Rozdział 3 - Sprawdzenie przedsiębiorstwa. - Postępowanie akcyzowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.29.123

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1947 r.

Rozdział  3.

Sprawdzenie przedsiębiorstwa.

1.
Przedsiębiorstwo akcyzowe podlega urzędowemu sprawdzeniu.
2.
Minister Skarbu może zezwolić na wyjątki od przepisu ust. 1.

Przed terminem, wyznaczonym na sprawdzenie, przedsiębiorca obowiązany jest poczynić wszelkie niezbędne przygotowania, aby czynności sprawdzenia nie napotkały na trudności.

1.
Sprawdzenie przeprowadza w obecności przedsiębiorcy komisja, złożona z urzędników wyznaczonych przez władzę akcyzową.
2.
Do czynności sprawdzenia w szczególności należą:
1)
oględziny i porównanie z planami i opisem pomieszczeń, urządzeń i naczyń fabrycznych oraz zbadanie, czy pomieszczenia i urządzenia te odpowiadają przepisom akcyzowym;
2)
pomiar naczyń;
3)
zbadanie i zabezpieczenie pomieszczeń, aparatów i urządzeń w celu skutecznej kontroli produkcji;
4)
sporządzenie protokółu sprawdzenia.
3.
Sporządzony przez komisję w dwóch egzemplarzach protokół sprawdzenia, po podpisaniu go przez przedsiębiorcę, podlega zatwierdzeniu przez izbę skarbową i dopiero z tą chwilą przedsiębiorstwo może być uruchomione. Zatwierdzenie może mieć również charakter warunkowy; w tym przypadku izba skarbowa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek zmiany lub uzupełnienia urządzeń przed lub po uruchomieniu przedsiębiorstwa.
4.
Jeden egzemplarz zatwierdzonego protokółu sprawdzenia wraz z opisem i planami przechowuje się w przedsiębiorstwie, a drugi w urzędzie akcyzowym.

Szczegółowe warunki i sposób sprawdzenia oraz zabezpieczenia przedsiębiorstwa przed niezgłoszonym ruchem (art. 22) określa Minister Skarbu w drodze rozporządzenia.