Rozdział 4 - Wszczęcie postępowania. - Postępowanie arbitrażowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.39.209

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1975 r.

Rozdział  4

Wszczęcie postępowania.

§  13. 
1. 
Wniosek o rozpoznanie sporu składa się na piśmie.
2. 
Wniosek powinien zawierać:
1)
oznaczenie arbitrażu, do którego jest kierowany,
2)
nazwy i adresy jednostek, które mają być stronami w sporze, oraz jednostki nadrzędnej powoda,
3)
numer statystyczny powoda, nazwę i siedzibę banku finansującego i numer rachunku rozliczeniowego,
4)
oznaczenie wartości przedmiotu sporu,
5)
dokładne określenie żądania,
6)
zwięzły opis stanu faktycznego sprawy oraz wykaz dowodów ze wskazaniem, jakie okoliczności mają być nimi udowodnione,
7)
podpisy osób uprawnionych do reprezentowania powoda.
3. 
Do wniosku należy załączyć oryginały lub poświadczone przez stronę odpisy dokumentów powołanych we wniosku, jeżeli znajdują się w posiadaniu strony, odpis pisma do pozwanego z wezwaniem do dobrowolnego spełnienia świadczenia z dowodem nadania, odpis otrzymanej odpowiedzi pozwanego na to wezwanie oraz odpisy wniosku i załączników dla jednostek uczestniczących w sporze.
4. 
Z wnioskiem o rozpoznanie sporu można połączyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia lub dowodu, jak również wniosek o nieuwzględnienie upływu przedawnienia.
§  14. 
Przedmiotem wniosku może być żądanie:
1)
zasądzenia świadczenia,
2)
zawarcia, ustalenia treści, zmiany lub rozwiązania umowy bądź porozumienia w sprawie współpracy,
3)
ustalenia stosunku prawnego lub prawa.
§  15. 
1. 
Jednym wnioskiem można dochodzić kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu; można również jednym wnioskiem dochodzić roszczeń przeciwko kilku pozwanym, jeżeli roszczenia te opierają się na tej samej podstawie faktycznej.
2. 
Arbitraż może wyłączyć do odrębnego rozpoznania poszczególne roszczenia, jeżeli przyczyni się to do uproszczenia lub przyspieszenia postępowania.
3. 
Arbitraż może połączyć do wspólnego rozpoznania spory wszczęte z wniosków kilku powodów i przeciw kilku pozwanym, jeżeli roszczenia oparte są na tej samej podstawie prawnej lub faktycznej.
§  16. 
1. 
Jednostce, która może być stroną w postępowaniu arbitrażowym, przysługuje prawo przystąpienia do toczącego się postępowania w charakterze współuczestnika, jeżeli wykaże, że ma w tym interes prawny.
2. 
Prezes arbitrażu może, z urzędu lub na wniosek strony, wezwać jednostkę, o której mowa w ust. 1, do wzięcia udziału w toczącym się postępowaniu w charakterze współuczestnika. Jednostka ta jest obowiązana wziąć udział w postępowaniu.
3. 
Współuczestnik w postępowaniu arbitrażowym ma prawa i obowiązki strony.
§  17. 
1. 
Jeżeli wniosek o rozpoznanie sporu nie odpowiada wymaganiom formalnym, prezes arbitrażu wzywa stronę do poprawienia lub uzupełnienia go w terminie siedmiu dni.
2. 
Po bezskutecznym upływie terminu wymienionego w ust. 1 prezes arbitrażu może zwrócić wniosek, a jeżeli brak formalny polega na niedołączeniu odpisów wniosku lub jego załączników, może nadać bieg sprawie, zarządzając sporządzenie brakujących odpisów na koszt powoda i pobranie powstałych z tego tytułu kosztów.
§  18. 
1. 
Prezes arbitrażu zarządza wszczęcie postępowania z urzędu, jeżeli brak wniosku strony o rozpoznanie sporu może narazić gospodarkę narodową na stratę.
2. 
Zarządzając wszczęcie postępowania z urzędu, prezes arbitrażu oznacza strony tego postępowania.
3. 
Nie wszczyna się postępowania z urzędu w sporach między jednostkami organizacyjnymi resortu obrony narodowej.
§  19. 
Przepisy § 13-15 stosuje się odpowiednio do zarządzeń prezesa arbitrażu o wszczęciu postępowania z urzędu i do wniosków zgłaszanych przez jednostki wymienione w § 16.
§  20. 
Arbitraż wydaje orzeczenie odrzucające wniosek, jeżeli:
1)
droga postępowania arbitrażowego jest niedopuszczalna,
2)
w sporze o to samo roszczenie toczy się postępowanie arbitrażowe między tymi samymi stronami lub spór ten został już prawomocnie rozstrzygnięty.