Rozdział 4 - Warunki i kontrola produkcji. - Postępowanie akcyzowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.29.123

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1947 r.

Rozdział  4.

Warunki i kontrola produkcji.

Zgłoszenie planu produkcji.

Najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem wyrobu produktów akcyzowych przedsiębiorca obowiązany jest zgłosić kontroli akcyzowej:

1)
datę przystąpienia do wyrobu produktów akcyzowych;
2)
projektowaną wysokość dziennej produkcji;
3)
numery i pojemność naczyń, użytych do produkcji oraz czas ich napełniania;
4)
ilość i rodzaj surowców, przeznaczonych do produkcji;
5)
termin i godziny, w ciągu których odbywać się będzie przyjmowanie gotowego wyrobu lub półfabrykatu.

Minister Skarbu może w drodze rozporządzenia rozciągnąć moc obowiązującą przepisu art. 22 na niektóre przedsiębiorstwa przerobu lub zużycia.

Przedsiębiorca jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić urząd akcyzowy za pośrednictwem kontroli akcyzowej:

1)
o każdym przypadku stwierdzenia różnicy, przekraczającej ustaloną przez Ministra Skarbu granicę odchyleń pomiędzy wskazaniami przyrządu kontrolno-mierniczego (art. 38 prawa akcyzowego), a wynikami, otrzymanymi przy użyciu innych przyrządów i urządzeń mierniczych;
2)
o przerwach w ruchu przedsiębiorstwa, trwających dłużej niż trzy doby oraz o wznowieniu ruchu po zakończeniu przerwy;
3)
o zmianach w zgłoszonym planie produkcji;
4)
o całkowitym zakończeniu produkcji;
5)
o zakończeniu ważenia gotowych produktów bądź półfabrykatów po całkowitym zakończeniu produkcji.

O zgłoszeniu planu produkcji oraz o zaistnieniu okoliczności, przewidzianych w art. 24, przedsiębiorca powinien zamieścić bezzwłocznie odpowiedni wpis w księgach akcyzowych.

Odpisy zgłoszeń i zawiadomień, składanych władzom akcyzowym, powinny być przechowywane w przedsiębiorstwie i okazywane na każde żądanie organom władz akcyzowych.

Minister Skarbu określa w drodze rozporządzenia terminy i sposób składania zgłoszeń dla poszczególnych rodzajów przedsiębiorstw.

Przepisy rozdziału niniejszego mają odpowiednie zastosowanie do wolnych składów typu "B".

Warunki i kontrola ruchu.

1.
Produkcja powinna się odbywać według zatwierdzonego zgłoszenia i opisu postępowania technicznego.
2.
Wyrób, przerób lub zużycie powinny być przerwane w przypadku nieprawidłowego działania lub uszkodzenia aparatów i innych technicznych lub kontrolnych urządzeń, które podlegają urzędowemu zabezpieczeniu i to niezależnie od tego, czy naprawa ich wymaga usunięcia zabezpieczeń urzędowych.
3.
Urząd akcyzowy może ograniczyć ruch w przedsiębiorstwie do godzin dziennych, o ile wymagania procesów technologicznych fabrykacji nie stoją temu na przeszkodzie.
1.
Przedsiębiorca jest obowiązany otrzymane gotowe produkty dokładnie obliczyć przy zastosowaniu przeznaczonych do tego przyrządów i naczyń i zapisać do księgi produkcji z dokładnością, przepisaną rozporządzeniem Ministra Skarbu.
2.
Jeżeli chodzi o powrotny produkt akcyzowy, przedsiębiorca jest obowiązany wykonać czynności, wymienione w ust. 1, po zakończeniu procesów, w których wyniku taki produkt otrzymano.
3.
Powrotnie otrzymany produkt akcyzowy bądź odpadki fabrykacyjne, zawierające produkt akcyzowy, mogą być używane jedynie do tego samego celu, do jakiego produkt akcyzowy pierwotnie był wydany. Minister Skarbu ma prawo wprowadzić obowiązek niszczenia takich odpadków w obecności kontroli akcyzowej lub określić sposób dalszego ich zużycia.

Przedsiębiorca obowiązany jest umożliwić organom władz akcyzowych:

1)
roztoczenie nadzoru nad całkowitym przebiegiem produkcji;
2)
dostęp o każdej porze dnia i nocy do wszelkich budynków i pomieszczeń wchodzących w skład przedsiębiorstwa;
3)
dokonywanie wszelkich analiz surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów oraz korzystanie w tym celu bezpłatnie z urządzeń i pomocy laboratorium przedsiębiorstwa;
4)
nadzór nad ruchem osobowym i towarowym w przedsiębiorstwie i przeprowadzanie w tym celu rewizji.
1.
Władze i organa akcyzowe mają prawo brać bezpłatnie dla celów kontrolnych próbki surowców, półfabrykatów i gotowych produktów akcyzowych w przedsiębiorstwach akcyzowych, na warunkach określonych przez Ministra Skarbu w drodze rozporządzenia.
2.
Wyniki analizy, przeprowadzonej przez zakłady, upoważnione przez Ministra Skarbu, miarodajne są dla wymiaru akcyzy.

Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu, jest uprawniony do poddania niektórych zakładów wyrobu, przerobu lub zużycia produktów akcyzowych kontroli techniczno-naukowej oraz do określenia sposobów i warunków tej kontroli.

Księgi akcyzowe.

1.
Przedsiębiorca zakładu wyrobu, przerobu oraz wolnego składu produktów akcyzowych, jak również każdy, kto za zezwoleniem władzy akcyzowej nabywa produkty akcyzowe do zużycia (art. 45), obowiązany jest prowadzić księgi akcyzowe według wzorów oraz w sposób i na warunkach określonych przez Ministra Skarbu w drodze rozporządzenia.
2.
Minister Skarbu ma prawo rozciągnąć obowiązek prowadzenia ksiąg akcyzowych również na niektóre zakłady sprzedaży produktów akcyzowych.

Księgi akcyzowe mają być przed ich użyciem ponumerowane, przesznurowane i poświadczone przez urząd akcyzowy.

Na żądanie władzy akcyzowej osoby, wymienione w art. 34 obowiązane są:

1)
okazywać księgi akcyzowe i inne księgi obrachunkowe oraz wszelkie dokumenty i zapiski;
2)
dostarczać te księgi wraz z dowodami za pokwitowaniem.
1.
Prowadzone w przedsiębiorstwie księgi akcyzowe należy po upływie roku obrachunkowego zamknąć i przechowywać wraz z dowodami w ciągu 6 lat.
2.
W razie likwidacji przedsiębiorstwa księgi wraz z dowodami mają być przesłane urzędowi akcyzowemu najpóźniej do dni 14 po zlikwidowaniu wszelkich zapasów, znajdujących się w przedsiębiorstwie.

Minister Skarbu określa w drodze rozporządzenia okresy obrachunkowe dla poszczególnych rodzajów przedsiębiorstw oraz sposób sprawdzania zgodności znajdujących się w przedsiębiorstwach zapasów produktów akcyzowych ze stanem, wynikającym z ksiąg akcyzowych.

Stały nadzór.

Stały nadzór akcyzowy polega na ciągłym dozorowaniu całości lub poszczególnych faz procesu wytwórczego lub przetwórczego, magazynowania i wydawania gotowego produktu do obrotu.

1.
Minister Skarbu określa w drodze rozporządzenia, które rodzaje przedsiębiorstw podlegają stałemu nadzorowi.
2.
Władza akcyzowa ma prawo poddać inne przedsiębiorstwa stałemu nadzorowi w przypadku:
1)
wszczęcia postępowania karnego przeciwko przedsiębiorcy o uszczuplenie dochodów Skarbu Państwa;
2)
jeżeli urządzenie przedsiębiorstwa nie pozwala czasowo na zastosowanie innego sposobu kontroli. W takich przypadkach przedsiębiorca ponosi koszty stałego nadzoru; sposób obliczania tych kosztów określa Minister Skarbu w drodze rozporządzenia.

O ile ze względu na urządzenie przedsiębiorstwa lub warunki produkcji powstanie konieczność powołania celem sprawowania stałego nadzoru więcej niż dwóch specjalnie w tym celu delegowanych urzędników, przedsiębiorca obowiązany będzie do pokrywania wynikłych z tego powodu kosztów. Wysokość kosztów oblicza władza akcyzowa według zasad, ustalonych przez Ministra Skarbu w drodze rozporządzenia.

Zabezpieczenia urzędowe.

1.
Przedsiębiorca obowiązany jest utrzymywać w stanie nienaruszonym urzędowe oznaczenia na pomieszczeniach, aparatach i naczyniach, jak również utrzymywać w całości nałożone urzędowe zamknięcia (plomby, pieczęcie itp.). Odpowiedzialności z tego tytułu przedsiębiorca nie ponosi, o ile udowodni, że naruszenie urzędowych oznaczeń lub zamknięć nastąpiło wskutek przypadku bez jego winy lub z winy osoby, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
2.
W razie zniszczenia lub naruszenia oznaczeń i zamknięć przedsiębiorca ma obowiązek zawiadomić kontrolę akcyzową w ciągu 24 godzin od chwili otrzymania wiadomości o zajściu wypadku w celu zarządzenia odnowienia zniszczonych lub uszkodzonych oznaczeń i zamknięć.