Rozdział 6 - Zasady i tryb powoływania komisji - Postępowanie wyjaśniające i dyscyplinarne wobec mianowanych urzędników państwowych oraz komisje dyscyplinarne i rzecznik dyscyplinarny w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2019.1254
Akt obowiązującyWersja od: 5 lipca 2019 r.
Rozdział 6
Zasady i tryb powoływania komisji
Zasady i tryb powoływania komisji
§ 41.
Przewodniczący, powołując komisję, ustala liczbę jej członków w taki sposób, aby zapewnić sprawne rozpatrywanie spraw i umożliwić powołanie co najmniej dwóch składów orzekających.§ 42.
1.
Przewodniczący komisji kieruje pracą komisji, w szczególności:1)
zaznajamia się z każdą sprawą wpływającą do komisji i wyznacza terminy rozpraw;2)
ustala składy orzekające komisji oraz powołuje przewodniczącego składu orzekającego, jeżeli sam nie przewodniczy składowi;3)
zapewnia prawidłowy i sprawny przebieg postępowania dyscyplinarnego, a także zgodność postępowania z obowiązującymi przepisami.2.
Zastępca przewodniczącego komisji, wskazany przez przewodniczącego komisji, zastępuje przewodniczącego komisji w trakcie jego nieobecności lub w przypadku, gdy z innych przyczyn nie może on kierować pracą komisji.§ 43.
Urzędnik, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, może być powołany na członka tylko jednej komisji.§ 44.
1.
Członkostwo w komisji wygasa przed upływem kadencji komisji w razie:1)
zrzeczenia się członkostwa;2)
ustania stosunku pracy;3)
prawomocnego ukarania w postępowaniu karnym lub dyscyplinarnym.2.
Członkostwo w komisji ulega zawieszeniu w razie wszczęcia przeciwko członkowi komisji postępowania karnego lub dyscyplinarnego, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.§ 45.
1.
W przypadku zmniejszenia się składu komisji, Przewodniczący dokonuje uzupełnienia składu komisji w trybie przewidzianym do powoływania członków komisji. Członkostwo nowego członka komisji wygasa z upływem kadencji komisji.2.
Członkowie komisji pełnią swoje obowiązki do czasu powołania nowej komisji.§ 46.
W przypadku zaistnienia okoliczności uniemożliwiających członkowi komisji wykonywanie obowiązków, w szczególności urlopu bezpłatnego, służby wojskowej lub długotrwałej choroby, może on być odwołany przed upływem kadencji komisji w trybie, w jakim został powołany.