§ 3. - Postępowanie związane z przyznawaniem zwrotów ceł przy wywozie zagranicę niektórych towarów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.97.891

Akt utracił moc
Wersja od: 5 sierpnia 1935 r.
§  3.
(1) 3
Przy zgłoszeniu do odprawy naturalnego masła krowiego, lnu trzepanego i czesanego, materjałów wybuchowych, stali szlachetnej i wyrobów z niej oraz bieli cynkowej mają zastosowanie następujące szczególne postanowienia:

I. Przy zgłoszeniu do odprawy celnej wywozowej naturalnego masła krowiego, strona powinna przedstawić, niezależnie od zaświadczenia eksportowego również zaświadczenie Ministerstwa Przemysłu i Handlu, służące za podstawę do zwolnienia masła od cła wywozowego.

II. Przy zgłoszeniu do odprawy celnej wywozowej lnu trzepanego i czesanego, strona powinna przedstawić, niezależnie od zaświadczenia eksportowego również zaświadczenie właściwej izby przemysłowo-handlowej stwierdzające, że transport towarów, wymienionych w zaświadczeniu eksportowem Ministerstwa Przemysłu i Handlu, został zbadany przez właściwy organ izby przemysłowo - handlowej lub instytucji badawczej i odpowiada warunkom wymienionym w § 1 rozporządzenia w sprawie zwrotu cła przy wywozie lnu i pakuł lnianych (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 96, poz. 880), w brzmieniu rozporządzenia z dnia 16 lutego 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 14, poz. 79).

III. Przy wywozie materjałów wybuchowych, strona powinna przedstawić, niezależnie od zaświadczenia eksportowego, również zaświadczenie oględzin wystawione przez Ministerstwo Spraw Wojskowych, przyczem ze względu na bezpieczeństwo zezwala się na odstąpienie od szczegółowego badania wywożonej przesyłki.

Zaświadczenie oględzin powinno zawierać:

a)
nazwę fabryki, w której materjał wybuchowy został wyprodukowany,
b)
nazwę towaru według oznaczenia w rozporządzeniu w sprawie zwrotu cła przy wywozie niektórych towarów (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 96, poz. 883),
c)
rodzaj opakowania, znaki i numery poszczególnych sztuk,
d)
wagę brutto i netto każdego rodzaju wywożonego towaru,
e)
kraj przeznaczenia towaru,
f)
uwagę, że zaświadczenie wystawione jest w celu przedstawienia go w urzędzie celnym, przy wywozie zagranicę wymienionego towaru za zwrotem cła,
g)
pieczęć i podpis osób uprawnionych do wystawiania zaświadczeń oględzin.

Niezależnie od powyższego zaświadczenia strona powinna przedstawić pozwolenie na wywóz materjałów wybuchowych przewidziane w § 25 przepisów wykonawczych do prawa celnego.

IV. Przy wywozie stali szlachetnej i wyrobów z niej, strona powinna przedstawić, niezależnie od zaświadczenia eksportowego, również wynik analizy na dowód, że towar odpowiada wymaganiom przewidzianym w § 1 pkt. 7 lit. a) i b) rozporządzenia w sprawie zwrotu cła przy wywozie niektórych towarów (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 96, poz. 883).

Wynik analizy powinien zawierać:

a)
nazwę przedsiębiorstwa w którem towar został wyprodukowany,
b)
nazwę towaru, według oznaczenia w rozporządzeniu w sprawie zwrotu cła przy wywozie niektórych towarów (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 96, poz. 883),
c)
znaki i numery przesyłki oraz wagę brutto i netto towaru,
d)
dane co zawartości węgla, manganu i innych składników wymienionych w poz. 931 taryfy celnej przywozowej oraz dane co do wytrzymałości stali szlachetnej,
e)
uwagę, że wynik analizy wydany jest w celu przedstawienia go w urzędzie celnym przy wywozie zagranicę wymienionego towaru za zwrotem cła,
f)
podpis osoby przeprowadzającej analizę oraz pieczęć zakładu lub instytucji w której analizy dokonano.

Wynik analizy może być sporządzony zarówno przez odpowiednie zakłady poszczególnych przedsiębiorstw, jak również przez publiczne instytucje i zakłady naukowo - badawcze.

V. Przy odprawie celnej bieli cynkowej urząd celny powinien pobrać próbki i przesłać je na koszt strony do Wojewódzkiego Zakładu Badania Żywności i Przedmiotów Użytku w Katowicach celem stwierdzenia jaki procent tlenku cynku (ZnO) zawiera dany transport bieli cynkowej.

Próbki powinny być pobrane przynajmniej z 5% ilości sztuk każdego gatunku bieli, nie mniej jednak niż z trzech sztuk (colli).

W piśmie, przy którem urząd celny przesyła próbki do analizy, należy wykazać ilość prób każdego gatunku bieli cynkowej i zgłosić wniosek o ustalenie próby średniej dla każdego z nich.

W piśmie tem urząd celny zaznaczy kto pokrywa koszta przesłania próbek i analizy.

3 § 3 zmienione przez § 1 pkt III i IV rozporządzenia z dnia 14 sierpnia 1935 r. (Dz.U.35.63.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1935 r.