Powołanie Politycznego Komitetu Doradczego przy Ministrze Spraw Wewnętrznych oraz nadanie mu statutu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.47.279

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1990 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lipca 1990 r.
w sprawie powołania Politycznego Komitetu Doradczego przy Ministrze Spraw Wewnętrznych oraz nadania mu statutu.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 30, poz. 181) zarządza się, co następuje:
1.
Powołuje się Polityczny Komitet Doradczy przy Ministrze Spraw Wewnętrznych, zwany dalej "Komitetem".
2.
Pracami Komitetu kieruje Minister Spraw Wewnętrznych.
1.
Zadaniem Komitetu jest doradztwo i konsultacja w węzłowych sprawach należących do zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych oraz podległych mu centralnych organów administracji państwowej.
2.
Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1)
opiniowanie projektów aktów prawnych wydawanych przez Radę Ministrów, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Spraw Wewnętrznych, odnoszących się do organizacji i funkcjonowania resortu spraw wewnętrznych,
2)
opiniowanie kandydatur na stanowiska komendantów głównych Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej oraz na stanowisko Szefa Urzędu Ochrony Państwa,
3)
wyrażanie opinii lub formułowanie wniosków co do funkcjonowania resortu spraw wewnętrznych, w tym skuteczności jego działań oraz praworządności postępowania jego funkcjonariuszy i pracowników.
1.
W skład Komitetu wchodzi od 7 do 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
W posiedzeniach Komitetu biorą udział z urzędu Szef Urzędu Ochrony Państwa oraz Komendant Główny Policji.
3.
Do udziału w pracach Komitetu mogą być zapraszani przedstawiciele Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
1.
Stanowisko w formie opinii lub wniosku w sprawach kluczowych problemów związanych z realizacją zadań Ministra Spraw Wewnętrznych i nadzorowanych przez niego organów Komitet przedstawia temu ministrowi oraz - w zależności od potrzeb lub rangi spraw - także Prezesowi Rady Ministrów.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych składa Prezesowi Rady Ministrów okresowo sprawozdania z pracy Politycznego Komitetu Doradczego.
Komitetowi nadaje się statut, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
Obsługę prac Komitetu oraz środki związane z jego działalnością zapewnia Minister Spraw Wewnętrznych.
Traci moc uchwała nr 171 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1989 r. w sprawie powołania Politycznych Komitetów Doradczych Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT POLITYCZNEGO KOMITETU DORADCZEGO PRZY MINISTRZE SPRAW WEWNĘTRZNYCH

§  1.
Posiedzenia Komitetu zwołuje Minister Spraw Wewnętrznych jako jego przewodniczący.
§  2.
Posiedzenia Komitetu są zwyczajne - odbywające się w terminach ustalonych w planie pracy Komitetu oraz nadzwyczajne - zwoływane przez przewodniczącego stosownie do potrzeb lub na wniosek co najmniej trzech członków Komitetu.
2.
Porządek dzienny posiedzenia wraz z materiałami Sekretarz Komitetu doręcza członkom Komitetu przynajmniej na 7 dni przed planowanym terminem posiedzenia.
§  3.
1.
W posiedzeniach Komitetu mogą brać udział zaproszeni przedstawiciele Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele instytucji i organizacji zainteresowanych przedmiotem obrad oraz funkcjonariusze i pracownicy resortu spraw wewnętrznych, z głosem doradczym.
2.
Komitet może powoływać spośród swoich członków zespoły problemowe do opracowywania określonych zagadnień. Do udziału w roboczych posiedzeniach zespołów można zapraszać specjalistów z różnych dziedzin przydatnych w opracowaniu podejmowanej tematyki.
3.
Komitet może zlecać opracowanie specjalistycznych materiałów (koreferatów, ekspertyz itp.) osobom spoza jego składu.
§  4.
Komitet wyraża swoje stanowisko w formie opinii lub wniosków. W przypadku rozbieżności zdań decyduje głosowanie.
§  5.
1.
Obsługę prac Komitetu zapewnia Sekretariat kierowany przez Sekretarza Komitetu.
2.
Sekretarza Komitetu powołuje Minister Spraw Wewnętrznych.
3.
Z przebiegu każdego posiedzenia Komitetu sporządza się protokół zawierający ustalenia podjęte podczas jego obrad.
4.
Sekretarz Komitetu składa na posiedzeniu informację o stanie realizacji wniosków i opinii uchwalonych przez Komitet na poprzednim posiedzeniu.