Rozdział 2 - Strony, obrońcy i pełnomocnicy. - Postępowanie dyscyplinarne w sprawach adwokatów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.21.134

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1959 r.

Rozdział  II.

Strony, obrońcy i pełnomocnicy.

§  7.
Stronami w postępowaniu dyscyplinarnym są oskarżyciel (rzecznik dyscyplinarny i prokurator) oraz obwiniony, a także pokrzywdzony, któremu służą uprawnienia przewidziane w niniejszym rozporządzeniu. Obwinionym może być adwokat lub aplikant adwokacki.
§  8.
1.
Rzecznik dyscyplinarny działa z ramienia rady, która go wybrała, i jest związany jej poleceniami co do prowadzenia dochodzenia oraz co do wniesienia aktu oskarżenia i środków odwoławczych.
2.
Wyłączenie rzecznika może nastąpić w wypadkach przewidzianych dla wyłączenia członka komisji dyscyplinarnej. Wniosek o wyłączenie rzecznika może zgłosić również prokurator. O wyłączeniu rzecznika w toku dochodzenia rozstrzyga rada adwokacka, która go wybrała, a w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną - ta ostatnia.
3.
Na wniosek prokuratora, rady adwokackiej lub z własnej inicjatywy Naczelna Rada Adwokacka ze względu na dobro postępowania dyscyplinarnego może przekazać prowadzenie dochodzenia innej radzie adwokackiej.
§  9.
Obwiniony może przybrać sobie obrońcę spośród adwokatów, a jeżeli jest nim aplikant - również i spośród aplikantów adwokackich.
§  10.
1.
Komisja dyscyplinarna wyznacza obrońcę z urzędu, jeżeli:
a)
zachodzi uzasadniona wątpliwość co do poczytalności obwinionego,
b)
postępowanie toczy się po śmierci obwinionego.

Komisja dyscyplinarna może wyznaczyć obrońcę z urzędu w innych uzasadnionych wypadkach.

2.
Przepisu ustępu poprzedzającego nie stosuje się, gdy obwiniony lub członek jego rodziny sam ustanowił obrońcę.