Portugalia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1975.09.30.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.15.59

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 lutego 1977 r.

UMOWA
o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Portugalskiej,
podpisana w Warszawie dnia 30 września 1975 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 września roku 1975 została podpisana w Warszawie Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Portugalskiej w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Portugalskiej

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Portugalskiej:

pragnąc rozwijać i zacieśniać więzy przyjaźni między dwoma narodami;

mając na uwadze wprowadzanie w życie postanowień Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie;

zainteresowane rozwijaniem i pogłębianiem wzajemnych stosunków obu państw w dziedzinie kultury, nauki, techniki i oświaty, działając na podstawie wzajemnego poszanowania zasad suwerenności i niezależności narodowej, równouprawnienia i wzajemnych korzyści, jak również nieingerencji w wewnętrzne sprawy, postanowiły podpisać niniejszą umowę.

Umawiające się Strony będą ułatwiać i popierać rozwój stosunków w dziedzinie szkolnictwa przez:

a)
współpracę między uniwersytetami i innymi instytucjami szkolnictwa wyższego;
b)
utworzenie na wyższych uczelniach lektoratów lub kursów nauki języka, literatury i historii obu narodów;
c)
wzajemne wizyty personelu dydaktycznego wszystkich szczebli nauczania w celach zbierania dokumentacji, udziału w kongresach, kolokwiach i seminariach oraz prowadzenia wykładów;
d)
wzajemną wymianę dokumentacji i informacji z dziedziny geografii, historii, ekonomii, kultury i systemu organizacyjnego państwa w celu wykorzystania przy redagowaniu podręczników szkolnych oraz innych publikacji odnoszących się do drugiego kraju, przyczyniając się w ten sposób do przedstawiania obiektywnego i prawidłowego obrazu życia i kultury obu narodów;
a)
wymianę specjalistycznej dokumentacji i informacji dotyczących szkolnictwa.

Umawiające się Strony będą popierać wymianę w dziedzinach: nauki i badań naukowych oraz techniki, w szczególności przez:

a)
współpracę między instytucjami, ośrodkami technicznymi, naukowymi i badawczymi;
b)
wzajemne wizyty naukowców, pracowników naukowo-badawczych lub ekspertów, udział w kongresach, spotkaniach lub seminariach oraz organizowanie specjalistycznych wykładów;
c)
wymianę publikacji i dokumentacji naukowych i technicznych.
1.
Każda z Umawiających się Stron przyjmie i na zasadzie wzajemności udzieli drugiej Stronie określonej ilości stypendiów celem umożliwienia obywatelom drugiej Strony rozpoczęcia lub kontynuowania studiów, prac naukowo-badawczych oraz staży uzupełniających ich wiedzę w dziedzinie kultury, sztuki, nauki i techniki.
2.
Tryb przyznawania i warunki finansowania stypendiów określą późniejsze uzgodnienia.

Umawiające się Strony będą ułatwiać i popierać rozwój kontaktów między muzeami, bibliotekami i innymi instytucjami lub organizacjami literackimi, artystycznymi i kulturalnymi obu państw.

W celu rozszerzania wzajemnego poznania historii, literatury, dramaturgii, muzyki, sztuk plastycznych, tańca i baletu, kinematografii i innych dziedzin działalności kulturalnej Umawiające się Strony będą popierać:

a)
podróże pisarzy, artystów, kompozytorów, malarzy, rzeźbiarzy, architektów, dziennikarzy, reżyserów filmowych i innych osobistości związanych z życiem kulturalnym w celu wymiany informacji i prowadzenia specjalistycznych wykładów, udziału w wystawach, koncertach, przedstawieniach i festiwalach;
b)
kongresy, kolokwia lub seminaria;
c)
wystawy artystyczne, naukowe i kulturalne;
d)
przedstawienia teatralne i baletowe;
e)
przedstawienia, koncerty i słuchowiska, zespołowe lub indywidualne;
f)
festiwale filmowe i pokazy filmów oświatowych, naukowych, artystycznych i kulturalnych;
g)
rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych;
h)
tłumaczenia i publikowanie dzieł literackich, artystycznych, naukowych i technicznych lub innych.

Umawiające się Strony przyznają sobie niezbędne ułatwienia celne związane z przywozem i wywozem wszystkich materiałów mających na celu realizację działalności wynikającej z niniejszej umowy, pod warunkiem, że materiały te nie są przeznaczone na użytek handlowy.

Umawiające się Strony zobowiązują się do kontroli i przeciwdziałania wywozowi dzieł artystycznych i dokumentów o wartości historycznej lub narodowej, oprócz importu czasowego w przypadkach określonych w artykule poprzednim, przyczyniając się w ten sposób do ochrony i zachowania skarbów kultury narodowej każdego kraju.

Umawiające się Strony będą popierać wymianę w dziedzinie sportu i wychowania fizycznego.

Każda z Umawiających się Stron będzie zapewniać zgodnie z własnym przepisami prawnymi właściwe warunki do realizacji i upowszechniania działalności kulturalnej, naukowej i artystycznej prowadzonej przez drugą Stronę na podstawie niniejszej umowy.

1.
Dla wykonania niniejszej umowy zostanie powołana Polsko-Portugalska Komisja Mieszana, która opracuje program wymiany kulturalnej, naukowej i technicznej.
2.
Komisja Mieszana spotykać się będzie przynajmniej raz na dwa lata na przemian w Polsce i w Portugalii. Przewodnictwo spotkań przypadnie przedstawicielowi kraju, w którym będzie się odbywać spotkanie.

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji zgodnie z prawem obowiązującym w każdym z krajów i wejdzie w życie z dniem wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat i będzie automatycznie przedłużana na takie same okresy, o ile żadna ze Stron nie wypowie jej na piśmie przynajmniej na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu.

Sporządzono w Warszawie w dniu 30 września 1975 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i portugalskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 15 marca 1976 roku.