Powiaty miejskie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.41.408

Akt utracił moc
Wersja od: 15 sierpnia 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1932 r.
w sprawie powiatów miejskich. *

Na podstawie art. 73 - 77, 80 - 84, 117, 125 i 126 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządza się co następuje:
Miasta: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gniezno, Grudziądz, Inowrocław, Kraków, Lublin, Lwów, Łódź, Poznań, Radom, Sosnowiec, Toruń i Wilno tworzą odrębne powiaty miejskie dla celów administracji państwowej.
W miastach: Bydgoszczy, Gnieźnie, Grudziądzu, Inowrocławiu, Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Toruniu funkcje powiatowej władzy administracji ogólnej, z wyjątkami określonemi w § 3, sprawują prezydenci tych miast.

Funkcje te sprawują prezydenci miast przy pomocy funkcjonarjuszów miejskich, posiadających odpowiednie kwalifikacje; funkcjonarjusze ci w zakresie powyższych funkcyj podlegają bezpośrednio prezydentom.

W miastach, wymienionych w § 2, następujące funkcje powiatowej władzy administracji ogólnej wykonywają starostowie grodzcy:
a)
sprawy utrzymania bezpieczeństwa i spokoju publicznego;
b)
sprawy nadzoru nad lokalami publicznemi;
c)
sprawy, wynikające z przepisów o ograniczeniu sprzedaży i spożycia napojów alkoholowych;
d)
sprawy godzin handlu i godzin otwarcia zakładów handlowych i niektórych przemysłowych;
e)
sprawy spoczynku niedzielnego;
f)
sprawy stowarzyszeń i zgromadzeń;
g)
sprawy prasowe;
h)
sprawy widowiskowe;
i)
sprawy kwest publicznych;
k)
sprawy granic Państwa;
l)
sprawy cudzoziemców;
m)
sprawy paszportów zagranicznych;
n)
sprawy policji kryminalnej;
o)
sprawy policji obyczajowej;
p)
sprawy broni i amunicji oraz materjałów wybuchowych i łatwopalnych;
r)
sprawy utrzymania porządku publicznego na drogach, ulicach i płacach;
s)
sprawy, wynikające z przepisów o zarobkowym przewozie osób i towarów pojazdami mechanicznemi;
t)
czynności powiatowej władzy administracji ogólnej w rozumieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu karno - administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 38, poz. 365);
u)
kompetencje, płynące dla powiatowych władz administracji ogólnej z przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 5, poz. 27), przyczem postanowienie to nie narusza w niczem uprawnienia właściwych prezydentów miast do zwracania się bezpośrednio do Policji Państwowej w zakresie ich funkcyj, jako powiatowych władz administracji ogólnej;
w)
współdziałanie z prezydentem miasta w sprawach obrony Państwa i opracowywanie zagadnień mobilizacyjnych, zleconych staroście grodzkiemu przez wojewodę,
W miastach: Białymstoku, Częstochowie, Lublinie, Łodzi, Radomiu, Sosnowcu i Wilnie na czele powiatów miejskich stoją starostowie grodzcy.
W miastach, wymienionych w § 2, współdziałają w wykonywaniu zadań administracji ogólnej, sprawowanej przez prezydentów tych miast, organa kolegjalne w zakresie i sposobie przewidzianym w art. 80 - 84 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) z tą zmianą, że w miejsce sejmiku powiatowego (rady powiatowej) współdziała kolegjum, powołane z członków rady miejskiej, zaś w miejsce wydziału powiatowego - kolegjum powołane z członków magistratu.

Kolegja zbierają się i obradują na wezwanie i pod przewodnictwem prezydenta miasta.

Jeżeli rada miejska jest rozwiązana, funkcje organów kolegjalnych, o których mowa w niniejszym paragrafie, sprawuje kolegjum, powołane z członków magistratu, a gdy ono nie istnieje - kolegjum czynnego w miejsce rozwiązanej rady miejskiej organu doradczego (rady przybocznej).

W miastach, wymienionych w § 2 i 4, w wykonywaniu zadań administracji ogólnej, sprawowanej przez starostów grodzkich, współdziałają organa kolegjalne, wymienione w § 5.

Kolegja te zbierają się i obradują w tych sprawach na wezwanie i pod przewodnictwem starostów grodzkich.

Jeżeli rada miejska jest rozwiązana, mają zastosowanie postanowienia § 5 ust. 3.

Do starostów grodzkich mają zastosowanie przepisy art. 64 - 71 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86), jednakże przepisy art. 67 ust. 1 nie stosują się do starostów grodzkich w miastach, o których mowa w § 2 rozporządzenia niniejszego. Uprawnienia starostów grodzkich, wynikające z art. 29 ust. 4 wymienionego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r., mają zastosowanie tylko do tych organów kolegjalnych (rad, komisyj), które w myśl obowiązujących przepisów mają współdziałać w sprawach, należących do zakresu działania tych starostów.
Rozporządzenie niniejsze nie narusza w niczem mocy obowiązującej rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych, wydanych na podstawie art. 75 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. R. Nr. 11, poz. 86).
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 1928 r. w sprawie powiatów miejskich (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 426) i rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 września 1929 r. o zmianie powyższego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 543).
* Z dniem 15 sierpnia 1932 r. w powiatach miejskich Grudziądzu, Toruniu i Radomiu funkcje starostów grodzkich określone w nin. rozporządzeniu porucza się starostom powiatowym: grudziądzkiemu, toruńskiemu i radomskiemu, zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 sierpnia 1932 r. o poruczeniu funkcyj starostów grodzkich w miastach Grudziądzu, Toruniu i Radomiu odnośnym starostom powiatowym (Dz.U.32.70.643).