającego świadczeń w tym zakresie i z powrotem.
3.  241
 Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, określi, w drodze rozporządzenia, wykaz jednostek chorobowych, kryteria i szczegółowe zasady ustalania stopnia niesprawności oraz wysokość udziału własnego ubezpieczonego w przypadkach niewymienionych w ust. 1 i 2.
1.  243
 Ubezpieczony ubiegający się o świadczenie z ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązany przedstawić kartę ubezpieczenia.

W przypadku:

1)
nagłego zachorowania, wypadku, urazu lub zatrucia,
2)
stanu zagrożenia życia,
3)
porodu

karta może zostać przedstawiona w terminie późniejszym, nie dłuższym niż 30 dni, na zasadach określonych w statucie kasy chorych.

2. 
W razie nieprzedstawienia karty ubezpieczenia lub w przypadku, gdy ubezpieczony nie opłacił składki na ubezpieczenie zdrowotne przez okres dłuższy niż 30 dni, świadczenie zostaje udzielone na koszt ubezpieczonego, z wyjątkiem nagłych zachorowań związanych z wypadkiem, zatruciem, urazem, stanów zagrożenia życia lub porodu.
3. 
W razie nieodprowadzenia składki za ubezpieczonego przez zobowiązanego płatnika, przez okres dłuższy niż 30 dni, kasa chorych obciąża tego płatnika kosztami świadczenia udzielonego ubezpieczonemu.
4.  244
 W przypadku późniejszego przedstawienia karty ubezpieczenia lub opłacenia zaległych składek wraz z odsetkami płatnik może ubiegać się o zwolnienie z kosztów lub zwrot kosztów, o których mowa w ust. 2.
5. 
Roszczenia, o których mowa w ust. 3, ulegają przedawnieniu z upływem 12 miesięcy od dnia, w którym roszczenia stały się wymagalne.
6. 
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do dzieci od dnia urodzenia do ukończenia 3 miesiąca życia.

 (skreślony).

172 Art. 31 zmieniony przez art. 1 pkt 30 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
173 Art. 31 ust. 2 pkt 6 zmieniony przez art. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
174 Art. 31 ust. 2 pkt 12 dodany przez art. 1 pkt 26 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
175 Art. 31a dodany przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
176 Art. 31a ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 28 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
177 Art. 31a ust. 1 pkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 28 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
178 Art. 31a ust. 1 pkt 6:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

179 Art. 31a ust. 1 pkt 7 zmieniony przez art. 1 pkt 28 lit. a) tiret trzecie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
180 Art. 31a ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 28 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
181 Art. 31a ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 28 lit. c) i pkt 29 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
182 Art. 31a ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 28 lit. d) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
183 Art. 31a ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 28 lit. e) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
184 Art. 31a ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 28 lit. e) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
185 Art. 31b dodany przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
186 Art. 31b ust. 1 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 30 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
187 Art. 31b ust. 1 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 30 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
188 Art. 31b ust. 1 pkt 6 dodany przez art. 1 pkt 30 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
189 Art. 31b ust. 2 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
190 Art. 31b ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 30 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
191 Art. 31b ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 30 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
192 Art. 31c dodany przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
193 Art. 31c ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.45.439) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 maja 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 31 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

194 Art. 31c ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 31 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
195 Art. 31c ust. 3 skreślony przez art. 1 pkt 31 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
196 Art. 31c ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 29 i pkt 31 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
197 Art. 31d dodany przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
198 Art. 31e dodany przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
199 Art. 31e ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
200 Art. 31e ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 32 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
201 Art. 31e ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 32 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

202 Art. 31e ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
203 Art. 31f:

- dodany przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- dodany przez art. 1 pkt 33 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

204 Art. 31g dodany przez art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
205 Art. 32-34 skreślone przez art. 1 pkt 32 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
206 Art. 35 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 33 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
207 Art. 35 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.45.439) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 maja 1999 r.
208 Art. 36 zmieniony przez art. 1 pkt 35 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
209 Art. 37 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 36 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
210 Art. 37 ust. 5:

- zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zdanie wstępne zmienione przez art. 15 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U.01.97.1050) z dniem 12 grudnia 2001 r.

211 Art. 37 ust. 5 pkt 1a dodany przez art. 1 pkt 36 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
212 Art. 37 ust. 6 dodany przez art. 15 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U.01.97.1050) z dniem 12 grudnia 2001 r.
213 Art. 37 ust. 8 dodany przez art. 11 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz.U.01.126.1382) z dniem 15 listopada 2001 r.
214 Art. 37a dodany przez art. 1 ustawy z dnia 13 listopada 2002 r. (Dz.U.02.230.1920) zmieniającej nin. ustawę z dniem 8 stycznia 2003 r.
215 Art. 38 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 34 lit. a) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
216 Art. 38 ust. 6:

- zmieniony przez art. 1 pkt 34 lit. b) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

217 Art. 38 ust. 7:

- zmieniony przez art. 1 pkt 34 lit. c) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

218 Art. 38 ust. 8 dodany przez art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U.01.97.1050) z dniem 12 grudnia 2001 r.
219 Art. 39 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 37 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zmieniony przez art. 15 pkt 3 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U.01.97.1050) z dniem 12 grudnia 2001 r.

220 Art. 39 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 29 i pkt 37 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zmieniony przez art. 15 pkt 3 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U.01.97.1050) z dniem 12 grudnia 2001 r.

221 Art. 39a dodany przez art. 15 pkt 4 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U.01.97.1050) z dniem 12 grudnia 2001 r.
222 Art. 39b dodany przez art. 15 pkt 4 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U.01.97.1050) z dniem 12 grudnia 2001 r.
223 Art. 40-42 skreślone przez art. 1 pkt 35 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
224 Art. 43:

- zmieniony przez art. 1 pkt 36 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.45.439) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 maja 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

225 Art. 44 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
226 Art. 44 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 39 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

227 Art. 44 ust. 3:

- dodany przez art. 1 pkt 11 lit. c) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.45.439) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 maja 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 39 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

228 Art. 44 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 39 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
229 Art. 44 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 39 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
230 Art. 44a dodany przez art. 1 pkt 40 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
231 Art. 45:

- zmieniony przez art. 1 pkt 38 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

232 Art. 47:

- zmieniony przez art. 1 pkt 39 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 41 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

233 Art. 47 ust. 3 zmieniony przez art. 11 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz.U.01.126.1382) z dniem 15 listopada 2001 r.
234 Art. 48:

- zmieniony przez art. 1 pkt 40 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

235 Art. 48 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
236 Art. 48 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
237 Art. 49 skreślony przez art. 1 pkt 41 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
238 Art. 50 zmieniony przez art. 1 pkt 42 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
239 Art. 50 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.45.439) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 maja 1999 r.
240 Art. 50 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.45.439) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 maja 1999 r.
241 Art. 50 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 42 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
242 Art. 51 zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
243 Art. 51 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 43 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
244 Art. 51 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 43 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
245 Art. 52 skreślony przez art. 1 pkt 44 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.