Rozdział 5 - Ogłoszenie testamentu. - Postępowanie spadkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.63.346

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 1963 r.

Rozdział  V.

Ogłoszenie testamentu.

Kto ma w posiadaniu testament, obowiązany jest złożyć go sądowi spadku niezwłocznie, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy. Notariusz składa sądowi testament przechowywany w kopercie wraz z kopertą, sporządzony zaś w formie protokołu notarialnego - w wypisie.

Kto dowie się o śmierci spadkodawcy oraz o tym, że treść testamentu ustnego nie została spisana i podpisana, obowiązany jest donieść o tym sądowi z wymienieniem imion, nazwisk i miejsca zamieszkania świadków, którzy byli obecni przy sporządzeniu testamentu. Sąd wezwie świadków do złożenia pod przysięgą zeznań, stwierdzających treść testamentu. Jeżeli sąd ten nie jest sądem spadku, prześle protokół przesłuchania świadków sądowi spadku.

§  1.
Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania obowiązków przewidzianych w dwóch artykułach poprzedzających, odpowiada za wynikłą stąd szkodę.
§  2. 8
Ponadto sąd może osobie tej wymierzyć grzywnę w wysokości nie przewyższającej 3.000 zł. Na postanowienie co do nałożenia grzywny służy zażelenie.
§  1.
Na wniosek osoby, która uprawdopodobni, iż testament znajduje się u innej osoby, oraz uprawdopodobni swój interes prawny w ujawnieniu treści testamentu, sąd po wysłuchaniu obu tych osób wyda postanowienie w przedmiocie nakazania złożenia testamentu sądowi. Postanowienie to jest natychmiast wykonalne.
§  2.
W celu stwierdzenia, czy istnieje testament i gdzie się znajduje, sąd może nakazać złożenie odpowiedniego oświadczenia w trybie, przepisanym dla wyjawienia przedmiotów spadkowych. Obowiązek oświadczenia może być włożony na spadkobiercę i zapisobiercę, na osobę zaś trzecią tylko co do faktu, czy posiada lub posiadała ona testament, co nie wyłącza możności przesłuchania jej jako świadka, co do innych faktów.
§  3.
W razie uwzględnienia wniosku o złożenie testamentu postanowienie sądu będzie wykonane na żądanie osoby, która zgłosiła wniosek.
§  4. 9
Na postanowienia co do nakazania złożenia testamentu i złożenia oświadczenia słuzy zażalenie.
§  1.
Sąd otwiera i ogłasza testament, jeżeli ma dowód śmierci spadkodawcy, chociażby spadkodawca zastrzegł dokonanie tych czynności w czasie późniejszym.
§  2.
O terminie otwarcia i ogłoszenia nie zawiadamia się osób zainteresowanych, jednak mogą one być obecne przy tej czynności.

Gdy złożono kilka testamentów jednego spadkodawcy, otwiera się i ogłasza wszystkie, a na każdym z nich będzie uczyniona wzmianka o innych.

W protokole otwarcia i ogłoszenia testamentu należy opisać jego stan zewnętrzny oraz wymienić jego datę, datę złożenia i osobę, która testament złożyła. Na testamencie będzie umieszczona data otwarcia i ogłoszenia.

O dokonanym otwarciu i ogłoszeniu testamentu sąd w miarę możności zawiadamia osoby, których rozporządzenia testamentowe dotyczą, a w tej liczbie i wykonawcę testamentu.

§  1.
Testament wraz z protokółem otwarcia i ogłoszenia będzie przechowywany w sądzie.
§  2.
Sąd wydaje osobom zainteresowanym odpisy testamentu wraz z odpisem protokołu otwarcia i ogłoszenia. Osoby te mogą przeglądać testament w obecności sekretarza sądu.

Przepisy powyższe stosuje się także do aktów ostatniej woli, przesłanych przez władze obcego państwa, choćby tam były przedtem ogłoszone.

§  1.
Jeżeli z testamentu wynika, że należy dokonać wyboru osoby zapisobiercy, albo że należy dokonać wyboru, co każdy z kilku zapisobierców ma otrzymać z przedmiotu zapisu, albo też że należy dokonać oznaczenia przedmiotu zapisu, sąd na wniosek osoby zainteresowanej, a jeżeli chodzi o wybór osoby zapisobiercy - także z urzędu, wyznaczy osobie uprawnionej stosowny termin do dokonania wyboru. Osoba dokonywająca wyboru składa oświadczenie wobec sądu, o czym spisuje się protokół.
§  2.
Jeżeli osoba uprawniona do dokonania wyboru nie uczyni tego w terminie przez sąd wyznaczonym albo jeżeli nie wskazano, kto ma wyboru dokonać, lub jeżeli wybór pozostawiony był sądowi, sąd rozstrzyga postanowieniem o wyborze.
§  1.
Jeżeli został ustanowiony wykonawca testamentu, składa on sądowi oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu obowiązku wykonawcy testamentu, o czym spisuje się protokół.
§  2.
Sąd z urzędu wyznaczy wykonawcy testamentu termin do złożenia oświadczenia przewidzianego w paragrafie poprzedzającym.
§  3.
Na wniosek wykonawcy testamentu sąd wyda mu poświadczenie o jego uprawnieniach.
8 Art. 51 § 2 zmieniony przez art. 9 pkt 8 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.50.38.349) z dniem 2 października 1950 r.
9 Art. 52 § 4 dodany przez art. 9 pkt 9 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.50.38.349) z dniem 2 października 1950 r.