Rozdział 3 - Składki na ubezpieczenie zdrowotne - Powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.28.153

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.

Rozdział  3

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

 Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 8% podstawy wymiaru składki, z zastrzeżeniem art. 20, 22a i 169g.

1. 
Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolnika podlegającego ubezpieczeniu społecznemu rolników jest równa kwocie odpowiadającej cenie połowy kwintala żyta z każdego hektara przeliczeniowego użytków rolnych w prowadzonym gospodarstwie rolnym, ustalonej dla celów wymiaru podatku rolnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Podstawą wymiaru składki dla rolnika prowadzącego działy specjalne produkcji rolnej jest ponadto deklarowana kwota odpowiadająca dochodowi ustalonemu dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
3. 
Podstawą wymiaru składki dla rolnika, o którym mowa w art. 8 pkt 20, jest kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej.
4. 
Podstawą wymiaru składki dla domownika pracującego z rolnikiem w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej.
5. 
Składka rolnika na ubezpieczenie zdrowotne obejmuje członków jego rodziny, jeżeli nie są oni domownikami w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
6. 
Składka rolnika nie może przekroczyć wysokości kwoty składki naliczanej z 50 hektarów przeliczeniowych prowadzonego gospodarstwa rolnego.
1.  111
 Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne osób, o których mowa w art. 8 pkt 1 lit. a), c)-h), stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, z zastrzeżeniem ust. 2b, 2c i 3a.
2.  112
 Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne osób, o których mowa w art. 8 pkt 2-7, objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób, z zastrzeżeniem ust. 2b, 2c, 2d i 3a.
2a.  113
 Podstawę wymiaru składek dla osób, o których mowa w art. 8 pkt 2-7, nie objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, stanowi kwota odpowiadająca uposażeniu tych osób.
2b.  114
 Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887).
2c.  115
 Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych.
2d.  116
 Podstawę wymiaru składek dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę kandydacką stanowi kwota odpowiadająca wysokości najniższego wynagrodzenia.
3.  117
 Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla:
1) 118
 osób wymienionych w art. 8 pkt 8 i 9 - jest kwota odpowiadająca wysokości ich uposażenia pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych,
2) 119
 osób wymienionych w art. 8 pkt 10 - jest kwota emerytury, renty, z wyłączeniem dodatków, zasiłków, świadczeń pieniężnych i ryczałtu energetycznego, ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz deputatu węglowego albo kwota uposażenia pobieranego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, kwota uposażenia pobieranego po zwolnieniu ze służby lub świadczenia pieniężnego o takim samym charakterze,
3) 120
 osób wymienionych w art. 8 pkt 11-12 - jest kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej,
3a) 121
 osób wymienionych w art. 8 pkt 13 - jest kwota odpowiadająca wysokości pobieranego stypendium pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, potrąconych przez płatnika ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych,
4) 122
 osób wymienionych w art. 8 pkt 14 - jest kwota odpowiadająca wysokości pobieranego stypendium,
5) 123
 osób wymienionych w art. 8 pkt 15 - jest kwota odpowiadająca wysokości pobieranego zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium, a w przypadku niepobierania przez bezrobotnego zasiłku lub stypendium - kwota odpowiadająca wysokości 40% zasiłku stałego z pomocy społecznej,
6) 124
 osób wymienionych w art. 8 pkt 16 - jest kwota odpowiadająca wysokości zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a w przypadku niepobierania zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego - kwota odpowiadająca wysokości 40% zasiłku stałego z pomocy społecznej,
7)
osób wymienionych w art. 8 pkt 17 - jest kwota odpowiadająca wysokości renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku stałego wyrównawczego lub gwarantowanego zasiłku okresowego z pomocy społecznej,
8) 125
 osób wymienionych w art. 8 pkt 17a i 18 - jest kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej,
9) 126
 osób wymienionych w art. 8 pkt 19 - jest kwota odpowiadająca wysokości pobieranego zasiłku wychowawczego, a w przypadku niepobierania zasiłku - kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej,
10) 127
 osób wymienionych w art. 8 pkt 19a - jest kwota odpowiadająca kwocie alimentów,
3a.  128
 Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób wymienionych w art. 8 pkt 1 lit. f) oraz pkt 12a, z wyłączeniem osób duchownych będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych lub zryczałtowanego podatku od przychodów osób duchownych, jest kwota odpowiadająca wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej.
4.  129
 Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, ich domowników oraz osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą, a także terminy i tryb ich opłacania, z uwzględnieniem okresu opłacania składek ustalonego w art. 25 ust. 5.
1. 
Jeżeli spełnione są przesłanki do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia, o którym mowa w art. 8, z więcej niż jednego tytułu, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie, z zastrzeżeniem ust. 3-7.
2. 
Jeżeli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego źródła w ramach takiego samego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia, o którym mowa w art. 8, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego ze źródeł przychodów.
3. 
W przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia, o którym mowa w art. 8, składka finansowana z budżetu państwa jest opłacana tylko wtedy, gdy nie ma innej podstawy do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia. W przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia, gdy w każdym z tych tytułów składka jest finansowana z budżetu państwa, składka jest opłacana wyłącznie z pierwszego zgłoszonego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia.
4. 
Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana od dodatkowych przychodów z działalności pozarolniczej przez osoby, których świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty najniższego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoby te:
1)
uzyskują dodatkowe przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury,
2)
opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
5. 
Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osoby zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, od dodatkowych przychodów z prowadzonej przez te osoby działalności pozarolniczej, jeżeli osoby te:
1)
uzyskują przychody z tej działalności, w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury,
2)
opłacają podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
6. 
Jeżeli działalność pozarolnicza stanowi jedyne źródło przychodu osób, o których mowa w ust. 5, składka opłacana jest w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
7. 
Osoba duchowna, która nie jest podatnikiem podatku ryczałtowego, a jedynym jej źródłem przychodu jest zatrudnienie, opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie z tytułu zatrudnienia.
1. 
W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, o którym mowa w art. 24 ust. 1-8, zgodnie z przepisami art. 19-22, jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w art. 30 ust. 1, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki.
2. 
Jeżeli podstawę obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi:
1)
przychód ubezpieczonego wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, o której mowa w art. 30 ust. 1 pkt 1, od którego płatnik nie oblicza zaliczki na ten podatek,
2)
przychód ubezpieczonego wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy, o której mowa w art. 30 ust. 1 pkt 1, od którego płatnik nie oblicza zaliczki na ten podatek, w stosunku do ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 pkt 1,
3)
kwota stanowiąca równowartość ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, przysługująca na podstawie odrębnych przepisów osobom, o których mowa w art. 18 ust. 12 ustawy wymienionej w art. 7 pkt 18,

składkę na ubezpieczenie zdrowotne płatnik oblicza zgodnie z przepisami art. 19-22; w tym przypadku przepis ust. 1 nie ma zastosowania.

3. 
Płatnik składek przekazuje, w terminie, o którym mowa w art. 26 ust. 1, do właściwej kasy chorych zestawienie składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych z uwzględnieniem obniżenia określonego w ust. 1, zawierające informację o wysokości tych składek, jeżeli były ustalane zgodnie z przepisami niniejszego rozdziału.
4. 
Zestawienie, o którym mowa w ust. 3, powinno zawierać ponadto: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz numer NIP ubezpieczonego, a w przypadku braku tych numerów - rodzaj i numer dowodu tożsamości, a także nazwę, adres siedziby, numer NIP oraz numer REGON płatnika składek.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu, z zastrzeżeniem art. 24 i 25.

1.  133
 Za osobę pozostającą w stosunku pracy lub w stosunku służbowym składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza pracodawca, a w razie wypłaty świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, o którym mowa w ustawie z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1, z 1995 r. Nr 87, poz. 435, z 1996 r. Nr 5, poz. 34, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 123, poz. 776 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668); podmiot zobowiązany do wypłaty tych świadczeń.
1a.  134
 Za funkcjonariuszy, o których mowa w art. 21 ust. 2d, składkę oblicza, finansuje ze środków własnych i odprowadza szkoła Państwowej Straży Pożarnej.
2. 
Za osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej oraz za osobę z nią współpracującą składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza zleceniodawca.
2a.  135
 Za osobę pobierającą świadczenie socjalne wypłacane w okresie urlopu lub zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia składkę, jako płatnik, oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza jednostka wypłacająca świadczenie lub zasiłek.
3. 
Za bezrobotnego pobierającego zasiłek lub stypendium, osobę pobierającą zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza właściwy urząd pracy.
4.  136
 Za członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz członków ich rodzin składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza spółdzielnia.
5. 
Za osobę pobierającą uposażenie posła lub senatora składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza Kancelaria Sejmu lub Kancelaria Senatu.
6.  137
 Za osobę pobierającą emeryturę lub rentę składkę jako płatnik oblicza, pobiera z kwoty emerytury, renty, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, i odprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, inna instytucja emerytalno-rentowa wypłacająca emeryturę lub rentę albo bank dokonujący wypłaty emerytury lub renty z zagranicy.
6a.  138
 Za osobę pobierającą uposażenie w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne, uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza wypłacający to uposażenie lub świadczenie.
7. 
Za osobę, o której mowa w art. 8 pkt 13, składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.
8. 
Za osobę, o której mowa w art. 8 pkt 14, składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza podmiot wypłacający stypendium.
9.  139
 Za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność składkę oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca działalność.
10.  140
 Za osoby korzystające z urlopu wychowawczego składki na ubezpieczenie zdrowotne oblicza pracodawca, rolnicza spółdzielnia produkcyjna albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli wypłaca zasiłek wychowawczy.
1. 
Składki na ubezpieczenie zdrowotne:
1) 142
 rolników, o których mowa w art. 8 pkt 1 lit. b) i pkt 20, oraz domowników, z wyjątkiem rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, opłaca Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 oraz art. 16 ust. 9,
2) 143
 bezrobotnych nieposiadających prawa do zasiłku oraz osób niepobierających zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego z przyczyn, o których mowa w art. 8 pkt 16, jeżeli nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, opłaca właściwy urząd pracy,
3) 144
 osób korzystających z urlopu wychowawczego opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
4)
osób pobierających rentę socjalną, zasiłek stały, zasiłek stały wyrównawczy lub gwarantowany zasiłek okresowy z pomocy społecznej opłaca jednostka pomocy społecznej przyznająca rentę lub zasiłek,
4a) 145
 osób, o których mowa w art. 8 pkt 17a, opłaca ośrodek pomocy społecznej realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności,
5) 146
 dzieci, uczniów i słuchaczy, o których mowa w art. 8 pkt 11, przebywających w placówce pełniącej funkcje resocjalizacyjne, wychowawcze, opiekuńcze lub lecznicze lub w domu pomocy społecznej opłaca placówka lub dom, a uczniów i słuchaczy nie przebywających w takiej placówce, jeżeli nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, opłaca szkoła lub zakład kształcenia nauczycieli, do którego uczeń lub słuchacz uczęszcza,
5a) 147
 dzieci, o których mowa w art. 8 pkt 11a, opłaca ośrodek pomocy społecznej,
5b) 148
 (skreślony),
6)
studentów i uczestników studiów doktoranckich, o których mowa w art. 8 pkt 12, opłaca szkoła wyższa lub jednostka organizacyjna prowadząca studia doktoranckie, w której osoby te odbywają studia, jeżeli nie podlegają one obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu,
6a) 149
 osób, o których mowa w art. 2 ust. 2 pkt 3, jeżeli zostały uznane za osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji, opłaca szkoła wyższa lub jednostka organizacyjna prowadząca studia doktoranckie, w której osoby te odbywają studia, jeżeli nie podlegają one obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu,
7)
kombatantów, o których mowa w art. 8 pkt 18, opłaca Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
2. 
Składki na ubezpieczenie zdrowotne osób wymienionych w ust. 1, a także osób, którym przyznano renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin, jak również osób, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji niewypałów i niewybuchów pozostałych po tej wojnie, otrzymujących dochody z tytułu emerytury lub renty, zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie odrębnych przepisów, są finansowane z budżetu państwa.
2a.  150
 Środki z budżetu państwa na składki wymienione w ust. 1 pkt 2 i 5 otrzymują jednostki samorządu terytorialnego jako dotacje celowe na zadania z zakresu administracji rządowej.
3.  151
 Składki na ubezpieczenie zdrowotne duchownych oraz alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantów, nowicjuszy i juniorystów i ich odpowiedników, z wyłączeniem osób duchownych będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych lub zryczałtowanego podatku od przychodów osób duchownych, są finansowane z Funduszu Kościelnego.
4. 
Na opłacenie składek, o których mowa w ust. 3, Fundusz Kościelny otrzymuje dotacje z budżetu państwa.
5.  152
 Składka na ubezpieczenie zdrowotne osób, o których mowa w art. 8 pkt 1 lit. b), opłacana jest od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożono zgłoszenie do ubezpieczenia w trybie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, do ostatniego dnia miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające podleganie ubezpieczeniu.
6.  153
 Nieopłacenie składki ze względu na brak zgłoszenia uważa się za nieopłacenie składki przez obowiązanego ubezpieczonego w rozumieniu art. 51 ust. 2. W razie późniejszego opłacenia zaległych składek wraz z odsetkami przez ubezpieczonego z własnych środków, w wysokości ustalonej na jego wniosek przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ubezpieczony może ubiegać się o zwrot kosztów świadczeń zdrowotnych w trybie określonym w art. 51 ust. 4.
1. 
Płatnik, o którym mowa w art. 24 i art. 25 ust. 1, za terminowe naliczenie i odprowadzenie składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz przekazanie związanych z tym informacji ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 0,1% odprowadzonej kwoty składek.
2. 
Kwota należnego wynagrodzenia potrącana jest przez płatnika z kwoty pobranych składek.
1.  156
 Osoby i jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 23-25, są obowiązane, bez uprzedniego wezwania, opłacić składki na ubezpieczenie zdrowotne za każdy miesiąc kalendarzowy w trybie, na zasadach oraz w terminie przewidzianym dla składek na ubezpieczenie społeczne, a jeżeli do tych osób i jednostek nie stosuje się przepisów o ubezpieczeniu społecznym - w terminie do 15 dnia następnego miesiąca.
2. 
Od nie opłaconych w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne pobiera się odsetki za zwłokę na zasadzie i w wysokości określonych przepisami wydanymi na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 i Nr 160, poz. 1083 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668).
3. 
Składki na ubezpieczenie zdrowotne:
1)
osób wymienionych w art. 8 pkt 1 lit. a) i c)-h), w pkt 2-19 i 21 oraz w art. 9 są opłacane i ewidencjonowane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
2)
osób wymienionych w art. 8 pkt 1 lit. b) i pkt 10, w stosunku do osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, oraz w art. 8 pkt 20 i w art. 20 są opłacane i ewidencjonowane w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
3) 157
 osób wymienionych w art. 8 w pkt 1 lit. a) i e) oraz w pkt 2-7 i 10 mogą być opłacane i ewidencjonowane bezpośrednio w branżowej kasie chorych.
4.  158
 Niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od dnia wpływu składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz dokumentów umożliwiających rozdzielenie składek na poszczególne kasy chorych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazuje pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne wraz z pobranymi odsetkami za zwłokę do właściwej kasy chorych, z zastrzeżeniem art. 169c.
4a.  159
 Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje do kas chorych pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne i należności pochodne od składek niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia ich wpływu na rachunek, o którym mowa w ust. 1a.
4b.  160
 Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje do kas chorych i ministra właściwego do spraw zdrowia informacje o ubezpieczonych, o których mowa w art. 141a ust. 2 pkt 1-6, i przekazanych za nich składkach na ubezpieczenie zdrowotne i odsetkach za zwłokę, nie później niż w ciągu 15 dni roboczych od dnia wpływu składek i odsetek oraz dokumentów umożliwiających rozdzielenie składek na poszczególnych ubezpieczonych.
4c.  161
 Minister właściwy do spraw pracy w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, zakres oraz sposób przekazywania kasom chorych, przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, danych dotyczących osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym i płatników składek.
5. 
Kasa chorych jest uprawniona do nieodpłatnego dostępu do informacji o ubezpieczonym i opłacanej przez niego składce, w zakresie niezbędnym do realizacji ubezpieczenia zdrowotnego, znajdujących się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
5a.  162
 Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje kasom chorych i ministrowi właściwemu do spraw zdrowia informacje, o których mowa w art. 141a ust. 2 pkt 1-6, po przeprowadzeniu ich weryfikacji, polegającej na stwierdzeniu ich zgodności z danymi objętymi ewidencją PESEL oraz na naniesieniu niezbędnych korekt w przypadku ich niezgodności.
5b.  163
 Rada Ministrów, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, określi, w drodze rozporządzenia, terminy, zakres i tryb weryfikacji informacji o ubezpieczonych, o której mowa w ust. 5a, oraz sposób postępowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w razie stwierdzenia ich niezgodności.
6.  164
 (skreślony).

 Koszty poboru i ewidencjonowania składek na ubezpieczenie zdrowotne potrącane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 0,25% oraz przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w wysokości 0,2% kwoty tej części składek przekazanych do kas chorych, które przypisane są do konkretnego ubezpieczonego.

 Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, odrębny tryb określania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, sposób zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, ze względu na zasady obronności lub bezpieczeństwa państwa, zgodnie z art. 24 ust. 1.

 Od kwoty nie przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne wraz z należnymi odsetkami kasa chorych pobiera odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych przepisami wydanymi na podstawie ustawy - Ordynacja podatkowa.

1. 
Składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz należności z tytułu odsetek za zwłokę, nie opłacone w terminie, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
2. 
Należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne ulegają przedawnieniu z upływem 5 lat, licząc od dnia, w którym składka stała się wymagalna.
3. 
Bieg przedawnienia przerywa odroczenie terminu płatności, rozłożenie spłaty należności na raty i każda inna czynność zmierzająca do ściągnięcia należności, jeżeli o czynności tej został zawiadomiony dłużnik. Należności z tytułu składek nie można jednak dochodzić, jeżeli od terminu ich wymagalności upłynęło 10 lat.
1.  168
 Zwrot nadpłaconej składki następuje na zasadach określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.
2. 
Zwrotu nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne nie można dochodzić, jeżeli od daty ich opłacenia upłynęło 5 lat.
1.  169
 Kwota składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru podlega odliczeniu:
1)
od podatku dochodowego od osób fizycznych - na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703, Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1104, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1324 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 8, poz. 64, Nr 52, poz. 539, Nr 73, poz. 764 i Nr 74, poz. 784),
2)
od zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu dochodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz przez osoby duchowne - na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930, z 2000 r. Nr 104, poz. 1104 i Nr 122, poz. 1324 oraz z 2001 r. Nr 74, poz. 784).
2.  170
 (skreślony).
3.  171
 Odliczenia, o których mowa w ust. 1, nie mogą spowodować zmniejszenia dochodów jednostek samorządu terytorialnego.
109 Art. 19:

- zmieniony przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r., z tym, że wysokość składki od dnia 1 stycznia 2003 r. wynosi 8% podstawy wymiaru, zgodnie z art. 10 ostatnio powołanej ustawy.

110 Art. 20 zmieniony przez art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
111 Art. 21 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. a) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 105 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887) z dniem 1 stycznia 1999 r.

112 Art. 21 ust. 2:

- zmieniony przez art. 105 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887) z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

113 Art. 21 ust. 2a dodany przez art. 105 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887) z dniem 1 stycznia 1999 r.
114 Art. 21 ust. 2b dodany przez art. 105 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887) z dniem 1 stycznia 1999 r.
115 Art. 21 ust. 2c:

- dodany przez art. 105 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887) z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

116 Art. 21 ust. 2d dodany przez art. 1 pkt 16 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
117 Art. 21 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. b) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 września 1998 r.
118 Art. 21 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez art. 105 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887) z dniem 1 stycznia 1999 r.
119 Art. 21 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. d) tiret pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
120 Art. 21 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. d) tiret drugie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
121 Art. 21 ust. 3 pkt 3a dodany przez art. 3 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.99.110.1256) z dniem 30 grudnia 1999 r.
122 Art. 21 ust. 3 pkt 4 zmieniony przez art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.99.110.1256) z dniem 30 grudnia 1999 r.
123 Art. 21 ust. 3 pkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.154.1796) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2001 r.
124 Art. 21 ust. 3 pkt 6:

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. d) tiret trzecie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.154.1796) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2001 r.

125 Art. 21 ust. 3 pkt 8 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. d) tiret czwarte ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
126 Art. 21 ust. 3 pkt 9 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. d) tiret piąte ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
127 Art. 21 ust. 3 pkt 10:

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. d) tiret szóste ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.154.1796) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2001 r.

128 Art. 21 ust. 3a:

- dodany przez art. 1 pkt 21 lit. c) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. e) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

129  Art. 21 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 grudnia 1998 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. d) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r., jednakże zmiana nie została naniesiona z powodu bezprzedmiotowości.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. f) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

130 Art. 22 zmieniony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
131 Art. 22a dodany przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
132 Art. 24 zmieniony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
133 Art. 24 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
134 Art. 24 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 19 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
135 Art. 24 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
136 Art. 24 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
137 Art. 24 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
138 Art. 24 ust. 6a dodany przez art. 1 pkt 19 lit. d) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
139 Art. 24 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. c) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
140 Art. 24 ust. 10 dodany przez art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.01.8.64) z dniem 18 maja 2001 r.
141 Art. 25 zmieniony przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
142 Art. 25 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
143 Art. 25 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.154.1796) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2001 r.

144 Art. 25 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) tiret trzecie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
145 Art. 25 ust. 1 pkt 4a dodany przez art. 1 pkt 20 lit. a) tiret czwarte ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
146 Art. 25 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) tiret piąte ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
147 Art. 25 ust. 1 pkt 5a dodany przez art. 1 pkt 20 lit. a) tiret szóste ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
148 Art. 25 ust. 1 pkt 5b skreślony przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.154.1796) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2001 r.
149 Art. 25 ust. 1 pkt 6a dodany przez art. 1 pkt 20 lit. a) tiret siódme ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
150 Art. 25 ust. 2a dodany przez art. 7 ustawy z dnia 13 października 2000 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.00.95.1041) z dniem 1 stycznia 2001 r.
151 Art. 25 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
152 Art. 25 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 20 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
153 Art. 25 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 20 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
154 Art. 25a dodany przez art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
155 Art. 26 zmieniony przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r., z tym że ust. 6 wchodzi w życie z dniem 9 września 1998 r.
156 Art. 26 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. a) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
157 Art. 26 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
158 Art. 26 ust. 4:

- zmieniony przez art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.99.110.1256) z dniem 30 grudnia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2002 r.

159 Art. 26 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 21 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2002 r.
160 Art. 26 ust. 4b dodany przez art. 1 pkt 21 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2002 r.
161 Art. 26 ust. 4c dodany przez art. 1 pkt 21 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2002 r.
162 Art. 26 ust. 5a dodany przez art. 1 pkt 21 lit. d) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2002 r.
163 Art. 26 ust. 5b dodany przez art. 1 pkt 21 lit. d) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2002 r.
164 Art. 26 ust. 6 skreślony przez art. 1 pkt 9 lit. c) ustawy z dnia 16 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1116) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
165 Art. 26a:

- dodany przez art. 1 pkt 26 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 105 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887) z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.154.1796) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2001 r.

166 Art. 26b dodany przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
167 Art. 27 zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
168 Art. 29 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 28 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

169 Art. 30 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 29 lit. a) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 25 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 listopada 2002 r. (Dz.U.02.200.1689) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 2002 r.

170 Art. 30 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 29 lit. b) ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
171 Art. 30 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 25 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.