Rozdział 4 - Postępowanie w sprawie przyznawania i wypłaty odszkodowań - Postępowanie w razie wypadku lub ujawnienia choroby pozostających w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1559

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 lipca 2022 r.

Rozdział  4

Postępowanie w sprawie przyznawania i wypłaty odszkodowań

§  16. 
1. 
Szef CWCR wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia prawa do odszkodowania z urzędu lub na wniosek żołnierza, a w razie śmierci żołnierza - na wniosek członka jego rodziny, o którym mowa w art. 510 ustawy.
2. 
Szef CWCR wszczyna postępowanie z urzędu w razie otrzymania:
1)
protokołu powypadkowego;
2)
orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej stwierdzającego uszczerbek na zdrowiu.
3. 
Szef CWCR może wszcząć postępowanie z urzędu również przed otrzymaniem protokołu powypadkowego, w razie powzięcia wiadomości o wypadku, którego okoliczności i przyczyny nie budzą wątpliwości, jeżeli żołnierz poniósł śmierć w tym wypadku lub doznał ciężkiego uszkodzenia ciała.
§  17. 
1. 
Szef CWCR ustala, czy zdarzenie, któremu uległ żołnierz, jest wypadkiem, w rozumieniu art. 508 ustawy, i czy nie zachodzą okoliczności określone w art. 513 ustawy.
2. 
W przypadku śmierci żołnierza Szef CWCR ustala w szczególności, czy oprócz członków rodziny wymienionych w informacji nadesłanej przez dowódcę jednostki wojskowej nie ma innych osób uprawnionych do odszkodowania.
3. 
W razie potrzeby Szef CWCR może przeprowadzić postępowanie uzupełniające. Przepisy § 5 ust. 1 i § 6 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  18. 
1. 
W razie ustalenia, że wypadek, jakiemu uległ żołnierz, jest wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej oraz że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 513 ustawy, Szef CWCR po zakończeniu leczenia, nie wcześniej jednak niż po 6 miesiącach od dnia wypadku, z zastrzeżeniem ust. 2, kieruje żołnierza bezpośrednio, a jeżeli pełni on nadal służbę - za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, do wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia, czy uszczerbek na zdrowiu żołnierza jest skutkiem tego wypadku, oraz w celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek tego wypadku. W razie śmierci żołnierza wskutek wypadku Szef CWCR zwraca się do wojskowej komisji lekarskiej o ustalenie, czy śmierć żołnierza jest następstwem tego wypadku.
2. 
W razie powzięcia wiadomości o zwolnieniu żołnierza ze służby wojskowej Szef CWCR niezwłocznie kieruje żołnierza do wojskowej komisji lekarskiej w celu, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Szef CWCR przesyła wojskowej komisji lekarskiej posiadaną dokumentację medyczną oraz protokół powypadkowy.
§  19. 
1. 
Jeżeli wniosek o przyznanie odszkodowania żołnierz złożył po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, a Szef CWCR nie posiada protokołu powypadkowego, Szef ten niezwłocznie zwraca się do dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełnił służbę, a w przypadku rozformowania tej jednostki wojskowej - do jego bezpośredniego przełożonego, o nadesłanie tego protokołu, a następnie niezwłocznie kieruje żołnierza do wojskowej komisji lekarskiej w celu dokonania ustaleń, o których mowa w § 18 ust. 1. Przepis § 18 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku niesporządzenia protokołu powypadkowego w jednostce rozformowanej, w której żołnierz pełnił służbę, protokół sporządza komisja powołana przez dowódcę jednostki wojskowej będącej następcą prawnym tej jednostki. Przepisy § 5-13 i § 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
§  20. 
Jeżeli wniosek o przyznanie odszkodowania w związku z doznaniem uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby żołnierz złożył po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, Szef CWCR niezwłocznie kieruje go do wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia, czy uszczerbek na zdrowiu jest następstwem choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej, oraz w celu ustalenia stopnia tego uszczerbku.
§  21. 
Jeżeli żołnierz złożył wniosek o zwiększenie przyznanego mu odszkodowania wskutek pogorszenia stanu zdrowia pozostającego w związku z wypadkiem lub chorobą, Szef CWCR niezwłocznie kieruje żołnierza bezpośrednio, a jeżeli pełni on nadal służbę - za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej, do wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia, czy ustalony poprzednio uszczerbek na zdrowiu żołnierza uległ powiększeniu.
§  22. 
W przypadku złożenia wniosku o odszkodowanie przez członka rodziny zmarłego żołnierza Szef CWCR niezwłocznie zwraca się do wojskowej komisji lekarskiej o ustalenie, czy śmierć żołnierza jest następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami tej służby.
§  23. 
Jeżeli w sprawie wypadku, któremu uległ żołnierz, jest prowadzone postępowanie karne lub inne postępowanie, a wynik tego postępowania może mieć wpływ na uprawnienia żołnierza lub członków jego rodziny do odszkodowania, Szef CWCR może odroczyć wydanie decyzji w tej sprawie do czasu zakończenia właściwego postępowania.
§  24. 
1. 
Decyzję w sprawie prawa do odszkodowania Szef CWCR wydaje nie później niż w terminie 14 dni od dnia zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów.
2. 
Wzór decyzji, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  25. 
1. 
Decyzję, o której mowa w § 24 ust. 1, doręcza się niezwłocznie poszkodowanemu żołnierzowi za potwierdzeniem odbioru, a gdy decyzja dotyczy innych osób również tym osobom.
2. 
Jeżeli żołnierz pełni czynną służbę wojskową, decyzję doręcza się również dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.
3. 
W razie wypadku żołnierza objętego ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie pełnienia służby poza granicami państwa, decyzję doręcza się również ubezpieczającemu, o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 2.
§  26. 
Szef CWCR zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej, w której poszkodowany żołnierz pełnił służbę, czy wypadek, któremu uległ żołnierz, jest wypadkiem w rozumieniu art. 508 ustawy; jeżeli jest tym wypadkiem, ponadto zawiadamia, czy zachodzą okoliczności określone w art. 513 ustawy.
§  27. 
1. 
Wypłaty odszkodowania dokonuje się w formie bezgotówkowej lub gotówkowej, zgodnie z dyspozycją uprawnionego, w terminie 14 dni od dnia wydania decyzji o jego przyznaniu.
2. 
Odszkodowanie przysługujące osobom małoletnim wypłaca się do rąk ich prawnego przedstawiciela.
§  28. 
W razie wstępnego ustalenia przez wojskową komisję lekarską stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu żołnierza dowódca jednostki wojskowej, na którego zaopatrzeniu pozostaje Szef CWCR, może wypłacić zaliczkę na poczet odszkodowania.
§  29. 
1. 
Postępowanie w sprawie odszkodowań, o których mowa w art. 520 pkt 1-3 ustawy, wszczyna się na wniosek.
2. 
Wniosek składa się za pośrednictwem Szefa CWCR.
3. 
Szef CWCR niezwłocznie przekazuje wniosek do Ministra Obrony Narodowej wraz z opinią co do zasadności i wysokości przyznania odszkodowania osobom, o których mowa w art. 520 pkt 1 ustawy, albo co do zasadności przyznania odszkodowania w przypadku osób, o których mowa w art. 520 pkt 2 lub 3 ustawy.
4. 
W przypadku gdy wniosek zostanie złożony bezpośrednio do Ministra Obrony Narodowej, podlega on zaopiniowaniu przez Szefa CWCR.
5. 
Złożenie wniosku do Ministra Obrony Narodowej nie wstrzymuje wydania decyzji, o której mowa w § 24.