Popieranie naftowego ruchu wiertniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.102.885

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 listopada 1927 r.
o popieraniu naftowego ruchu wiertniczego.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Przedsiębiorstwom naftowym, które w ciągu 10 lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia podejmą się wierceń poszukiwawczych, przyznaje się następujące ulgi:

1)
zwolnienie przez okres czasu, oznaczony w ustępie pierwszym tego artykułu, od wszelkich bezpośrednich podatków państwowych - kapitałów, inwestowanych w wiercenia poszukiwawcze;
2)
zwolnienie na lat 10, licząc od daty uzyskania pierwszej produkcji:
a)
od wszelkich podatków państwowych i samorządowych dodatków do nich - przychodów, względnie dochodu, z produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego, uzyskanej z otworu wiertniczego poszukiwawczego oraz z następnych otworów wiertniczych, założonych w obrębie koła o promieniu 500 metrów od odkrywczego otworu poszukiwawczego, na terenie kopalni, obejmującej ten odkrywczy otwór poszukiwawczy,
b)
od komunalnego podatku od kopalń - ropy naftowej, uzyskanej z określonych pod a) otworów;
3)
zwolnienie od zakazu wywozu ropy w okresie 10-letnim od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia 50% produkcji ropy, uzyskanej z otworów wiertniczych w punkcie 2)-a) określonych.

Za wiercenia poszukiwawcze uznaje się:

a)
wiercenia oddalone co najmniej 2 kilometry od otworów wiertniczych produkujących ropę lub
b)
wiercenia w mniejszem oddaleniu, które właściwy wyższy urząd górniczy uzna za poszukiwawcze z powodu szukania nowych horyzontów ropnych lub z innych powodów natury geologicznej.

Wymienione w art. 1 ulgi będą miały zastosowanie również do rozpoczętych, a nieukończonych jeszcze wierceń, o ile te wiercenia odpowiadają warunkom art. 2 i na prośbę, zainteresowanych zostaną uznane przez właściwy wyższy urząd górniczy za wiercenia poszukiwawcze. Prośbą należy wnieść w przeciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do właściwego okręgowego urzędu górniczego.

Należności skarbowe i samorządowe, wpłacone względnie płatne przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, nie ulegają zwrotowi względnie umorzeniu.

Ulgi, wymienione w art. 1 i 3, w razie zmiany w osobie uprawnionego, zaszłej w ciągu 10 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, przysługują również następcy prawnemu.

Pisma, stwierdzające umowę o zawiązanie spółki lub o wniesienie nieruchomości albo prawa do ciał kopalnych do spółki - przy jej zawiązaniu - tytułem wkładu rzeczowego, są wolne od opłat, przewidzianych w art. 102, 105, 106 i 109 ustawy z dnia 1 lipca 1926 r. o opłatach stemplowych (Dz. U. R. P. № 98, poz. 570), jeżeli zostaną sporządzone w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, a spółka ma na celu prowadzenie kopalń naftowych i rozpocznie faktycznie prace wiertnicze najpóźniej w ciągu lat 2 od dnia sporządzenia pisma, stwierdzającego umowę o zawiązanie spółki. Do chwili spełnienia tego warunku obowiązek uiszczenia wymienionych opłat stemplowych pozostaje w zawieszeniu; Minister Skarbu wyda przepisy, tyczące się utrzymywania tych przypadków w ewidencji oraz sposobu uiszczenia opłat w razie niespełnienia warunków.

Upoważnia się Ministra Przemysłu i Handlu do zwalniania na terenach państwowych produkcji otworów, wymienionych w artykułach 1 i 2, od obciążeń t. zw. udziałami brutto.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom: Przemysłu i Handlu, Skarbu oraz Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.