§ 18. - Postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.33.276

Akt utracił moc
Wersja od: 6 sierpnia 1933 r.
§  18.
Wywóz następujących towarów podlega poniżej podanym ograniczeniom:
1)
Proch i środki wybuchowe, wszelkiego rodzaju broń i przybory do niej, z wyjątkiem broni myśliwskiej, można wywozić zagranicę tylko za zezwoleniem Ministra Spraw Wojskowych.
2)
Gołębie wszelkiego gatunku, z wyjątkiem t. zw. rysi polskich, garłaczy i pawiaków, mogą być wywożone zagranicę tylko za pozwoleniem władz wskazanych w odnośnych ustawach.
3)
Zabytki charakterystyczne dla pewnej epoki, posiadające wartość artystyczną, kulturalną, historyczną, archeologiczną lub paleontologiczną, jak np.
a)
ołtarze, ambony, chrzcielnice, stalle, pomniki, nagrobki z grobów kościelnych wraz z ukrytemi w nich dziełami pracy ręcznej, epitafia, tablice, wota, szaty i naczynia obrzędowe, dzwony i t. p.,
b)
dzieła sztuk plastycznych: obrazy, rzeźby, ryciny,
c)
dzieła sztuk zdobniczych i kunsztów cechowych, zbroje, oręże, rzędy, pojazdy, chorągwie, sztandary, arrasy, dywany, makaty, pasy, kilimy, hafty, koronki, ubiory, meble, sprzęty, naczynia, zegary, świeczniki, wyroby złotnicze emalje, szkło, ceramiki, kraty, okucia, zamki, godła, znaki i t. p.,
d)
monety, medale, pieczęcie, tłoki mennicze,
e)
druki, archiwalja, rękopisy zwykłe i ozdobne, autografy, oprawy ksiąg,
f)
ludowe sprzęty domowe i wyroby przemysłu ludowego,
g)
wykopaliska i znaleziska przedhistoryczne i archeologiczne,
h)
wykopaliska i znaleziska paleontologiczne,
i)
kolekcje przedmiotów, przechowywanych w muzeach, bibljotekach, w skarbcach i składach świątyń, zgromadzeniach cechowych, urzędach samorządowych,

mogą być wywożone z granic Państwa Polskiego jedynie za zezwoleniem władzy konserwatorskiej pierwszej instancji (wojewódzkie władze administracji ogólnej).

Wywóz dzieł sztuki oraz zabytków starożytności z obszaru Wolnego Miasta Gdańska dozwolony jest jedynie za zezwoleniem Senatu W. M. Gdańska.

4)
Opjum surowe, opjum lecznicze, opjum do palenia i jego odpadki (dross i t. p.), haszysz, morfina, kokaina, heroina, wszelkie ich sole i przetwory, oraz te pochodne, które na podstawie badań naukowych będą uznane w drodze rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych za wywołujące szkodliwe skutki dla zdrowia, można wywozić zagranicę tylko za zezwoleniem Ministra Skarbu, wydanem w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych z zachowaniem warunków, w tem zezwoleniu zastrzeżonych.
5) 10
Wywóz dzikich ptaków śpiewających, jako to: słowików, sikor, czyżyków, szczygłów, zięb, gilów, drozdów, kosów, pliszek, skowronków, wilg, makolągw, szpaków i t. p. tępicieli szkodliwych owadów oraz żubrów, dozwolony jest tylko na podstawie każdorazowego zezwolenia Ministra Skarbu, wydawanego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
10 § 18 pkt 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 marca 1931 r. o ograniczeniu wywozu żubrów (Dz.U.31.42.381) z dniem 2 maja 1931 r.