Rozdział 4 - Narodowy Fundusz Zdrowia - Powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2003.45.391
Akt utracił mocWersja od: 1 stycznia 2005 r.
Rozdział 4
Narodowy Fundusz Zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia
1.
Tworzy się Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną.2.
Siedzibą Funduszu jest miasto stołeczne Warszawa.3.
Fundusz działa na podstawie ustawy i statutu.4.
Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, nadaje statut Funduszowi, uwzględniając w szczególności strukturę organizacyjną Funduszu, siedziby oddziałów wojewódzkich Funduszu oraz zakres rzeczowy działania centrali Funduszu i oddziałów wojewódzkich Funduszu, a także kwoty, do wysokości których Zarząd uprawniony jest do podejmowania samodzielnych decyzji dotyczących nabywania praw i zaciągania zobowiązań.1.
Fundusz w celu zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych ubezpieczonym zarządza środkami finansowymi przekazywanymi na podstawie ustawy oraz zawiera umowy ze świadczeniodawcami.2.
Fundusz finansuje świadczenia zdrowotne oraz zapewnia refundację leków w ramach posiadanych środków finansowych.1.
W skład Funduszu wchodzą:1)
centrala Funduszu;2)
oddziały wojewódzkie Funduszu.2.
Oddziałem wojewódzkim Funduszu kieruje dyrektor. Do kompetencji dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu należą sprawy określone w ustawie oraz statucie.3.
Oddziały wojewódzkie Funduszu tworzone są zgodnie z podziałem terytorialnym państwa. W oddziałach wojewódzkich mogą być tworzone placówki terenowe na zasadach wynikających ze statutu Funduszu.4.
Techniczno-organizacyjną obsługę organów Funduszu sprawuje centrala Funduszu.5.
W jednostce organizacyjnej Funduszu, o której mowa w ust. 1 pkt 1, tworzy się komórkę organizacyjną do spraw służb mundurowych.6.
W jednostkach organizacyjnych Funduszu, o których mowa w ust. 1 pkt 2, tworzy się komórki organizacyjne do spraw służb mundurowych.7.
Kierowników komórek organizacyjnych, o których mowa w ust. 5 i 6, powołują na wspólny wniosek Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości i ministra właściwego do spraw wewnętrznych:1)
w centrali Funduszu - Prezes Funduszu,2)
w oddziałach wojewódzkich Funduszu - dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego- z zastrzeżeniem ust. 9.
8.
Prezes Funduszu występuje do Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości i ministra właściwego do spraw wewnętrznych o przedstawienie wniosku, o którym mowa w ust. 7. Wniosek powinien być przedstawiony w terminie do 30 dni.9.
W przypadku nieprzedstawienia w terminie wniosku, o którym mowa w ust. 7, kierowników komórek organizacyjnych, o których mowa w ust. 5 i 6, powołują odpowiednio:1)
w centrali Funduszu - Prezes Funduszu;2)
w oddziałach wojewódzkich Funduszu - dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego.1.
Do zakresu działania Funduszu należy w szczególności:1)
zabezpieczenie ubezpieczonym świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, udzielanych w przypadku choroby, urazu, ciąży, porodu i połogu oraz w celu zapobiegania chorobom, a także promocja zdrowia;2)
przeprowadzanie konkursów ofert, rokowań i zawieranie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych;3)
określanie jakości i dostępności oraz analiza kosztów świadczeń zdrowotnych w zakresie niezbędnym dla prawidłowego zawierania umów;4)
wykonywanie zadań zleconych i finansowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia;5)
prowadzenie wydawniczej działalności promocyjnej i informacyjnej w zakresie ochrony zdrowia;6)
prowadzenie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych.2.
Fundusz nie prowadzi działalności gospodarczej.3.
Fundusz nie prowadzi zakładów opieki zdrowotnej, nie może być ich właścicielem ani nie może posiadać w jakiejkolwiek formie praw własności w stosunku do podmiotów prowadzących zakłady opieki zdrowotnej lub apteki, w szczególności nie może być akcjonariuszem lub udziałowcem spółek prowadzących zakłady opieki zdrowotnej, akcjonariuszem lub udziałowcem spółek prowadzących obrót lekami.4.
Zadania Funduszu określone w ust. 1 pkt 1-4 w odniesieniu do zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości i ministra właściwego do spraw wewnętrznych realizuje komórka organizacyjna oddziału wojewódzkiego Funduszu, o której mowa w art. 38 ust. 6, z uwzględnieniem potrzeb wynikających z planu zdrowotnego dla służb mundurowych.1.
Organami Funduszu są:1)
Rada Funduszu;2)
Zarząd Funduszu.2.
W sprawach niezastrzeżonych do kompetencji Rady Funduszu i Prezesa Funduszu organem właściwym jest Zarząd Funduszu.1.
Rada Funduszu składa się z 13 osób spełniających wymagania określone w ust. 4, powoływanych przez Prezesa Rady Ministrów na 5 lat, przy czym:1)
1 członka - Przewodniczącego Rady, powołuje się na wspólny wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia i ministra właściwego do spraw finansów publicznych;2)
4 członków powołuje się na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia;3)
1 członka powołuje się na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych;4)
1 członka powołuje się na wniosek Ministra Obrony Narodowej;5)
1 członka powołuje się na wniosek Ministra Sprawiedliwości;6)
1 członka powołuje się na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych;7)
1 członka powołuje się na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego;8)
2 członków powołuje się na wniosek Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych;9)
1 członka powołuje się na wniosek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.2.
W posiedzeniach Rady Funduszu mogą uczestniczyć:1)
1 przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej,2)
1 przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,3)
1 przedstawiciel Naczelnej Rady Aptekarskiej,4)
1 przedstawiciel Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych,przedstawiając wnioski i opinie w sprawach będących przedmiotem posiedzenia Rady.
3.
Prezes Rady Ministrów ustala wynagrodzenie członków Rady Funduszu.4.
W skład Rady Funduszu mogą wchodzić wyłącznie osoby, które spełniają łącznie poniższe kryteria:1)
nie zostały prawomocnie skazane za przestępstwo umyślne;2)
posiadają wykształcenie wyższe;3)
posiadają uprawnienia konieczne do zasiadania w radach nadzorczych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, zgodnie z odrębnymi przepisami.5.
Członkowie Rady Funduszu nie mogą być jednocześnie członkami Zarządu Funduszu, pracownikami Funduszu, świadczeniodawcami, którzy zawarli umowę z Funduszem, właścicielami, pracownikami lub osobami współpracującymi ze świadczeniodawcami, którzy zawarli z Funduszem umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych, członkami organów lub pracownikami jednostek będących organami założycielskimi zakładów opieki zdrowotnej, a także członkami organów zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność ubezpieczeniową na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1991 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62, z późn. zm.8)).6.
Do zadań Rady Funduszu należy w szczególności:1)
uchwalanie Krajowego Planu Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych i przyjmowanie sprawozdania z jego wykonania;2)
uchwalanie rocznego planu finansowego Funduszu, uchwalanie planu pracy Funduszu i przyjmowanie rocznego sprawozdania z działalności Funduszu;3)
uchwalanie regulaminu działania Zarządu Funduszu;4)
ocena pracy Zarządu i przedstawianie wniosków do Prezesa Rady Ministrów;5)
podejmowanie uchwał dotyczących majątku Funduszu, inwestycji przekraczających upoważnienia statutowe dla Zarządu oraz nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Funduszu;6)
opiniowanie systemu wynagradzania pracowników Funduszu;7)
wybór biegłego rewidenta wykonującego badanie rocznego sprawozdania finansowego Funduszu;8)
opiniowanie sprawozdania finansowego Funduszu.7.
Uchwały w sprawach określonych w ust. 6 pkt 1 i 2 oraz powoływania i odwoływania zastępców Prezesa Funduszu podejmowane są przez Radę Funduszu większością 3/4 głosów, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby jej członków. W pozostałych sprawach Rada Funduszu podejmuje uchwały większością głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby członków Rady. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady.8.
Przed upływem kadencji członka Rady Funduszu Prezes Rady Ministrów odwołuje w przypadku:1)
rezygnacji ze stanowiska;2)
utraty zdolności do pełnienia powierzonych obowiązków na skutek długotrwałej choroby, trwającej co najmniej 6 miesięcy, potwierdzonej orzeczeniem lekarskim;3)
prawomocnego skazania za przestępstwo umyślne.9.
Przed upływem kadencji członka Rady Funduszu Prezes Rady Ministrów może odwołać także na podstawie wniosku podmiotu, na wniosek którego został powołany.10.
W przypadku odwołania członka Rady Funduszu albo jego śmierci przed upływem jego kadencji Prezes Rady Ministrów powołuje nowego członka na okres do końca tej kadencji. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio.11.
Przepisu ust. 10 nie stosuje się w przypadku, gdy do końca kadencji członka Rady Funduszu pozostało mniej niż 3 miesiące, licząc od dnia odwołania albo śmierci poprzedniego jej członka.12.
Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:1)
tryb zgłaszania kandydatów na członków Rady Funduszu,2)
regulamin działania Rady Funduszu- uwzględniając terminy zgłaszania członków, formę zgłoszeń oraz zakres zadań Rady Funduszu.
1.
Działalnością Funduszu kieruje Prezes Funduszu, który reprezentuje Fundusz na zewnątrz.2.
Prezesa Funduszu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Prezes Rady Ministrów ustala wynagrodzenie Prezesa Funduszu.3.
Do zakresu działania Prezesa Funduszu należy w szczególności:1)
kierowanie pracami Zarządu;2)
koordynowanie współpracy Funduszu z organami administracji rządowej, jednostkami samorządu terytorialnego, innymi instytucjami działającymi na rzecz ochrony zdrowia, instytucjami ubezpieczeń społecznych, samorządami zawodów medycznych, związkami zawodowymi i związkami pracodawców;3)
powoływanie i odwoływanie dyrektorów oddziałów wojewódzkich Funduszu oraz na ich wniosek zastępców dyrektorów oraz głównych księgowych;4)
powoływanie i odwoływanie rad społecznych przy oddziałach wojewódzkich Funduszu;5)
wykonywanie czynności wynikających ze stosunku pracy wobec pracowników Funduszu;6)
rozpatrywanie indywidualnych spraw z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego.4.
W przypadku nieobecności lub czasowej niemożności sprawowania funkcji, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy, Prezesa Funduszu zastępuje, na podstawie jego pisemnego upoważnienia, jeden z zastępców Prezesa Funduszu. W przypadku śmierci Prezesa Funduszu lub niemożności udzielenia przez niego takiego upoważnienia - upoważnienia udziela Rada Funduszu.5.
Prezes Funduszu może udzielić zastępcom Prezesa, głównemu księgowemu, dyrektorom oddziałów wojewódzkich Funduszu i innym pracownikom Funduszu pełnomocnictw do dokonywania określonych czynności prawnych i upoważnień do dokonywania określonych czynności faktycznych.6.
Pełnomocnictwa udzielone dyrektorom i innym pracownikom oddziałów wojewódzkich Funduszu obejmują sprawy związane z:1)
wykonywaniem czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników oddziałów wojewódzkich;2)
rozpatrywaniem indywidualnych spraw z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego.7.
Pełnomocnictwa i upoważnienia, o których mowa w ust. 4 i 5, są udzielane na piśmie pod rygorem nieważności.1.
W skład Zarządu Funduszu wchodzą:1)
Prezes Funduszu;2)
trzech zastępców Prezesa - zastępca Prezesa do spraw medycznych, zastępca Prezesa do spraw finansowych i zastępca Prezesa do spraw służb mundurowych.2.
Zastępcą Prezesa do spraw medycznych jest lekarz.3.
Zastępców Prezesa powołuje i odwołuje Rada Funduszu, na wniosek Prezesa Funduszu, i ustala ich wynagrodzenie.4.
Wniosek dotyczący powołania zastępców Prezesa Prezes Funduszu przedstawia Radzie Funduszu po uzgodnieniu z:1)
ministrem właściwym do spraw zdrowia - w przypadku zastępcy Prezesa do spraw medycznych;2)
ministrem właściwym do spraw finansów publicznych - w przypadku zastępcy Prezesa do spraw finansowych;3)
Ministrem Obrony Narodowej, Ministrem Sprawiedliwości i ministrem właściwym do spraw wewnętrznych - w przypadku zastępcy Prezesa do spraw służb mundurowych.5.
Do zadań Zarządu należy w szczególności:1)
kierowanie działalnością Funduszu w zakresie niezastrzeżonym dla Prezesa Funduszu;2)
bieżące zarządzanie funduszami i mieniem Funduszu;3)
prowadzenie gospodarki finansowej Funduszu;4)
wykonywanie uchwał Rady Funduszu;5)
sporządzanie rocznych planów finansowych Funduszu i sprawozdań finansowych oraz przedkładanie ich ministrowi właściwemu do spraw zdrowia oraz ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych;6)
sporządzanie projektu Krajowego Planu Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych i sprawozdań z jego wykonania oraz przedkładanie ich, w terminie 7 dni od dnia przyjęcia przez Radę Funduszu, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia;7)
realizacja rocznego planu finansowego i planu pracy Funduszu;8)
sporządzanie projektów planu pracy Funduszu i rocznych sprawozdań z działalności Funduszu i przedkładanie ich, w terminie 7 dni od dnia przyjęcia przez Radę Funduszu, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia;9)
negocjowanie umów ze świadczeniodawcami, ich zawieranie i rozliczanie oraz kontrola wykonywania;10)
podejmowanie decyzji w sprawach określonych w ustawie;11)
nadzorowanie działalności oddziałów wojewódzkich Funduszu;12)
przekazywanie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia uchwał Zarządu i Rady Funduszu, w terminie 7 dni od dnia ich uchwalenia;13)
przygotowanie i przedstawianie Radzie Funduszu corocznych prognoz przychodów i kosztów;14)
przedstawianie Radzie Funduszu innych informacji o pracy Funduszu - w formie, zakresie i terminach określonych przez Radę Funduszu;15)
przedstawianie Radzie Funduszu propozycji w sprawie ustalenia i zmian systemu wynagradzania pracowników Funduszu.6.
Szczegółowe zakresy obowiązków zastępców Prezesa do spraw:1)
finansowych - w zakresie gospodarki finansowej,2)
medycznych - w zakresie zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych i monitorowania ich realizacji,3)
służb mundurowych - w zakresie zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla służb mundurowych- określa statut Funduszu.
7.
Do zakresu obowiązków zastępcy Prezesa do spraw służb mundurowych należy w szczególności:1)
nadzorowanie i koordynowanie działań komórek organizacyjnych do spraw służb mundurowych;2)
koordynacja współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, Ministrem Sprawiedliwości i ministrem właściwym do spraw wewnętrznych;3)
nadzór nad realizacją planu zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych w zakresie dotyczącym służb mundurowych.8.
Zarząd Funduszu może udzielić dyrektorom oddziałów wojewódzkich Funduszu i innym pracownikom Funduszu pełnomocnictw do dokonywania określonych czynności prawnych oraz upoważnień do dokonywania określonych czynności faktycznych.9.
Członkowie Zarządu i pracownicy Funduszu nie mogą być jednocześnie członkami Rady Funduszu, świadczeniodawcami współpracującymi z Funduszem, właścicielami, pracownikami lub osobami współpracującymi ze świadczeniodawcami, którzy zawarli z Funduszem umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych, członkami organów lub pracownikami jednostek samorządu terytorialnego, a także członkami organów zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność ubezpieczeniową na podstawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.1.
Tryb działania Zarządu Funduszu określa regulamin uchwalany przez Radę Funduszu.2.
Roczny plan finansowy Funduszu, sprawozdanie finansowe Funduszu, roczny plan pracy Funduszu, sprawozdanie z działalności Funduszu minister właściwy do spraw zdrowia w formie komunikatu kieruje do publikacji w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B".3.
Projekty, plany i sprawozdania, o których mowa w art. 43 ust. 5, podlegają opublikowaniu również na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia oraz na stronie internetowej Funduszu.Fundusz w celach informacyjnych i promocyjnych wydaje Biuletyn Narodowego Funduszu Zdrowia.
1.
Przy oddziałach wojewódzkich Funduszu Prezes Funduszu powołuje rady społeczne.2.
Rada społeczna składa się z 14 osób spełniających wymagania określone w ust. 3, i jest powoływana na pięcioletnią kadencję, przy czym:1)
2 członków powołuje się na wniosek właściwego sejmiku województwa;2)
1 członka powołuje się na wniosek właściwego wojewody;3)
2 członków powołuje się na wniosek wojewódzkich organów ogólnokrajowych organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080, z późn. zm.9));4)
2 członków powołuje się spośród kandydatów przedstawionych przez Związek Powiatów Polskich i Związek Miast Polskich; każdy ze związków może przedstawić nie więcej niż 2 kandydatów do poszczególnych rad społecznych;5)
1 członka powołuje się na wniosek właściwej okręgowej rady lekarskiej, a w przypadku gdy na terenie województwa działa więcej niż jedna okręgowa rada lekarska, delegują one wspólnego kandydata;6)
1 członka powołuje się na wniosek właściwej okręgowej rady pielęgniarek i położnych, a w przypadku gdy na terenie województwa działa więcej niż jedna okręgowa rada pielęgniarek i położnych, delegują one wspólnego kandydata;7)
1 członka powołuje się na wniosek Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych;8)
1 członka powołuje się na wniosek właściwej okręgowej rady aptekarskiej, a w przypadku gdy na terenie województwa działa więcej niż jedna okręgowa rada aptekarska, delegują one wspólnego kandydata;9)
1 członka powołuje się na wniosek właściwego szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego;10)
1 członka powołuje się na wniosek właściwego komendanta wojewódzkiego Policji;11)
1 członka powołuje się na wniosek właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.3.
W skład rady społecznej mogą wchodzić wyłącznie osoby, które:1)
korzystają z pełni praw publicznych;2)
posiadają wykształcenie wyższe;3)
nie zostały poprzednio skazane za przestępstwo umyślne.4.
Do zadań rady społecznej należy:1)
opiniowanie wojewódzkiego planu zdrowotnego, o którym mowa w art. 101 pkt 1;2)
opiniowanie projektu Krajowego Planu Zabezpieczenia Świadczeń Zdrowotnych, o którym mowa w art. 106, w części odnoszącej się do danego województwa;3)
dokonywanie okresowych analiz skarg i wniosków wnoszonych przez ubezpieczonych, z wyłączeniem spraw podlegających nadzorowi medycznemu.5.
Przed upływem kadencji rady społecznej, Prezes Funduszu odwołuje jej członka w przypadku:1)
rezygnacji z funkcji;2)
wniosku podmiotu, na podstawie którego został powołany;3)
utraty zdolności do pełnienia powierzonych obowiązków na skutek długotrwałej choroby trwającej co najmniej 6 miesięcy, potwierdzonej orzeczeniem lekarskim;4)
prawomocnego skazania za przestępstwo umyślne.6.
W przypadku odwołania członka rady społecznej albo jego śmierci przed upływem kadencji Prezes Funduszu powołuje nowego członka na okres do końca tej kadencji. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.7.
Przepisu ust. 6 nie stosuje się w przypadku, gdy do końca kadencji rady społecznej pozostało mniej niż 3 miesiące, licząc od dnia odwołania albo śmierci poprzedniego jej członka.8.
Członkom rady społecznej nie przysługuje wynagrodzenie. Członkom rady społecznej przysługuje zwrot kosztów podróży, zakwaterowania i diety na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.9.
Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, tryb zgłaszania kandydatów na członków rady społecznej oraz regulamin działania rady społecznej, uwzględniając terminy zgłaszania członków, formę zgłoszeń oraz zakres zadań rady społecznej.