§ 5. - Postępowanie z funduszami uzyskanemi z parcelacji z wolnej ręki lub z przymusowej sprzedaży majątków, związanych stałemi ograniczeniami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.65.515

Akt utracił moc
Wersja od: 16 grudnia 1932 r.
§  5. 4
1)
Za państwowe podatki, które w myśl art. 78 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej należy potrącić z uzyskanych kwot (punkt b lit. B § 2), uważać należy.
a)
podatek majątkowy obciążający cały majątek, którego część stanowi parcelowany objekt;
b)
o ile w skład parcelowanej majętności wchodzą grunta leśne, zaległe ewentualnie kwoty daniny lasowej;
c)
podatki realne (przychodowe), obciążające parcelowaną część majątku, wraz z dodatkami państwowemi i komunalnemi.
2)
Za zaległe uważać należy wymienione w punktach a, b i c cz. 1 podatki należne i niezapłacone w dniu pierwszym miesiąca, w którym zatwierdzono projekt lub też objęto w posiadanie grunty przymusowo wykupione, oraz odsetki i kary urosłe z powodu niezapłacenia podatków w terminie.
3)
Nie należy brać pod uwagę przy potrąceniach:
a)
samoistnych podatków komunalnych,
b)
podatków, obciążających części majętności nie ulegające parcelacji, wymienionych w punkcie c cz. 1,
c)
podatków obciążających osobiście użytkowcę lub administratora parcelowanej nieruchomości.
4)
Wykazu zaległych podatków zażąda oddział Państwowego Banku Rolnego od właściwego urzędu skarbowego bezpośrednio po otrzymaniu od powiatowego urzędu ziemskiego zawiadomienia o zatwierdzeniu projektu parcelacji.
5)
Potrącone w myśl powyższych zasad kwoty przekazać należy bezpośrednio do właściwej kasy skarbowej, z wyszczególnieniem rodzaju podatku, który się wpłaca.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.111.915) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 grudnia 1932 r.