Rozdział 5 - Warunki i kontrola obrotu produktami akcyzowymi. - Postępowanie akcyzowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.29.123

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1947 r.

Rozdział  5.

Warunki i kontrola obrotu produktami akcyzowymi.

Wprowadzanie produktów akcyzowych do obrotu.

O ile wywóz produktów akcyzowych z przedsiębiorstwa ma się odbywać pod nadzorem urzędników akcyzowych, przedsiębiorca powinien na czas zawiadomić o zamiarze wywozu kontrolę akcyzową, a jeżeli przedsiębiorstwo pozostaje pod stałym nadzorem - urzędnika stałego nadzoru.

Urząd akcyzowy może określić godziny, w których dozwolony jest wywóz bądź przywóz do wytwórni produktów akcyzowych.

1.
Jeżeli do nabycia produktu akcyzowego, przeznaczonego do przerobu lub zużycia, wymagane jest zezwolenie władzy akcyzowej, każdy kto zamierza zakupić te produkty powinien złożyć podanie w urzędzie akcyzowym z uzasadnieniem ilości żądanego produktu.
2.
Podanie powinno określać:
1)
produkt, jaki zamierza wyrobić i sposób technicznego postępowania przy jego wyrobie;
2)
przybliżoną ilość surowca, niezbędną do wyprodukowania jednostki wyrobu;
3)
środek skażenia;
4)
miejsce, w którym zamierza skażać produkt akcyzowy;
5)
miejsce przechowywania środka skażającego, produktu akcyzowego skażonego oraz produktu pobranego, lecz jeszcze nieskażonego;
6)
jaki jest przybliżony procentowy stosunek otrzymanego z powrotem produktu akcyzowego (produktu powrotnego) do całej ilości produktu akcyzowego wziętego do przerobu.

Produkty akcyzowe, zwolnione od akcyzy lub obciążone niższą stawką akcyzową, można wydawać jedynie na podstawie i zgodnie z uprawnieniem do ich nabywania.

Minister Skarbu:

1)
określa w drodze rozporządzenia szczegółowe warunki odprawy, przewozu i urzędowego przyjęcia produktów akcyzowych pod węzłem akcyzy;
2)
może określać minimalne ilości produktów akcyzowych, jakie mogą być jednorazowo wydawane z wytwórni lub wolnego składu;
3)
może określić w drodze rozporządzenia rodzaj i warunki, jakim powinny odpowiadać naczynia transportowe i opakowania produktów akcyzowych oraz ich oznaczenia.

Skażanie produktów akcyzowych.

1.
Skażanie produktów akcyzowych odbywa się w miejscu nabycia tych produktów z wyjątkami, które określa Minister Skarbu w drodze rozporządzenia.
2.
Przy skażaniu w miejscu nabycia obowiązek skażenia ciąży na sprzedawcy, w innych przypadkach na odbiorcy.
3.
Odbiorca dostarcza swoim kosztem i staraniem środek skażający do miejsca skażania poza wyjątkami, które może wprowadzić Minister Skarbu w drodze rozporządzenia.
1.
Produkty akcyzowe mają być skażane pod nadzorem kontroli akcyzowej.
2.
O zamierzonym skażeniu przedsiębiorca ma zawczasu zawiadomić kontrolę akcyzową.
3.
O dokonaniu skażenia urzędnicy akcyzowi sporządzają protokół, który podpisuje również przedsiębiorca.

Kontrola przewozu produktów akcyzowych.

1.
Na każdą przesyłkę produktów akcyzowych, wprowadzanych do wolnego obrotu, przedsiębiorca powinien sporządzić świadectwo przewozowe według wzoru, ustalonego przez Ministra Skarbu w drodze rozporządzenia; świadectwo przewozowe i towarzyszy przesyłce przez cały czas przewozu.
2.
Minister Skarbu może w drodze rozporządzenia rozciągnąć przepisy ust. 1 na artykuły wyrobione przy użyciu produktu akcyzowego albo na uboczne produkty lub odpadki, otrzymane przy wyrobie produktu akcyzowego.

Świadectwa przywozowe podpisuje przedsiębiorca, a co do przesyłek, wysyłanych w obecności urzędnika akcyzowego, także urzędnik akcyzowy.

1.
Przesyłki produktów akcyzowych pod węzłem akcyzy, wysyłane bez udziału kontroli akcyzowej, mają być zabezpieczane znakiem przedsiębiorcy (plomba, pieczęć itp.).
2.
Zabezpieczenia mają być tak nałożone, aby chroniły przed dostępem do wnętrza naczynia lub opakowania i uniemożliwiały usunięcie produktu bez uszkodzenia zabezpieczenia.
3.
Rodzaj i ilość zabezpieczeń należy wpisywać w świadectwie przewozowym.
1.
Przewoźnik jest obowiązany na żądanie organów władz akcyzowych umożliwić sprawdzenie przewożonych produktów akcyzowych oraz udzielić żądanych wyjaśnień.
2.
W przypadku zajęcia przewożonych produktów akcyzowych przez organa władzy akcyzowej przewoźnik jest obowiązany na żądanie organu, który dokonał zajęcia, przewieźć bezpłatnie te produkty do najbliższego urzędu gminnego lub innego bliżej położonego miejsca, wyznaczonego przez organ kontrolujący.

O ile w czasie przewozu produktu akcyzowego pod węzłem akcyzy zajdzie potrzeba jego przepakowania na skutek uszkodzenia opakowań lub naczyń, przewoźnik jest obowiązany donieść o tym natychmiast najbliższej kontroli akcyzowej celem urzędowego sprawdzenia przesyłki, nałożenia zabezpieczeń urzędowych i sporządzenia protokółu z tej czynności.

Warunki kontroli przewozu produktów akcyzowych określa szczegółowo Minister Skarbu w drodze rozporządzenia.

Przepisy art. 42 mają odpowiednie zastosowanie przy przewozie produktów akcyzowych.

Kontrola sprzedaży produktów akcyzowych.

Przedsiębiorcy hurtowej i detalicznej sprzedaży produktów akcyzowych obowiązani są przechowywać rachunki i faktury oraz wszelkie inne dokumenty stwierdzające pochodzenie tych produktów i okazywać je na żądanie organów władzy akcyzowej.

Minister Skarbu może określać w drodze rozporządzenia wysokość zapasów produktów akcyzowych, jakie obowiązane są posiadać zakłady handlowe (hurtowe i detaliczne).

Szczegółowe przepisy o kontroli sprzedaży produktów akcyzowych wyda Minister Skarbu w drodze rozporządzenia.