Rozdział 10 - Orzeczenie. - Postępowanie arbitrażowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.39.209

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1975 r.

Rozdział  10

Orzeczenie.

§  46. 
1. 
Arbitraż wydaje orzeczenie rozstrzygające spór, gdy uzna, że okoliczności mające znaczenie dla tego rozstrzygnięcia zostały dostatecznie wyjaśnione.
2. 
Jeżeli dostatecznie wyjaśniona zostanie część żądania lub niektóre z żądań strony, może być wydane orzeczenie częściowe.
3. 
W razie stwierdzenia przy rozpoznaniu sporu istotnych nieprawidłowości w działaniu strony arbitraż zawiadamia właściwe jednostki i organy o stwierdzonych nieprawidłowościach, a także o konieczności podjęcia środków zmierzających do usunięcia przyczyn tych nieprawidłowości oraz zapobiegania ich powstawaniu.
§  47. 
1. 
Arbitraż może wydać orzeczenie wstępne tylko co do samej zasady, co do spornej zaś wysokości roszczenia i innych wniosków zarządzić dalsze postępowanie. Okręgowa komisja arbitrażowa zarządzi dalsze postępowanie dowodowe po uprawomocnieniu się orzeczenia wstępnego.
2. 
W orzeczeniu wstępnym można zobowiązać strony do rozliczenia się według ustalonej w tym orzeczeniu zasady. Jeżeli strona nie wystąpi z wnioskiem o wydanie orzeczenia końcowego przed upływem roku od uprawomocnienia się takiego orzeczenia wstępnego, arbitraż umarza postępowanie w sprawie.
§  48. 
Jeżeli w sprawie o odszkodowanie arbitraż uzna, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe lub nader utrudnione, może orzec obowiązek zapłaty odpowiedniej sumy według swej oceny opartej na rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy.
§  49. 
Orzeczenie zapada większością głosów. Członek zespołu orzekającego, który przy głosowaniu nie zgodził się z większością, może przy podpisywaniu sentencji zgłosić zdanie odrębne. Zdanie odrębne wymaga uzasadnienia na piśmie.
§  50. 
1. 
Sentencja orzeczenia powinna zawierać:
1)
oznaczenie arbitrażu,
2)
datę wydania orzeczenia,
3)
skład zespołu orzekającego,
4)
wymienienie stron i oznaczenie przedmiotu sporu,
5)
rozstrzygnięcie o roszczeniach stron i o kosztach postępowania,
6)
pouczenie o odwołaniu.
2. 
Orzeczenie powinno zawierać uzasadnienie. W uzasadnieniu należy wskazać podstawę faktyczną rozstrzygnięcia z uwzględnieniem oceny wyniku postępowania dowodowego oraz powołać podstawę prawną.
3. 
Sentencję orzeczenia podpisują wszyscy członkowie zespołu orzekającego, a uzasadnienie tylko przewodniczący.
§  51. 
1. 
Wydanie orzeczenia powinno nastąpić w ciągu trzech miesięcy od dnia wpływu wniosku o rozpoznanie sporu.
2. 
Orzeczenie doręcza się stronom z urzędu. Doręczenie orzeczenia powinno nastąpić w ciągu czternastu dni od daty jego wydania.
§  52. 
Prezes arbitrażu może sprostować w orzeczeniu niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki.
§  53. 
Jeżeli arbitraż nie orzekł o całości żądań wniosku lub o wszystkich wnioskach, strona może w ciągu czternastu dni od daty doręczenia orzeczenia wystąpić do arbitrażu o wydanie orzeczenia uzupełniającego. W tym samym terminie orzeczenie uzupełniające może być wydane z urzędu.
§  54. 
Arbitraż, który wydał orzeczenie, rozstrzyga na wniosek prezesa arbitrażu lub strony wątpliwości co do treści orzeczenia, które powstały przy jego wykonaniu (wykładnia orzeczenia).
§  55. 
Wniosek o sprostowanie, uzupełnienie lub wykładnię orzeczenia nie ma wpływu na bieg terminu do złożenia odwołania.
§  56. 
1. 
Państwowy Arbitraż Gospodarczy wydaje zbiór ogólnych wytycznych orzecznictwa arbitrażowego i orzeczeń arbitrażowych zawierających rozstrzygnięcia o istotnym znaczeniu dla stosunków między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
2. 
Opublikowanie orzeczenia arbitrażowego wymaga zgody Prezesa Państwowego Arbitrażu Gospodarczego.